چند نکته کاربردی و کلیدی در بافت فرش و تابلو فرش دست باف

قصد داریم نکاتی بسیار کلیدی و کاربردی را برایتان بازگو کنیم که اگر این نکات در بافت فرش اجرا کنید میتوان گفت که فرش بدون عیب و نقص را بافته اید.

عمل کردن به این نکات در بافت فرش بسیار مهم است زیرا در کیفیت فرش تاثیر به سزایی دارد .

بدیهی است در صورت عمل نکردن به این نکات فرش میتواند دچار عیب شود و ارزش فرش را بسیار پایین بیاورد .

۱- پایه و اساس در بافت فرش
اول : دار قالی باید سالم و بدون نقص باشد.
دوم : چله کشی باید به صورت یکدست و تمیز انجام شده باشد.
اگر کیفیت موارد بالا ، برایتان قابل قبول یا دلچسب نبود ، تا زمان حل مشکل ، به هیچ عنوان بافت را آغاز نکنید .
برای بافندگان تازه کار و کم تجربه ، چله کشی کاری سخت و دشوار است همچنین ، با توجه به حساسیت فوق العاده چله کشی در حاصل کار ، بهتر است کار چله کشی را به افراد با تجربه بسپارید.
۲- پود نازک :
پس از اینکه دار خود را انتخاب نموده و چله کشی آن به اتمام رسید و شروع بع بافت کردید ، مهمترین عامل موفقیت در انجام یک بافت خوب ، این است که بافنده در کشیدن پود نازک ، به اندازه کافی ، مهارت داشته باشد . بنابراین ، لطفا تا قبل از حصول اطمینان ، و تمرین کافی ، در این مورد به هیچ وجه ، بافت را آغاز نکنید زیرا :
بیشتر از هرچیز در بافت فرش طریقه انجام صحیح کشیدن پود نازک است
۳- کنترل دقیق ارتفاع فرش :
بطور معمولا هر بیست رج یکبار ( بستگی به انتخاب بافنده ) ارتفاع بافت را متناسب با رجشمار محاسبه کرده کافی است ارتفاع فرش را برابر با آن بطور مرتب و از همان ابتدا تنظیم کنید. تا از مشکلاتی که در اثر عدم کنترل ابعاد ممکن است بوجود آید پیشگیری کنید.
با این حال توجه کنید که :
اگر بافت شما پایین زدگی داشت : ( مشکل کار شما میتواند یکی از موارد زیر باشد)
– چله ها را بیش از حد استاندارد ( بوسیله پیچهای سردار ) سفت کرده اید .
– دفه را بیش از حد و خیلی محکم می کوبید .
-پود کلفت وپود نازک را به صورت مرتب در هر رج ، استفاده نمی کنید .
– تراکم چله ها ، کم است ( چله ها بازتر از حد استاندارد کشیده شده است . عرض کارتان بیش از اندازه خواسته شده می باشد .)
اگر بافت شما بالا زدگی داشت : (مشکل کار شما میتواند یکی از موارد زیر باشد)
– چله ها شل است ( می توانید بصورت یکنواخت ، آنرا از طریق پیچهای سردار سفت نمایید).
– دفه را آرام و کمتر از حد استاندارد می کوبید .
– تراکم چله ها زیاد است ( عرض کار کمتر از اندازه خواسته شده می باشد .)
– پود نازک را خیلی سفت و خشک می کشید .( در این صورت هر چقدر هم دفه بزنید رج بعدی پایین تر نخواهد رفت .)
و یک نکته خیلی مهم دیگر ، در ارتباط با {کنترل ابعاد و اندازه فرش}
متاسفانه ، اکثر بافندگان عادت به اندازه گیری مرتب بافت ندارند و گاهی تا نیمه های فرش ، حتی یک بار هم ، آن را اندازه نمی گیرند و بالفرض ، اگر در وسط کار متوجه شوند که بافتشان ( مثلا ) پنج سانت کوتاه شده است ، سعی می کنند در نیمه دوم ، آن پنج سانت را هم جبران کنند . ( یعنی نیمه دوم را آنقدر بلند و با فاصله می بافند که پنج سانت هم بیشتر از اندازه استاندارد باشد !!) و اینجاست که اشتباهی بزرگتر از اشتباه اول را مرتکب می شوند !! چون در این صورت ، تمام فرش ( هم نیمه اول و هم نیمه دوم ) از نظر اندازه و ابعاد ، خراب شده است . بنابراین : اگر مقداری از فرش را ( بدون اندازه گیری دقیق و مرتب ) بافتید و بعدا متوجه شوید فرش بالا زدگی یا پایین زدگی دارد ، لطفا باقیمانده فرش را مطابق اندازه های استاندارد جدول ببافید ! ( و به قسمتی که دچار مشکل شده است ، کاری نداشته باشید !!! )
