آموزش تصویری بستن کوجی روی دار

آموزش تصویری بستن کوجی

کوجی چوبی است که  به لوله های اطراف دار بسته می شود و به وسیله آن می توان چله فرش را تنظیم کرد و برای زدن پود نازک و ضخیم از آن کمک گرفت که در فرش های فارسی باف با سایز بزرگ الزامی است اما در تابلو فرش نیازی به کوجی نداریم اما اگر تمایل به بستن کوجی داشتید مانعی ندارد.

کوجی چوبی است کمی بلندترازعرض دار و مدور شکل و قطری حدوداً چهار سانتی متر که برای جلوگیری ازکجی فرش وجداسازی بیشتر تارهای زیر، پایین چوب هاف (پایین نخ راهنمای بالا) قرارمی گیرد و تارهای زیرچوب هاف برآن متصل می شوند. قطرچوب کوجی درابعاد بزرگتر تغییر خواهدکرد.

ابتدا باید چوب کوجی رو آماده کرد. برای این کار یه چوب گرد به اندازه بزرگتر از عرض دار برداشته و دو سر اون رو شیار میزنیم.

کوجی بندی

نخ ضخیمی رو انتخاب کرده وسرآنرا چند گره محکم میزنیم و در داخل یکی از شیارها قرارمی دهیم و میکشیم تا محکم بشه. گره ای که زدیم باعث میشه نخ درداخل شیار محکم بمونه و در نره…ادامه نخ رو کشیده و به سمت شیار دیگه برده و داخل اون قرار میدیم. نخ رو باید محکم کشید تا موقع کوجی بستن اذیت نکنه…

کوجی بندی

حالا برای محکم کردن نخ رو به دور چوب پیچانده و…و در آخر گره محکمی میزنیم.

کوجی بندی

این هم کوجی آماده…به این نخ گفته می شود نخ اتصال کوجی. برای اینکه مطمئن بشیم این نخ محکمه، اون رو به سمت بالا میکشیم و رها میکنیم. اگه صدایی ایجاد کرد، یعنی محکمه…چوب رو روی دار بین دو نخ اتصال دار قرار میدیم و دو طرفش رو با نخی محکم می بندیم. ببخشید من چوب کوچیک نداشتم…این خیلی بزرگه..

کوجبندی

حالا نوبت بستن کوجیه…یه نخ بلند با ضخامتی بیشتر از نخ چله برداشته و سر اون رو به نخ اتصال کوجی گره میزنیم.

کوجی بندی

دو انگشت سبابه و کناری رو به زیر نخ اتصال کوجی برده و نخ کوجی رو میگیریم.

کوجی بندی

نخ رو به طرف پایین میکشیم تا حلقه ای ایجاد بشه.

کوجی بندی

گلوله نخ رو از بالا به داخل حلقه برده و…

کوجیبندی

و محکم میکشیم تا گره بسته بشود.

کوجیبندی

این کار رو چند بار دیگه تکرار میکنیم.

کوجی بندی

باز به همون شیوه ای که گفته شد، حلقه ای درست کرده اما این بار گلوله نخ رو به پشت چوب برده و…

کوجیبندی

و به سمت پایین میاریم.

کوجی بندی

و بعد از زیر حلقه و از داخلش عبور میدیم.

کوجی بندی

گره حلقه رو محکم میکنیم.

کوجی بندی

این روش رو نیز چند بار تکرار میکنیم. این مراحل اولیه برای محکم کردن کوجی هستش. باید دقت کنید که تا اتمام انجام این مراحل، ما به ابتدای چله کشی رسیده باشیم.

کوجی بندی

حالا اصل کار…مانند مراحل قبل یه حلقه درست کرده، گلوله رو به دور چوب پیچانده ولی این بار قبل از اینکه گلوله رو به داخل حلقه ببریم، اول از زیر اولین تار عبور داده و…

کوجی بندی

و بعد از داخل حلقه به بیرون میاریم.

 کوجی بندی

قبل از این که نخ رو به کوجی محکم کنیم، یه وسیله گرد مثل ماژیک به روی چوب کوجی و زیر حلقه ای که ایجاد کردیم میذاریم و بعد اون رو محکم میکنیم. نقش ماژیک رو بعدا متوجه میشین.

کوجی بندی

اگه دقت کنید از پشت دار می بینید که اولین تارمون به چوب کوجی متصل شده. دقت کنید که حتما تارهایی که برای اتصال به کوجی به ترتیب انتخاب میکنید، تارهای روی نخ اتصال اول دار هستند…یعنی با تارهای زیر این نخ کاری نداریم.در اینجا دقت کنید که تار به کوجی متصل شده باشه. برای راحتی در این کار می تونید یه وسیله تخت با ضخامت حدود نیم سانت رو زیر چوب کوجی قرار داده و بعد اون رو به دار گره بزنید.میتونید از مقوای تا شده ای هم استفاده کنید.

کوجی بندی

حالا یک بار دیگه این مرحله رو مرور میکینم…

 

کوجی بندی

و باز ادامه…این روش رو تا آخر دنبال کرده تا تمام تارهای روی نخ اتصال اول دار به چوب کوجی متصل شده باشند.در آخر همانند اول کار، حلقه ها رو به دور چوب پیچانده و بعد گره ها رو می زنیم. اگه در طول کار نخ تون تموم شد، میتونید نخ جدیدی برداشته و به سر نخ قبلی و به دور نخ اتصال کوجی، گره زده و کار رو دنبال کنید.در آخر کار ماژیک رو آروم آروم بیرون میکشیم.می بینید که اندازه حلقه ها بزرگتر هستند.

کوج بندی

کوجی بندی

اکنون دو تیکه چوب که ما بهش میگیم زیر کوجی، برداشته و در دو طرف کوجی و زیر اون قرار میدیم و اونها رو به دار محکم میکنیم.همانطور که می بینید، اضافه بودن حلقه هایی که به کمک ماژیک بستیم باعث شده فاصله ای بین تارهای زیری و رویی ایجاد بشه. اگه دقت کنید فقط تارهای رویی به کوجی متصله.این هم پایان کار کوجی بستن. تو نگاه اول شاید سخت به نظر برسه اما با چند بار بستن و باز کردن و اشتباه کردن، به خوبی یاد می گیرید.بعد از کوجی هم که زیر سازی و در آخر هم بافت هستش

کوجی بندی

 

منبع:گلیم دست بافت

جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه بستن کوجی، روی لینک زیر رو کلیک کنید. فیلم آموزشی خوب و جامعی هستش. حتما دانلود کنید.

فیلم آموزش بستن کوجی روی دار

با تشکر از همراهیتون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


+ 3 = دوازده

تم وردپرس