به سایت قالی بافی خوش آمدید

به وب سایت قالی بافی خوش آمدید

به وب سایت قالی بافی خوش آمدید

 

 

 

به نام آن که جان از او نشان یافت * زبان آموخت حرف و نطق جان یافت

در این وب سایت، بهترین آموزش ها  و باکیفیت ترین محصولات با نازلترین قیمت در کمترین زمان ممکن، برای شما علاقه مندان به هنر قالی بافی ارائه می دهیم.

ما در وب سایت قالی بافی با برنامه های مخصوصی فایل فیلم های آموزشی در زمینه قالی بافی و گلیم بافی، رو کم حجم ساخته تا کاربران اینترنتی بتونن به راحتی دانلود نمایند.

همچنین اگه دوستان،در پی خرید اینترنتی  گونی شبه قالی هستن،سایت قالی بافی؛ فروش ویژه گونی مخصوص بافت شبه قالی طراحی شده در شکل های مختلف و پرطرفدار برای شما بزرگوارن، آماده کرده و ارسال می کند.

امیدواریم مطالب این سایت مورد توجه شما بزرگواران قرار بگیرد و با سرانگشتان هنرمندتان، خالق ترکیبی از زیبایی و ذوق آفرینش باشید.
سایت آموزش قالی بافی به آدرس https://qalibafi.ir با جذب تعداد زیادی از بازدیدکنندگان توانسته است جایگاه مناسبی را در جستجوهای سایت گوگل پیدا کند. این سایت توسط خانم مهندس رقیه معینی مدیریت می شود و در حوزه های مختلف مرتبط با آموزش قالی بافی می باشد. این سایت دارای نماد الکترونیکی از مرکز توسعه تجارت الکترونیک وزارت صنعت ، معدن و تجارت می باشد و همین طور نشان ملی ثبت رسانه های دیجیتال از دیگر مجوزهای اخذ شده برای این سایت می باشد. همچنین دارا بودن پروتکل ssl و درگاه خرید بانکی مستقل باعث افزایش امنیت این سایت گردیده و زمینه را برای خرید و فروش مشتریان فراهم کرده است. از بخش های پربازدید و درآمد زای سایت، قسمت فروشگاه می باشدکه از طریق آن فیلم های آموزشی و ابزار قالی بافی به فروش می رسد و به اقصی نقاط کشور ارسال می گردد و زمینه کسب درآمد برای مدیر سایت را فرهم کرده است. با توجه به اینکه امروزه دستگاه های موبایل هوشمند فراگیر شده است، سایت قالی بافی با طراحی و توسعه نرم افزار موبایل آموزش قالی بافی که از کافه بازار قابل دانلود می باشد زمینه کسب درآمد از این طریق را نیز فراهم کرده است. موفقیت این سایت در زمینه خرید و فروش نشان می دهد که با ورود به حوزه کسب و کارهای الکترونیک نیز می توان درآمد کسب کرد. 

 

هنر قالی بافی، از جمله هنرهای سنتی و اصیل ایرانی است که در طی هزاران سال افراد بسیار زیادی و بخصوص بانوان با آن در ارائه دست بافت های بسیار زیبا جهت کف پوش و تزیین منازل و همچنین به حرکت در آوردن چرخ های اقتصاد این مرز و بوم کوشیده اند.

به لطف خداوند بزرگ و توانا، تحصیلات دانشگاهیم مانع نشد تا به  علاقه دیرینه خود، یعنی قالی و قالیبافی نپردازم و در کنار تحصیلات دانشگاهی خود تحصیلات آکادمیک قالی بافی را نیز در مراکز مربوطه به انجام رسانیدم و همچنین با علاقه بسیار به این هنر اصیل ایرانی، سالها به قالی و قالی بافی و مسائل مربوط به آن پرداخته ام.

از آنجا که زکات دانش، آموختن آن به دیگران است، سایت قالی بافی را با تشویق های خانواده بزرگوارام ایجاد کردم تا در جهت انتقال تجربیات خود در زمینه قالی و قالی بافی به بانوان محترم بکوشم، تا بانوان این مرز و بوم علاوه بر یادگیری این هنر زیبا و اصیل ایرانی، از قالیبافی به عنوان شغلی خانگی، کسب درآمد نمایند، به خواست و لطف خداوند بزرگ و بخشنده و توانا.