همواره از گره های استاندارد با طول سه سانتیمتر (هر دو لای نخ با هم سه سانت !!) استفاده کنید چون در غیر این صورت با مشکل کسری نخ مواجه خواهید شد .
متاسفانه ، اکثر بافندگان عادت به اندازه گیری مرتب بافت ندارند و گاهی تا نیمه های فرش ، حتی یک بار هم ، آن را اندازه نمی گیرند و بالفرض ، اگر در وسط کار متوجه شوند که بافتشان ( مثلا ) پنج سانت کوتاه شده است ، سعی می کنند در نیمه دوم ، آن پنج سانت را هم جبران کنند . ( یعنی نیمه دوم را آنقدر بلند و با فاصله می بافند که پنج سانت هم بیشتر از اندازه استاندارد باشد !!) و اینجاست که اشتباهی بزرگتر از اشتباه اول را مرتکب می شوند !!
بسیاری از عیوب و مشکلات بوجود آمده در طول بافت ، بوسیله رفوگری و … قابل رفع هستند اما متاسفانه گاهی برای تامین نخهای کسری ( بخصوص اگر تعداد آنها زیاد باشد یا در قسمتهای حساس نقشه باشند ) هیچ کاری نمی توان انجام داد ! تا جایی کا ممکن است نا چار شوید تا بافت خود را نیمه کاره رها کنید بنابراین لطفا این توصیه را کاملا جدی بگیرید !!
اکثر بافندگان وقتی با این پرسش مواجه می شوند که : < آیا=”” طول=”” گره=”” هایتان=”” بلند=”” نیست=”” ؟=””>> فورا جواب می دهند که : خیر !! اتفاقا خیلی هم کوتاه است ! اما اگر چند گره از روی بافت را با قلاب شکافته و با خط کش اندازه بگیرید می بینید که طول هر گره ۵/۳ یا ۴ سانتیمتر ( و بیشتر از مقدار نخ داده شده ) است … بنابراین تا قبل از اندازگیری دقیق در این مورد قضاوت نکنید !!
بعد از بافت هر رج باید گره ها را (بوسیله دو انگشت دست ) سر کشی نمائید . تا گره ها بصورت کاملا صاف و کشیده در ساختمان فرش قرار بگیرند ،همچنین می توانید با استفاده از دفه ، گره ها را شانه کنید شانه زدن بافت بوسیله دفه برای فرشهائی که بعدا برجسته کاری می شوند یک کار ضروری و لازم است
۴- نا همواری و سر کجی امتداد رج:
گاهی اتفاق می افتد که پس از بافت مقداری از فرش ، امتداد رجها ، بتدریج از حالت کاملا صاف و افقی بودن خارج شده و ناهموار می شوند گاهی حتی بافت ، دچار سر کجی شدید می شود ( بطوریکه یک سمت بافت بالاتر و سمت دیگر پایین تر قرار می گیرد . )
دلایل بوجود آمدن اشکال ( ناهمواری یا سر کجی )
این مشکل ، دو دلیل عمده دارد که هر دو مربوط به انجام ناصحیح چله کشی است .
-یکنواخت نبودن کشش چله ها در عرض کار :
در قسمتهایی که چله ها سفت تر است ، رجها در اثر دفه زدن ، به سادگی پایین می روند ولی در قسمتهایی که چله ها شل است ، هر چقدر هم دفه بزنید رجها پایین نمی روند ، بنابراین در امتداد رج ، پستی و بلندی ایجاد می شود .
-عدم تراکم یکنواخت تارهای چله در عرض کار :
در قسمتهائی که تعداد چله بیشتری ریخته شده ، طبیعتا ارتفاع فرش بدلیل فشردگی و تراکم بیشتر ، بالا می زند و بالعکس.


