آنچه بافنده قالی باید بداند

نکات قالی بافی

۱ـ بهترین مواد مرغوب را با آگاهی از نوع جنس و نوع رنگ مواد اولیه انتخاب كنند. انتخاب مواد نامرغوب، زحمات و زمان از دست دادن است.

۲ـ با علم و آگاهی بر نوع نقشه، نقشه‌های كامل و بدون اشكال در نقطه گذاری و رنگ و حفظ اصالت و با توجه به مشتری بازار آن را انتخاب كند.

۳ـ بافنده در نقشه‌های یک چهارم یا یک دوم  توجه كامل به تمام حاشیه را داشته باشد كه طراح (در نقشه های یک چهارم ویک دوم حاشیه را كامل كشیده و  رنگ آمیزی و نقطه گذاری كرده باشد.

۴ـ بافنده سعی كند از ابزار قالی بافی بدون نقض و اشكال و متناسب با رجشمار فرش استفاده كند.

۶ـ بافنده با نظم و نظافت لازم، كار تمیز و بافت بدون اشكال خواهد داشت.

۷ـ در موقع چله كشی به نكات زیر بسیار توجه كنیم :

ـ كشش یكدست چله‌ها

ـ منظم بودن چله‌ها

ـ دقیق در وسط دار چله كشی كردن

ـ توجه به مناسب بودن دار

ـ بدون نقض بودن دار قالی

ـ توجه به ابعاد دار متناسب با نقشه

ـ كنترل تعداد گره‌ها در هر ۷ سانتیمتر را داشته باشیم.

۸ـ برای دوری از اشتباه در شمارش رج قالی  كه معایب خلوت بافی و غلط بافی و سردرگمی بافنده و بهم خوردن نظم زیبای فرش را به همراه دارد لطفاً با اولین گره بر رجشمار فرش با مداد در انتهایی‌ترین قسمت طرف راست یا چپ نقشه علامت گذاری كنیم.

۹ـ با صبر و حوصله و توكل برخدا گره ها را بافت كنیم. در صورت خستگی، بیماری و بی حوصلگی از نشستن پای دار قالی جلوگیری كنیم.

۱۰ـ بعد از هر ۱۰ سانتیمتر بافت اندازه گیری دو طرف عمودی قالی و اندازه افقی و عرضی قالی را داشته و در یك دفترچه مخصوص قالی بنویسیم.

۱۱ـ به موقع و منظم و مستمر و دقیق و موثر این كار را انجام بدهیم  كه مهمترین كار بافنده است.

۱۲ـ در هنگام چرخاندن چله ها در تركی باف سعی كنید از چسب‌های كاغذی بر روی چله ها در بالا و پائین به صورت  به اضافه  استفاده كرده تا هنگام چرخاندن چله ها، از روی هم رفتن و نامرتب شدن چله ها جلوگیری شود. بعد نخ را باز كرده تا راحت اقدام به چرخاندن قالی كنیم.

۱۳ـ مراحل پایانی قالی را مانند ابتدای قالی با حوصله و به ترتیب انجام دهیم. وقتی بافت تمام شد اول گلیم‌بافی بعد زنجیره بافی را   انجام می دهیم.

۱۴ـ بعد از اتمام قالی و برای بریدن قالی تولید شده از دار قالی سعی كنیم به نكات زیر توجه كنیم:

ـ ۱۵ تا ۲۰ سانتیمتر روی چله ها را به وسیله خط‌كش علامت گذاری كرده.

ـ پیچ‌های دار بر روی سردار را از دو طرف برابر شل كرده تا حجم كشش چله‌ها كم شود، سپس ۵ سانت ۵ سانت از وسط و از طرف چپ و از طرف راست قیچی بزنیم تا كم كم قالی از دار جدا شود.

ـ مواظب باشیم ازطرف راست به طرف چپ قیچی زدن چله‌ها برابر با عیب لوچه شدن درقالی است. یعنی یكی از گوشه‌های قالی بلند تر از سایر گوشه‌های آن باشد و از ارزش قالی می كاهد.