هر هزار سال‌ یك‌ بار فرشته‌ها قالی‌ جهان‌ را در هفت‌ آسمان‌ می‌تكانند، تا گرد و خاك‌ هزار ساله‌اش‌ بریزد و هر بار با خود می‌گویند:
“این‌ نیست‌ قالی‌ای‌ كه‌ قرار بود انسان‌ ببافد، این‌ فرش‌ فاجعه‌ است .”
با زمینه‌ سرخ‌ خون‌ و حاشیه‌های‌ كبود معصیت، با طرح‌های‌ گناه‌ و نقش‌ برجسته‌های‌ ستم!!
فرشته‌ها گریه‌ می‌كنند و قالی‌ آدم‌ را می‌تكانند و دوباره‌ با اندوه‌ بر زمین‌ پهنش‌ می‌كنند.
رنگ‌ در رنگ، گره‌ در گره، نقش‌ در نقش، قالی‌ بزرگی‌ است‌ زندگی،!!
كه‌ تو می‌بافی‌ و من‌ می‌بافم‌، همه‌ بافنده‌ایم، می‌بافیم‌ و نقش‌ می‌زنیم، می‌بافیم‌ و رج‌ به‌ رج‌ بالا می‌بریم، می‌بافیم‌ و می‌گسترانیم.
دار این‌ جهان‌ را خدا برپا كرد، و خدا بود كه‌ فرمود: “ببافید”، و آدم‌ نخستین‌ گره‌ را بر پود قالی زندگی‌ زد.
و هر كه‌ آمد، گره‌ای‌ تازه‌ زد و رنگی‌ ریخت‌ و طرحی‌ بافت و چنین‌ شد كه‌ قالی‌ آدمی‌ رنگ‌ رنگ‌ شد، آمیزه‌ای‌ از زیبایی و نازیبایی، سایه‌ روشنی‌ از گناه‌ و ثواب.
گره‌ تو هم تا ابد بر این‌ قالی‌ خواهد ماند، طرح‌ و نقشت‌ نیز، و هزاران سال‌ بعد، آدمیان‌ بر فرشی‌ خواهند زیست‌ كه‌ گوشه‌ای‌ از آن‌ را تو بافته‌ای.
كاش‌ گوشه‌ای‌ را كه‌ سهم‌ توست، زیباتر ببافی!!

خانم رقیه معینی نماینده شرکت فرش دارکوب امروز در شهر صایین قلعه- استان زنجان (کد نمایندگی: 74905)و مدیر سایت قالی بافی

 

22 پاسخ
  • moeini
   moeini گفته:

   سلام
   به تقسیم چله ها برروی سردار و زیردار به فواصل مساوی وباتوجه به نوع و رجشمار نقشه سیه بندی می گن. همیشه همراه بانقشه فرش اطلاعاتی به چله کش داده می شه که حاوی: رجشمار فرش، ابعاد به گره و ابعاد به سانتیمتر، که این اطلاعات برای سیه بندی و چله کشی ضروری هستش.

   معمولا ( به روش ترکی) سیه بندی رو درسردار به فاصله های ۲/۷ سانتی متری ودرزیردار۷ سانتی متری تقسیم می کنند.
   تعداد گره های یک فرش در 7 سانتی متر در عرض فرش رو رج فرش میگویند.
   مثلا 7 سانتی متر تقریبا 50 تا گره وجود داشته باشه به این خاطر تو مشخصات فرش می نویسن 50 رج.یعنی شما میتونی در 7سانتی متر عرض نقشه،تعداد خونه های کوچیک رو بشماری مثلا اگه در 7سانتی متر ،50 تا مربع کوچولو بود،پس رج شمار فرش 50 هستش.واسه سیه بندی چله هم باید مثلا در هر 7 سانتی متر 50 تا تار بزنید که میشه 25 گره.
   توی نت سرچ کردم دقیقا متنش رو براتون اینجا نوشتم.باز بخونین بیشتر توضیح داده.
   چله كشي تركي (چله كشي بر روي دستگاه)