 1. خانم نظری می‌گه:

  باسلام -خیلی دوست دارم بافت قالی یا گلیم را یاد بگیرم راهنمایی می فرمائید کجا می تونم این آموزش را ببینم . متشکرم

  • moeini moeini می‌گه:

   سلام
   ممنون از حضور گرمتون در وب سایت قالی بافی!خوشحالم که با علاقه می خواهین هنر زیبای قالی بافی رو یاد بگیرین.ان شاءالله من هم کمکتون می کنم تا با سرانگشتان هنرمندتون،خالق زیبایی ها باشین.
   در وب سایتم،بخش فیلم های آموزشی،پکیج کامل آموزش قالی بافی قرار دادم.همچنین در زمینه گلیم بافی هم پکیج کامل آموش بافت گلیم،قرار دادم.می تونید با خرید پکیج کامل آموزشی،آمادگی لازم جهت شروع بافت قالی و گلیم رو به دست بیارین و با تمام مراحل بافت قالی و گلیم آشنا بشین.همچنین پس از خرید پکیج آموزشی،من پشتیبان شما خواهم بود.کتاب آموزش قالی بافی و بافت گلیم همراه با انواع نقشه های شطرنجی بافت قالی و همچنین نرم افزار اندروید آموزش بافت قالی در اختیارتون قرار میدم.لینک های دانلود رو به آدرس ایمیلتون ارسال می کنم هر سوالی هم در زمینه بافت قالی داشته باشین برای راهنمایی و پاسخ گویی درخدمت هستم.
   رضایت شما هدف ماست هدف ما اعتماد شماست.

 2. خانم خیزران می‌گه:

  با سلام .لطفا اسم استاد یا کلاسی که بشه حضوری هنر قالی بافی رو از ابتدا و پایه فرا گرفت معرفی نمایی.ممنون

  • moeini moeini می‌گه:

   سلام
   برای یادگیری هنر زیبای قالی بافی،می تونید به مراکز فنی حرفه ای شهر یا استانتون مراجعه کنید.
   ممنون از حضور گرمتون در وب سایت قالی بافی!خوشحالم که با علاقه میخواهین هنر زیبای فرش بافی رو یاد بگیرین.ان شاءالله من هم کمکتون میکنم تا با سرانگشتان هنرمندتون فرشی زیبا ببافین و از دیدنش لذت ببرین.
   در وب سایتم بخش فیلم های آموزشی،پکیج قالی بافی که شامل فیلم های آموزش تمامی مراحل برای بافت قالی هستش و شما با تماشای این فیلم ها می تونین در کوتاهترین زمان،همه چیزهایی که یک بافنده باید بدونه رو یاد بگیرین و به راحتی کار بافندگی رو شروع کنین بدون اینکه به کلاس های وقت گیر و پرهزینه برین.
   در ضمن پس از خرید پکیج آموزشی،همواره پشتیبان شما خواهم بود و برای پاسخ گویی و راهنمایی درخدمتم.کتاب و طرح و نرم افزار اندروید قالی بافی هم دراختیارتون قرار میدم به آدرس ایمیلتون ارسال میکنم.
   رضایت شما هدف ماست.
   جهت دانلود پکیج کامل فیلم های آموزش قالی بافی،روی لینک زیر کلیک کنید.
   http://qalibafi.ir/%d9%81%d8%b1%d9%88%d8%b4-%d9%88%db%8c%da%98%d9%87-%d9%be%da%a9%db%8c%d8%ac-%da%a9%d8%a7%d9%85%d9%84-%d8%a2%d9%85%d9%88%d8%b2%d8%b4-%d9%82%d8%a7%d9%84%db%8c-%d8%a8%d8%a7%d9%81%db%8c/
   موفق باشید