 1. خانم مجدی نسب گفت:

  سلام خانم معینی خدا کنه وقتی اسممو می بینی نگی وای باز هم سئوال داره باور کن حسابی بهم ریختم ولی باز هم بخدا توکل کردم وتصمیم گرفتم دوباره مزاحمتو ن بشم همانطوری که قبلا براتون نوشتم بعد چرخیدن قالی پود کشی نازک اصلا انجام نمیشه خودم فکر می کنم بین نخهای جلو وعقب فاصله زیاد شده این در حالیست که قبلا با همین نخ پود کشی میکردم بازهم لطف کن مرا راهنمایی کن ایا بنظرتون جله کشی بهم ریخته بازهم سپاسگزارم

  • moeini moeini گفت:

   سلام
   خوشحال می شم هر کاری از دستم برمیاد براتون انجام بدم تا مشکلتون حل بشه.
   مزاحم نیستین.هر وقت سوال داشتین،بپرسین.برای پاسخ گویی در خدمتم.
   وقتی بعد از چرخوندن قالی،نخ های چله رو در سر دار بررسی کردین و دیدین که هیچ نخی روی هم قرار نگرفته و همه نخ ها سر جای خودشه،پیچ های سر دار رو سفت می کنید و بافتن رو ادامه می دین.پس اگه نخ های چله در سر دار مرتب هستن دیگه همه چی درسته و جای نگرانی نداره.طبق معمول بافتن رو ادامه بدین و بعد از ۳ یا ۴ رج،پود نازک بزنید.به اندازه ۲ یا ۳برابر عرض چله،نخ پود نازک بردارین و شروع کنین به پود کشی و با نوک دفه خوب بکوبین تا کامل نخ پود نازک در بین تارها جای بگیره.
   احتمالا چوب هاف به قسمتی که می بافین خیلی نزدیکه.چون هر چه قدر فاصله چوب هاف به رجی که درحال بافت هستین نزدیک باشه،فاصله بین تارهای زیر و رو زیاد می شه و پود کشی کمی سخت می شه.
   اصلا نگران نباشید.چون قالی رو تازه چرخوندین و فاصله چوب هاف با زمینه بافت،تغییر کرده،احساس می کنید که پود کشی و فاصله تارها مثل گذشته روان نیست.چند رج ببافین.روال کار دستون میاد و همه چیز دوباره براتون عادی میشه.
   پیشنهاد می کنم حتما اول بررسی کنید اگه تارها مرتب هستن و جابجا نشدن،نخ پود نازک رو ۲ یا ۳ برابر عرض چله اندازه بگیرین و به خوبی دفه بزنید تا در بین تارها جای بگیره.بعدش فاصله چوب هاف رو با جایی که در حال بافتن هستین،بررسی کنید.اگه دارتون جا داره،چوب هاف رو هل بدین سمت بالای دار تا اونجایی که ممکنه فاصله چوب هاف با بافت بیشتر باشه .
   موفق باشید.

 2. خانم مجدی نسب گفت:

  بازهم سپاسگزار راهنمایتان هستم

 3. خانم تبریزی گفت:

  سلام خانم معینی تعرفه فروش گلیم های دستبافمون به چه صورت هست و به کجا باید مراجعه کنیم.

  • moeini moeini گفت:

   سلام
   از قیمت های گلیم،اطلاعات دقیقی ندارم اما می دونم گلیم فرش ها در بازار قیمت های خوب و بالایی دارن.پیشنهاد می کنم گلیم های دست بافتون رو ببرین اتحادیه فرش فروشان و بفروشین.مغازه ها خیلی ارزون برمیدارن.به طور کلی باید زرنگ باشین و بتونین بازار پیدا کنین.
   موفق باشید

 4. خانم تبریزی گفت:

  در ضمن خانم معینی عزیزم یک کیلو نخ برابر با چند متر کار است. ابعاد قالیچه سه متری.

  • moeini moeini گفت:

   برای بافت قالیچه یک در یک متری،با نخ خامه،۶کیلو لازم هستش.
   برای بافت تابلوفرش ۴۰در۶۰سانتی،دو کیلو نخ مرینوس لازم هستش.
   با این اطلاعات میتونید خودتون تناسب ببندین و تقریبا میزان نخ مصرفی رو برای هر چند متری حدس بزنید.

