دانلود فیلم آموزش چله کشی

آموزش چله کشی

تعریف چله(تار):

عبارتست از یکسری نخ های عمودی که به موازات هم روی سردار و زیر دار قرار می گیرند و در بیشتر موارد جنس آن از پنبه و در بعضی موارد از ابریشم و پشم است. پنبه به علت اینکه نسبت به پشم از مقاومت بیشتر و کشش کمتری برخوردار است ترجیح داده می شود. در موارد ی که رجشمار فرش بالا است و ما باید از نخ چله نازک استفاده کنیم و پنبه نمی تواند در مقابل فشار حاصل از کشش تارها مقاومت کند ما باید از چله ابریشمی استفاده کنیم.تار نقش پی را برای قالی دارد و زمینه بافت را تشکیل می دهد و عمل بافت بر روی آن انجام می شود.

روش محاسبه تعداد تارهای مورد نیاز برای چله کشی:

بر حسب اینکه نقشه از نظر اندازه چه نوعی باشد روش محاسبه متفاوت است.در اینجا ما قصد داریم آموزش نحوه محاسبه تعداد تارهای مورد نیاز برای نقشه ۲/۱ را برای شما عزیزان توضیح دهیم.

نقشه های ۲/۱ :

در مورد این نقشه ها برای بدست آوردن تعداد تارهای مورد نیاز ابتدا تعداد خانه های عرضی نقشه را می شماریم در ۲ضرب می کنیم تا تعداد کل خانه بدست آید سپس تعداد کل خانه ها را در۱۰ضرب میکنیم تا تعداد کل گره ها بدست می آید. سپس عدد بدست آمده را در ۲ضرب می کنیم تا تعداد تارها بدست آید. در نهایت با تعداد تارهای مورد نیاز برای شیرازه جمع می کنیم.

مثال: اگر نقشه ای در دست داشته باشیم که تعداد خانه های آن ۳۰باشد برای محاسبه تارهای مورد نیاز به صورت زیر عمل کنیم.(در مورد کناره پیچ ها برای هر طرف ۴تار در نظر گرفته باشد.)و با توجه به اینکه گره وسط مشترک است ۱گره از کل گره ها کم می کنیم.

 تعداد کل خانه های بزرگ نقشه                           ۶۰=۲×۳۰

تعداد کل گره ها                                           ۶۰۰=۱۰×۶۰

تعداد تارها                                                    =۲×۶۰۰

تعداد تارها به اضافه تعداد تارهای                       ۱۲۰۸=۸+۱۲۰۰

تعداد کل تارهای مورد نیاز                                ۱۲۰۶=۲-۱۲۰۸

نحوه چله کشی ترکی:

دو عدد نخ  را تهیه نموده که موازی عرض دار به راست رو ها بسته می شوند و به آن نخ ها نخ زه می گویند. اولی را در حدود ۳۰سانتیمتر بالاتر از زیر دار و دومی را با فاصله ۳۰ سانتیمتر بالاتر از آن به طور افقی و موازی عرض دار به راست روها گره می زنیم .طول زهوارها باید بلند تر از عرض دار باشد تا بتوان به راحتی آنها را به راست روها گره زد. البته لازم به ذکر است که در روش چله کشی ترکی به دو نفر نیاز داریم تا چله کشی دقیق و بدون نقص کشیده شود.بعد از اعمال فوق نخهای چله را به صورت گلوله (توپک)در می آوریم سپس نفر اول سر گلوله (توپک) نخ چله را به اولین محل علامت گذاری شده در روی زیر دار گره می زند و با توجه به اینکه بخواهیم تعداد شیرازه ها فرد یا زوج باشد. نخ چله را از رو یا زیر زهوارها رد می کنیم به عبارتی اگر بخواهیم تعداد شیرازه ها فرد باشند از روی نخ اول و از زیر نخ دوم عبور می دهیم و اگر بخواهیم تعداد شیرازه ها زوج باشند از زیر نخ اول و از روی نخ دوم عبور می دهیم. سپس گلوله را به نفر دوم که بالاتر ایستاده است تحویل می دهیم و نفر دوم به نوبه خود گلوله را از اولین محل علامت گذاری شده از روی سردار عبور می دهد. و از پشت دار آن را به شخص اول در پایین دار واگذار می کند و این شخص در این مرحله نخ چله را بر عکس مرحله قبل از روی نخ های زه عبور داده و این عمل آنقدر تکرار می شود تا چله های مورد نیاز روی سر دار و زیر دار بطور مساوی و یکنواخت و با کشش یکسان تنیده شود. در واقع چله ها در فاصله بین زهوارها حالت ضربدر یا زیگزاگ پیدا می کند. پس از اعمال فوق به جای نخ اول یک تسمه چوبی و بعبارتی چوب مهار را رد می کنیم تا عمل گلیم بافی و زنجیره بافی روی آن انجام شود و به جای نخ زه بالائی چوب هاف را قرار می دهیم.

اندازه فایل: ۱۸mb

قیمت:۳۰۰۰ تومان

جهت خرید این فایل  دکمه‌ی “خرید” را بزنید. بعد از پرداخت از درگاه بانک صادرات، لینک دانلود به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد و همین طور می توانید مستقیما فایل را دانلود نمایید .