 3. خانم دشتی می‌گه:

  سلام من تابلو شاعر جوان دارم میبافم به علت نازک و کلفت بودن نخ بالا زدگی و پایین زدگی داره راهنمایی بفرمایید چکاری انجام دهم خوبه

 4. خانم دشتی می‌گه:

  منم مد نظرم کارگاه بزنم موندم از کجا شروع کنم هزینه چقد باشه بهتر و سایره میتونید کمک کنید ممنون میشم راهنمایب بفرمایید

  • moeini moeini می‌گه:

   سلام
   جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه کسب درآمد از طریق بافت قالی،روی لینک زیر کلیک کنید.
   qalibafi.ir/%da%a9%d8%b3%d8%a8-%d8%af%d8%b1%d8%a2%d9%85%d8%af-%d8%a8%d8%a7-%d9%82%d8%a7%d9%84%db%8c-%d8%a8%d8%a7%d9%81%db%8c/
   پس از مطالعه مطالبی که نوشتم،باز هم سوالی داشتین بفرمایید بپرسین برای راهنمایی در خدمتم.
   موفق باشید

   • خانم وحیدی می‌گه:

    قیمت کتاب اموزش قالی بافی خانم نیرومند را بفرمایید و این که می توانید در ارتباط با اموزش بافت تابلو فرش ، کاابی را معرفی کنید. ممنون می شوم از محبت شما .

    • moeini moeini می‌گه:

     قیمت کتاب قالی بافی خانم نیرومند چاپ سال ۹۳، ۱۰ هزار تومان می باشد که برای هنرآموزان باف قالی و تابلوفرش،بسیار جامع هستش و همچنین کتاب مرجع برای آزمون های فنی حرفه ای می باشد.

 5. خانم شهبازی می‌گه:

  سلام ممنون ازراهنمایی شما سوالی داشتم اگه درحین بافت وردکردن پودکلفت پودازروی گره هاف ردشده ومابعدمتوجه بشیم آیامیشه درستش کرد توروخداراهنمایی کنید خیلی نگرانم

  • moeini moeini می‌گه:

   سلام بر شما بزرگوار
   وقتی یک رج رو بافتین تموم شد، ابتدا پود ضخیم رو با کمک سیخ از زیره زیگزاگ و از لای تارها عبور میدین.برای اینکه کارتون با دقت و بدون ایراد انجام بشه، بهتره از قلاب هم کمک بگیرین به این صورت که یکی درمیون تارهایی که چند میلی جلوتر هستن رو به روی سیخ هدایت کنید و اروم اروم سیخ رو به سمت دیگه دار هدایت کنید تا سیخ به زیر همه تارهای انتخابی بره. بعدش به قسمت سوراخ سیخ، نخ پود رو گره می زنید و سیخ رو می کشید بیرون. به این صورت نخ پود ضخیم به کمک سیخ در بین تارها کشیده می شه.
   سپس پود نازک رو در لابه لای چله ها روی پود ضخیم عبور میدین که رد کردن این پود به صورت برعکس پود ضخیم انجام می شه. خیلی راحت می تونید سیخ رو از جایی که نخ هاف عبور کرده، رد کنید و نخ پود نازک رو به سمت دیگه دارتون هدایت کنید. به این ترتیب کارتون بدون هیچ مشکلی انجام می شه.
   اگه منظورتون این هستش که اشتباهی پود ضخیم رو مثل پود نازک رد کردین، این ایراد خیلی بزرگیه و چاره ای جز شکافتن و دوباره پود کشیدن نداره. اما اگه رج های زیادی بافتین و کارتون برای فروش نیست مال خودتون می خواهین نگه دارین، عیبی نداره. از پشت کارتون کمی سفیدی نخ و خط معلوم میشه زیبایی و کیفیت کمی کاسته می شه اما در ظاهر اگه خودتون توجه نکنید ، زیاد معلوم نمیشه . نگران نباشید و به کار بافتتون ادامه بدین ان شاءالله با سرانگشتان هنرمندتون فرشی زیبا می بافین.
   در کل همیشه بعد از انجام هر مرحله از کارتون حتما بررسی کنید. به عنوان مثال وقتی پود کشیدین حتما بعدش بررسی کنید که اشتباه از بین تارها رد نکرده باشین یا دوتا تار رو یا دوتا تار کنار هم زیر نباشن. اگه ایرادی داشت دوباره باز کنید و عبور بدین. اگه بعد از بافتن چند رج متوجه شدین در رج پایین پود رو اشتباه کشیدین، می تونید فقط چند گره که زیرش پود اشتباه شده رو بشکافین و نخ پود رو قیچی کنید و یه تیکه کوچیک نخ پود بردارین فقط همون قسمت درست بین تارها قرار بدین. بعد دفه بکوبین و روش چند تا گره بببافین و دوباره ادامه کارتون رو از سر بگیرین.
   امیدوارم توضیحاتم براتون مفید واقع شده باشه.
   باز هم سوالی داشتین، برای راهنمایی در خدمتم.
   موفق باشید