 5. خانم قاسمی گفت:

  سلام وقت بخیر ممنون از همکاری شما
  من میخوام روی فرشم اسمموم ببافم نظرتون چیه و چجوری انجام بدم؟
  ممنون از شما

  • moeini moeini گفت:

   سلام بر شما
   ممنون از حضور گرمتون در وب سایت قالی بافی.یه عدد کاغذ شطرنجی میلی متری از مغازه لوازم تحریری بخرین.در قسمتی از فرشتون که میخواهین اسمتون رو ببافین،تعداد تارها رو بشمارین.متناسب با فضایی که برای بافت اسمتون اختصاص دادین ،روی کاغذ شطرنجی مربع مربع رنگ کنید و طرحی به شکل شطرنجی بکشین.هر مربع معادل یک گره هستش.هر گره هم نیاز به دو تار داره.به عنوان مثال اگه روی دار،۵۰تا تار رو در نظر گرفته باشین میشه ۲۵گره در عرض که معادل ۲۵مربع در طرح شطرنجی که کشیدین هستش.ارتفاع هم متناسب با رجشمار به دست میاد.به عنوان مثال اگه رجشمار ۴۰باشه یعنی هر ۷سانت شامل ۴۰رج هستش.
   امیدوارم براتون مفید واقع شده باشه
   موفق باشید

 6. خانم قاسمی گفت:

  مرسی عزیزم خیلی لطف کردین ممنون از وقتی که گذاشتین خوشحالم که فردی مث شما رو در عرصه ی هنر داریم

 7. خانم قاسمی گفت:

  درودی دوباره
  میخواستم نظر شما رو در رابطه با پیاده کردن فرش از روی دارو بدونم
  اصول قیچی زدن رو میدونم افرادی معتقدند قبل از قیچی زدن دارو شل کنی بهتره و افرادی دیگر بر این معتقدند که نیازی به شل کردن نیست من از هر دو روش استفاده کرده ام اما باز میخواستم نظر شما رو بدونم
  سپاس از همکاری شما دوست عزیز

  • moeini moeini گفت:

   سلام بر شما
   ممنون از حضور گرمتون در وب سایت قالی بافی.خدمتتون عرض شود که قبل از قیچی کردن،لازم نیست پیچ سر دار رو بچرخونید و تارها رو شل کنید.فقط اصول قیچی کردن رو که هر ۵ سانتی متر باید انجام بدین، رعایت کنید تا عیب سرکجی به وجود نیاد.
   موفق باشید

 8. ریحانه خانم گفت:

  با سلام و احترام خدمت خانم مهندس معینی
  ببخشید من یه سوال داشتم، اینکه من یه دار با رجشمار۲۱ چرخشی دارم و میخاستم یه قالیچه با طول ۷۰ و عرض ۱متر ببافم، خاستم بدونم چطور باید عرض رو محاسبه کنم که دقیقا ۱متر در بیاد. برای دار چرخشی چطور ارتفاع رو محاسبه میکنن. ممنون از سایت خوبتون.

  • moeini moeini گفت:

   درود بر شما بانوی گرامی
   رجشمار ۲۱یعنی در هر ۷سانتی متر، ۴۲عدد تار چله کشی انجام شده باشه. طبق نقشه بشمارین چند عدد مربع کوچک در عرض وجود داره. تعدادش رو ضربدر۲کنید، تعداد کل تارها برای چله کشی به دست میاد. سپس اگه خواستین رجشمار۲۱چله کشی کنید، باید در هر ۷سانتی متر، ۴۲عددتار جای بدین و چله کشی انجام بدهید. برای محاسبه ارتفاع رجشمار۲۱ هم هر ۷سانتی متر شامل ۲۱رج میباشد.
   خدمتتون عرض شود که رجشمار ۲۱خیلی درشته یعنی تارها با فاصله زیاد هستن. توجه کنید که باید با نخ خیلی ضخیم ببافید. اگه با پشم گوسفند ایرانی میخواهید ببافین، نخ چله ۱۸لا خوبه و با رجشمار۳۰چله کشی انجام بدهید. یعنی هر ۷سانتی متر، ۶۰عدد تار چله کشی کنید.
   اول نقشه قالی رو تهیه بفرمایید. موقع خریدن نقشه نگاه کنید در عرض چند تا مربع کوچیک داره. به عنوان مثال شمردین تعداد مربع های کوچیک شد ۳۰۰عدد. حالا۳۰۰رو ضربدر۲میکنید میشه۶۰۰٫ یعنی باید ۶۰۰عدد تار چله کشی کنید. حالا رجشمار را باید متناسب با شماره نخ چله و نخ بافت به دست بیارین. اگه نخ چله۱۸لا داشتین، رجشمار۳۰مناسب هستش. بنابراین در هر ۷سانتی متر ۶۰عدد تار چله کشی انجام میدهید. برای محاسبه اندازه عرض کارتون میتونید در این مثال، ۶۰۰رو ضربدر ۷کنید سپس تقسیم بر ۶۰ کنید که میشود ۷۰٫ یعنی ۷۰ سانتی متر باید چله کشی کنید و در هر ۷سانتی متر ۶۰ عدد تار قرار داشته باشه.
   میتونید موقع خرید نقشه، از فروشنده هم بخواهین راهنمایی کنه به اندازه ای که میخواهین، نقشه بده. و یا همون طور که بالا توضیح دادم، بگردین محاسبه کنید نقشه شطرنجی با تعداد خونه های مناسب کارتون باشه که طول و عرضش متناسب با رجشمار و نوع نخی که میبافید تناسب داشته باشه.
   امیدوارم توضیحاتم براتون مفید واقع شده باشه
   موفق باشید