   در اين روش كه چله مستقيماً روي دار قالي كشيده مي شود ابتدا خانه هاي اولين رديف افقي عرض تمام نقشة قالي را حساب مي كنيم، سپس عمل سينه بندي را به شرح زير انجام مي دهيم:
   سينه بندي
   براي اجراي اين روش، ابتدا وسط سر دار و زير دار را مشخص مي كنيم و علامت گذاري مي نمائيم، سپس دو طرف نقطة مذكور واحدهاي 10 سانتيمتري را علامت مي گذاريم، به طور مثال چنانچه بخواهيم چلة يك قالي را به عرض 2 متر بكشيم طرفين نقطة وسط سر دار و زير دار هر كدام يك متر خواهند بود كه به 10 قسمت مساوي 10 سانتي تقسيم شده است و مجموعاً 20 واحد 10 سانتي در عرض قالي وجود خواهد داشت. اگر تعداد تارهاي قالي فوق 1920 تار باشد (1920= 2× 960) در هر واحد 10 سانتيمتري 96 تار بايد به طور مساوي و با پخش يكسان كشيده شود، اين عمل را اصطلاحاً در قاليبافي سينه بندي گويند.
   توضيح: براي بافت شيرازه مي بايد از دو تار تا 6 تار به نسبت ظرافت و اندازه قالي در هر يك از طرفين چله اضافه تر منظور گردد.
   پس از عمل سينه بندي دو رشته نخ چندلا فراهم كرده يكي را در حدود 25 تا 30 سانتيمتر بالاتر از زير دار و ديگري را با فاصلة 20 سانتيمتر بالاتر از آن به طور افقي به راست روها مي بنديم، سپس سر گلوله نخ چله را به فاصله لازم متناسب با تارهاي منظور شده براي شيرازه نزديك به اولين محل علامتگذاري در روي زير دار گره مي زنيم و به وسيله شخصي كه در پايين نشسته است به ترتيب يك بار از زير نخ پاييني و از روي نخ بالايي عبور مي دهيم و به بالا كه نفر دوم نشسته است گلوله را تحويل داده، شخص دوم آن را از اولين محل علامت زده با رعايت فاصله لازم براي تارهاي شيرازه از روي سر دار عبور داده و از پشت آن به شخص پاييني مي دهد، شخص نشسته گلوله نخ چله را از پشت زير دار عبور داده و به روي زير دار هدايت مي نمايد. سپس از روي نخ پائيني و زير نخ بالائي عبور داده و به شخص دوم مي دهد (در هر رفت و برگشت گلوله نخ يك تار زير و يك تار رو كشيده مي شود) اين عمل را به طور مساوي و با كشش يكسان به تعداد تارهاي لازم آن قدر تكرار مي كنيم تا تمام سينه بندي به طور مساوي چله لازم را داشته باشند.در ضمن بايد توجه داشت كه براي جلوگيري از كجي قالي پخش چله در سر دار از 5 تا 20 سانتيمتر به نسبت عرض قالي بيشتر از پخش چله در زير دار باشد و اين عمل بهتر است در موقع سينه بندي در نظر گرفته شود. براي آنكه تقسيم بندي چله ها در اندازه سينه بندي كاملاً مشخص باشد مي توان نخهايي كه در علامتهاي سينه بندي قرار مي گيرند براي متمايز شدن از بقيه چله ها با وسيله اي چون ماژيك رنگ شوند.
   روش ديگر سينه بندي استفاده از اندازة ذرع است به اين ترتيب كه هر ذرع 104 يا 112 سانتيمتر و 16 گره ذرعي است و بنابراين هر گره 5/6 يا 7 سانتيمتر (يك گره ذرعي) سينه بندي مي شود و براي تعيين تعداد تارهاي هر گره ذرعي (هر يك از سينه بندي ها) از يك تناسب استفاده مي نمايند.
   به طور مثال، اگر عرض قالي مورد بافت 208 سانتيمتر (دو نوع) و كل تارهاي قالي طبق نقشه نيز 1120 عدد باشد تعداد تارهايي كه بايد در هر سيه بندي كشيده شود به شرح زير به دست مي آيد.
   70= 208 /6× (1120×2)
   عدد 70 تعداد تارهاي لازم در اين سينه بندي است. همانطوريكه قبلاً اشاره شد تعداد خانه هاي كوچك از عرض نقشه كه هر كدام در چله كشي دو برابر شده (تارهاي زير و رو) در نقشه مورد مثال 1120خانه بوده كه در محاسبه براي به دست آوردن كل تار دو برابر شده است و نصف هر سينه بندي به منزله رجشمار آن مي باشد.