 6. خانم شهبازی می‌گه:

  ممنون ازراهنمایی های خوبتون

 7. مریم خانم می‌گه:

  سلام. من یک تابلوفرش دارم و نصفه کاره مونده و نمیتونم تمومش کنم. جایی هست که برای من این کار رو انجام بدن و کامل کنن برام؟

  • moeini moeini می‌گه:

   سلام بر شما
   در مراکز خرید و فروش فرش هر استان، این امکان وجود داره که فرش نیمه کاره رو ازتون بخرن و خودشون ببافن.
   پیشنهاد می کنم به مراکز فنی حرفه ای منطقه خودتون مراجعه کنید و از مربی هایی که در زمینه بافت فرش هستن، آدرس مکان خرید و فروش فرش و یا شخص بافنده ای که سراغ دارن رو بهتون معرفی کنن.
   موفق باشید

 8. معصومه خانم می‌گه:

  سلام وخسته نباشید به شما وهمکاران محترمتون خانم معینی من مایل به حرید برخی ازآموزشهاتون هستم ولی بدلایلی اینترنتی نمی تونم خرید کنم می تونم بطریق پستی سی دی شو خرید کنم اگرامکانش هست لطفا توضیح شو به ایمیلم بفرستیدچون درسایت هرچی می گزدم نه سوالمو ونه جواب شمارو نمی تونم پیداکنم بازم ازراهنمای هاتون ممنون

  • moeini moeini می‌گه:

   درود بر شما
   ممنون که با وب سایت قالی بافی ارتباط برقرا نمودین.
   پاسخ سوال شما رو به ادرس ایمیلتون ارسال کردیم.
   لطفا آدرس ایمیلتون رو بررسی کنید.
   موفق باشید

 9. الناز خانم می‌گه:

  سلام من فیلم آموزشی پود زدن رو خریداری کردم ولی هنوز متوجه اشکالم نشدم موضوع اینه دار من چوب کوجی داره من برای زدن پود کلفت باید یه جاهایی هاف رو بالا ببرم و با فشار برتارهارد کنم و یه جاهایی هاف رو پایین بیارم یعنی محل تارهای زیر و روز من یکنواخت نیست همین مشکل برای پود نازکمم هم پیش میاد چیکارکنم

  • moeini moeini می‌گه:

   سلام بر شما
   ممنون که از وب سایت قالی بافی خرید انجام دادین.
   احتمالا میزان شلی و سفتی تارهای چله شما یک نواخت نیست و یا اینکه زیر و رو بودن تارها به درستی رعایت نشده و یا فاصله بین تارها یک دست نیست. پیشنهاد می کنم چوب کوجی رو باز کنید و با استفاده از سیخ همون طور که در فیلم آموزشی مشاهده فرمودین، پود رد کنید. چرا که در زمانهای قدیم معمولا برای جدا کردن تارهای رو از زیر، از چوب کوجی استفاده می کردند ولی در حال حاضر امروزه بجای چوب کوجی، از سیخ پود کشی استفاده میشه که کار رو هم راحت تر می کنه.