 9. مریم خانم گفت:

  سلام خانم معینی
  میبخشید شاید سوالم مرتبط با سایت نباشهاما برام مهم هستش به همین خاطر میپرسم
  آیاشما مدتی رو در شهرک سبزدشت تدریس میکردین؟ حدودا ۸ سال پیش.
  من استادی داشتم به نام شماخیلی وقته ازشون بیخبرم.

  • moeini moeini گفت:

   سلام بر شما بانوی بزرگوار
   ممنون از حسن توجهتون.
   خدمتتون عرض شود که من ساکن استان زنجان هستم. در جایی که فرمودین، تدریس نکردم.
   موفق باشید

 10. مهناز خانم گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما بانوی بزرگوار
  منتابلو فرشم ورکشی کردم اما الان وقتی فزش با دفه می کوبم فرشم سر می خوره نمی دونم باید چیکار کنم لطفا راهنماییم کنید ممنونم

  • moeini moeini گفت:

   سلام بر شما بزرگوار
   پیچ سره دار رو محکم بپیچین تا تارها سفت بشن. چون چوب تسمه رو از لای تارها کشیدین بیرون تا فرش رو بچرخونید، بخاطر همون طبیعی هستش که موقع دفه کوبیدن کمی فرش حرکت می کنه. حرکت فرش ایرادی نداره فقط دقت کنید یکنواخت دفه بکوبین تا فرش که حرکت می کنه، یک نواخت بچرخه و کج نشه. اگه هم کج شد، با میزان شدت ضربات دفه، کنترل کنید فرشتون صاف باشه.

 11. با سلام خانوم معینی یه سوال دارم از حضورتون من فرشمو تا نصف بیشتر بافتم الان دارم مشکل پیدا کرده دائما پیچ سمت چپ دارم شل میشه و فرش به سمت پایین حرکت میکنه پیچم عوض کردم اما میگن مشکل از جای پیچ باعث میشه پیچ خورده شه الان که فرشمو بیشترشو بافتم امکانش هست دیگه دارشو عوض کنم؟؟؟چیکار کنم فرشم داره خراب میشه خیلی اعصابمو خورد کرده با کلی زحمت بافتمش ۳۵۰رج بافتم الان ۳۰۰رج ددیکه مونده تو رو خدا کمکم کنید.ممنون

  • moeini moeini گفت:

   درود بر شما بزرگوار
   اینکه بخواهید دار فرشتون رو الان عوض کنید، ممکن نیست.
   بهتره دار رو به آهنگری یا کارگاه جوشکاری نزدیک محل زندگیتون ببرین تا اگه امکان داشت، قسمت جای پیچ دارتون رو یه جوری تعمیر کنن.
   حتما حواستون باشه که روی فرش و تارها رو بپوشونید، کار جوشکاری خرابش نکنه

 12. پری گفت:

  سلام
  من مقداری نخ از تابلوفرشم اضافه اوردم میخوام با این اضافه ها ی طرح قشقایی بزنم میشه راهنماییم کنید که نقشه شطرنجی این طرحها رو میتونم از کجا پیدا کنم و چقدر نخ لازم دارم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


نُه − 7 =

تم وردپرس