   پاسخ
 1. خانم عباسی
  خانم عباسی گفته:

  با سلام و خسته نباشید خدمت خانوم مهندس
  راستش من از امشب تصمیم ب راه اندازی ی گارگاه قالیبافی کردم.اما خودم هیچ تجربه ای در این موضوع ندارم ولی خوشبختانه مامانم تو دوران بچگیاش قالیبافی میکرده و میتونم روش حساب کنم.البته این کارو ب عنوان شغل دوم میخوام راه اندازی کنم.میخواستم بدونم تو وضع اقتصادی الان کشور و رکود بازار فرش دست بافت چطوره؟

  پاسخ
 2. معصومه خانم
  معصومه خانم گفته:

  سلام خسته نباشیدامیدوارم همواره موفق باشید
  ببخشید سوالم اینه راهنمایم کنید چطوری عضو بشم وچطوری شناسه ورمز بگیرم متشکرم

  پاسخ
  • moeini
   moeini گفته:

   انجام چله کشی ترکی از سمت راست شروع می شه.
   به این صورت که اگه بخواهید تعداد شیرازه ها فرد باشن، از روی نخ اول یعنی نخ تسمه و از زیر نخ دوم یعنی هاف عبور می دهید و اگه بخواهید تعداد شیرازه ها زوج باشند از زیر نخ اول و از روی نخ دوم عبور می دهید.

   پاسخ
 3. خانم پاکنهاد
  خانم پاکنهاد گفته:

  خانم معینی برای سیه بندی که گفتیوسط داراز بالا وپایینرامشخص میکنیم و بالای دار2/7وپایین دار 7سانت . 7سانت هم از سمت چپ وهم از سمت راست علامت میزنیم که خود من برای بافت سنتی وکامپیوتری به این روش سیه بندی کردم ولی شما چرا میگین 10سانت 10سانت

  پاسخ
  • moeini
   moeini گفته:

   سلام بر شما
   در فیلم اموزشی بررسی کردم. نمیگم 10سانت. بلکه میگم 7 سانتی متر 7سانتی متر دارتون رو با ماژیک و متر علامت گذاری کنید. احتمالا اشتباه متوجه شدین. میزان صدا زیاد کم نیست. ولوم رو زیاد کنید کاملا واضح هستش.

   پاسخ
 4. خانم پاکنهاد
  خانم پاکنهاد گفته:

  استادمعین من فرمول ذرعی که شما برای خانمی توضیح دادین رو نمیفهمم میشه ساده تر توضیح بدین اعداد رو ازکجا اوردین ممنون از راهنماییتون

  پاسخ
  • moeini
   moeini گفته:

   خدمتتون عرض شود که روش صحیح برای شروع چله کشی به این صورت هستش که برای به دست آوردن تعداد تارها در عرض،باید تعداد خونه های کوچک رو ضربدر ۲ بکنید.چون هر خونه کوچک معادل یک گره در بافت هستش.چون هر گره نیاز به دو تار داره بنابراین تعداد مربع های کوچک رو ضربدر ۲ می کنیم.
   روی نقشه های شطرنجی دقت کنید میبینید که مربع های بزرگی وجود داره که شامل 10 تا مربع کوچیک هستش. بنابراین تعداد مربع های بزرگ رو می شمارید و ضربدر 10 می کنید چون هر مربع بزرگ شامل 10 مربع کوچک هستش. به عنوان مثال اگه تعداد مربع های بزرگ 15 تا باشه ، در این صورت 15 رو ضربدر 10 می کنید می شه 150 مربع کوچک. که معادل 150 گره هستش. بنابراین 150 رو ضربدر 2 می کنید میشه 300. که 300 تعداد تار برای چله کشی هسش و به همین سادگی به دست آوردین.
   مثال دیگر: اگه تعداد مربع های عرض،۳۷۰خونه باشه، پس ۳۷۰ رو ضربدر۲ می کنیم می شه ۷۴۰تار.
   اگه خواستین با رج شمار ۴۰ و نخ مرینوس ببافین،باید هر ۷ سانتی متر شامل ۸۰ تار باشه.بنابر این ۷ رو ضربدر۷۴۰ می کنیم بعد تقسیم بر۸۰ می کنیم که می شه تقریبا۶۵ سانتی متر.بعد ۶۵ رو تقسیم بر۷ می کنیم می شه تقریبا ۹ .یعنی عرض دارتون رو باید به ۹ قسمت ۷ سانتی متری تقسیم کنید که هر ۷ سانتی متر شامل ۸۰ تار هستش. ۹ تا ۸۰ تایی می شود ۷۲۰تار.شما باید تقریبا ۲سانتی متر هم ۲۰تار چله کشی کنید.تا در کل ۷۴۰تار بشود.
   چند تار برای شیرازه هم باید مد نظر داشته باشید.معمولا هرطرف ۸تار کافی هستش.که در کل می شود 16 پس باید ۷۴۰ رو با ۱۶ جمع کنید که در کل می شود ۷۵۶تار باید چله کشی کنید.
   در طول قالی هم هر ۷ سانتی متر شامل ۴۰رج هستش.به عنوان مثال اگه طول نقشه ۵۱۰خونه باشه، دیگه خودتون تناسب ساده ریاضی ببندید و حساب کنید هر ۷ سانت می شه ۴۰رج.۵۱۰ رج چند سانت می شه.من حساب کردم حدودا ۹۰سانتی متر می شه.
   امیدوارم تونسته باشم براتون ساده توضیح بدم.
   موفق باشید