 10. ایلیات می‌گه:

  سلام،خسته نباشید.ميخواستم بپرسم در نقشه کامپیوتری اگر اندازه بافت ازمقدار سانتی که درنقشه زده ۱سانت کمتر شده باشه(چله ابریشم ۵۰و رجشمار ۴۸است وپود ضخیم ۱۶لا) ، مشکل کار کجاست وچطور میشه حل کرد، ممنون

  • moeini moeini می‌گه:

   سلام بر شما بزرگوار
   اگه اندازه فرش، یک الی دو سانتی متر نسبت به اندازه نقشه، کوچکتر یا بزرگتر باشه ، ایرادی نداره. علت پایین زدگی کار شما ، میتونه این باشه که موقع کوبیدن دفه، کمی محکم دفه کوبیدین. اگه پود نازک خوب دفه کوبیده بشه، به طور یقین هیچ مشکل خاصی هم پیش نمیاد. به طور کلی کار شما هم خوبه و ایرادی نداره.
   موفق باشید.

 11. ایلیات می‌گه:

  ممنون از راهنمایی خوبتون

 12. سما خانم می‌گه:

  با سلام و احترام
  اگر بلندی چله آنقدری باشد که بتوانیم فرش دیگری غیر از فرش اول را نیز بر روی همان چله ببافیم چگونه انجامش دهیم
  با تشکر

  • moeini moeini می‌گه:

   سلام بر شما بزرگوار
   میتونید چوب تسمه رو دربیارین سپس فرشی که بافتین رو بچرخونید ببرین پشت دار. بعد دوباره چوب تسمه رو در بین تارها فرو کنید و فرش دوم رو ببافین. برای فرو کردن چوب تسمه ، از نخ و چوب هاف کمک بگیرین. به این صورت که تار اول بررسی کنید می بینید روی چوب هاف هستش پس شما باید تار دوم رو انتخاب کنید تا تار اول از پایین زیره چوب تسمه قرار بگیره. به این ترتیب یکی در میون تارها رو انتخاب کنید و نخی از زیرش رد کنید. این نخ، میشه نخ تسمه و به راست رو ها گره می زنید. حالا از مسیر نخ تسمه، سیخ رو فرو کنید بچرخونید تا برجسته بشه. سپس به راحتی چوب تسمه رو در بین تارها فرو کنید. اگه پیچ سره دار رو بچرخونید کمی تارها شل باشن، می تونید راحت تر این کار رو انجام بدین.
   در صورت نیاز می تونید روی لینک زیر کلیک بفرمایید. فیلم آموزشی هستش که کاملا مرحله به مرحله توضیح داده شده چطور فرش بافته شده رو به پشت دار بچرخونید .
   http://qalibafi.ir/%D8%AF%D8%A7%D9%86%D9%84%D9%88%D8%AF-%D9%81%DB%8C%D9%84%D9%85-%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4-%DA%86%D8%B1%D8%AE%D8%A7%D9%86%D8%AF%D9%86-%D9%82%D8%A7%D9%84%DB%8C-%D8%A8%D8%A7%D9%81%D8%AA%D9%87-%D8%B4/

   همچنین میتونید روی لینک زیر هم کلیک بفرمایید. تصویری از داری می باشد که چند فرش روش بافته شده.

   http://qalibafi.ir/wp-content/uploads/chand-farsh1.jpg

   موفق باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


− 1 = چهار

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

تم وردپرس