   پاسخ
  • moeini
   moeini گفته:

   سلام بر شما بزرگوار
   ممنون از حضور گرمتون در وب سایت قالی بافی.
   مجددا به آدرس ایمیلتون لینک دانلود همه فیلم های آموزش بافت قالی رو ارسال نمودیم. لطفا آدرس ایمیلتون رو بررسی کنید.
   بابت خطای پیش اومده، عذر می خواهیم.
   باز هم سوالی داشتین، بفرمایین بپرسین. برای راهنمایی و پاسخ گویی درخدمت هستیم.
   موفق باشید.

   پاسخ
 5. شهریاری
  شهریاری گفته:

  سرکار خانم معینی.ضمن عرض سلام وخسته نباشید از اینکه در توسعه فرهنگ وهنر اصیل ایرانی از هیچ تلاشی دریغ نمیکنیدبسیار خوشحال ومشعوفیم.احتراما خانواده من (خانم وخواهر خانمم ودخترم)در زمینه قالی بافی سنتی(خصوصا طرحهای ترکی قشقایی)تخصص دارند.ما در نظر داریم انشائ الله در زمینه تولید قالی وقالیچه از عکسهای اشخاص فعالیت کنیم .
  لذا اگر امکان دارد در این خصوص (بازار فروش “تبدیل عکس به نقشه و….)راهنمایی وتوضیحاتی بفرمائید ممنون میشوم.با تشکر و امید همکاری متقابل .:شهریاری

  پاسخ
  • moeini
   moeini گفته:

   درود بر شما بزرگوار
   ممنون از حسن توجهتون
   لطفا به قسمت تماس با مای سایت قالی بافی که در بالای صفحه قرار گرفته، نگاه کنید. شماره تماس بنده موجود هست. تماس بگیرین تا شماره شخصی که می تونه در زمینه بازار فروش تبدیل عکس به نقشه راهنماییتون کنه رو بدم با خودشون مستقیم صحبت کنید.
   موفق باشید

   پاسخ
 6. راحیل شهیدی
  راحیل شهیدی گفته:

  سلام خدمت خانم معینی عزیز خدا قوت
  سوال اول من در حال بافت گلیم با عرض یک متر و طول یک متر و سی هستم کوجی نبستم و آیا عیب و ایرادی بعد در بافت به وجود نمیاد و اینکه نخ چله پنبه ای هست ولی همش فکر میکنم نازک هست ولی با دودست که می کشم خیلی محکمه این نازکی نخ چله بعد از بافت عیب و ایرادی در بافت یا ظاهر گلیم به وجود نمیاد و اینکه چله کشی که کردم چند جا از روی دار گره افتاده اگه بعدا خامه در بین این گره های چله قرار بگیره در ظاهر فرش عیب و ایرادی به وجود میاد انشالله خداوند به شما اجر وثواب معنوی بدهد سپاسگزارم

  پاسخ
  • moeini
   moeini گفته:

   درود بر شما خانم شهیدی گرامی
   کوجی بستن نمیخواد. برای اینکه گلیم صاف بالا بیاد، سمت چپ و راست گلیم وقتی ۱۰سانتی بافتین، از فاصله ۲سانتی، با نخ و سوزن یه نخی فرو میکنید توی بافت بعد نخ رو به راست روهای دار گره میزنید. باعث میشه گلیم جمع نشه و صاف بالا بیاد. از هر ۱۰سانتی این کارو میکنید. نخ چله خوبه. چله محکم هستش.
   نازک بهتره بافت تمیز درمیاد سفیدک نخ چله معلوم نمیشه. گره هایی که در طول بافت، روی چله افتاده، موقع بافت، پوشیده میشه ولی بهتر بود چله کشی کردنی، گره ها رو زیر دار می انداختن.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


9 × هشت =