RIAL 30,000 – خرید

نکته : جهت دانلود راحت تر از Download Manager استفاده کنید تا در صورت قطع شدن ارتباط در طول دانلود بتوانید روند دانلود را مجدداً ادامه دهید. ضمناً لینک دانلود به مدت ۳ روز معتبر خواهد بود


 1. سلام
  فیلم آموزشی مفید و کاربردی بود

 2. خانم مقدم گفت:

  سلام!
  میشه لطف کنین نه بر اساس شماره، بر حسب میلیمتر ضخامت تارهای چله رو بفرمایید! (خیلی مهمه!)
  (فرضا برای رجشمار ۳۰)

  • moeini moeini گفت:

   سلام
   در رجشمار ۳۰ فاصله گره ها تقریبا ۲٫۳ میلیمتر است و فاصله هر نخ می شود حدود ۱٫۲ ولی ضخامت نخها بستگی به جنسی دارد که استفاده می کنید .
   فکر کنم حدود نیم میلیمتر باشه یا کمتر

 3. خانم نعمتی گفت:

  سلام.
  خیلی ممنون از توضیحات کامل تون
  فقط خواستم بدونم برای چله کشی ترکی تابلوفرش دقیقا زیر دار باید ۷ سانت ۷سانت سیه بندی کنیم؟؟؟؟؟؟؟؟
  چون من ی تابلو فرش داده بودم برای چله کشی ۷/۵ سانت جدا کرده بود

  • moeini moeini گفت:

   سلام
   اینقدر تفاوت اشکال نداره اگر منظم باشه زیاد سخت نگیرید. توجه داشته باشید که بالای دار رو کمتر نگیرید چون باعث جمع شدن فرش در ادامه خواهد شد حتی بعضی افراد پیشنهاد می کنند که بالای دار رو کمی بیشتر بگیرید.

 4. سارا خانم گفت:

  در چله کشی ترکـی، از سمت راست شروع به چله کشی کنیم یا از سمت چــپ؟

  آیا مهم است که اولین نخ چله کشی از زیر نخ اول و روی نخ دوم و یا به عکس رد کنیم؟

  • moeini moeini گفت:

   از سمت چپ یا راست فرقی نمیکنه.اگه خواستین تعداد تارهایی که برای شیرازه در نطر بگیرین،زوج باشه،باید اولین نخ چله از زیر نخ اول و روی نخ دوم رد کنید ولی اگه خواستین تعداد تارهایی که برای شیرازه در نطر بگیرین،فرد باشه،برعکس انجام میدین یعنی اولین نخ چله از رو نخ اول و زیر نخ دوم رد می کنید.

 5. خانم مرشدی گفت:

  سلام من یه نقشه بزرگ خریدم برای چله کشیش اول همه تار و دور دارم تابوندم بعد با قلاب زیرو رو رد کردم کارم درست بود دیگه نه؟
  الان می خوام زنجیره بزنم زنجیرم درست در نمیاد همش رو هم می فته بذای چیه ؟می شه برای چوبی که جای نخ پایینی گذاشتم باشه پوبی که زیر زنجیره قرار می گیره رو می گم.
  مرسی از لطفتون

  • moeini moeini گفت:

   سلام
   ممنون که از سایت قالی بافی بازدید کردین.
   عرض شود که شما به حالت معکوس کار چله کشی رو انجام دادین.درسش این هستش که اول به راست روها نخ تسمه و نخ هاف وصل کنین بعد توپ نخ چله را از زیر نخ تسمه و روی نخ هاف رد کنین و برای تار بعدی به عکس عمل کنین یعنی از روی نخ تسمه رد کنین بعد از روی نخ هاف رد کنین و الی آخر…فیلم آموزش چله کشی در سایت قرار دادم.می تونین با مشاهده فیلم،کاملا نحوه صحیح چله کشی آشنا بشین.
   در مورد زنجیره بافی هم خدمتتون عرض کنم که فیلم آموزشی زنجیره بافی در سایتم قرار دادم.میتونینی با مشاهده فیلم،نحوه زنجیره بافی رو هم یاد بگیرین.
   بعد از این که چله کشی انجام دادین،یاید چوب تسمه را در پایین دار قرار بدین و بعد زنجیره را بالای چوب تسمه ببافین.فیلم نحوه وارد کردن چوب تسمه هم در سایتم قرار دادم.میتونین خرید و مشاهده کنین.

 6. خانم محسنی گفت:

  فیلم آموزشی کوتاه و بسیار مفید بود.خسته نباشید

 7. خانم امینی گفت:

  سلام، من در چله كشي تركي به يك مشكل برخوردم در سمت راست دار حدود ده سانت از چله كشي سفت تر از بقيه است اين طور كه شنيدم باعث پايين افتادگي ميشه الان حاشيه پايين رو بافتم بايد چكار كنم كه تابلو فرشم معيوب نشه؟ ممنونم اگه جوابم رو بديد.

  • moeini moeini گفت:

   سلام
   ممنون از حضور گرمتون در وبسایت قالی بافی.
   قسمت بالای دار،سمت چپ و راست،دوتا پیچ هست که با پیچوندن اونها میتونینن سفتی و یا شلی تارها رو تنظیم کنین.شما پیچ سمت راست دار رو کمی بپیچین تا تارها شل بشن.انشاالله موفق باشین.
   باز هم اگر سوالی داشتین ما برای پاسخگویی درخدمتیم.

 8. مريم خانم گفت:

  سلام، اگه موقع چله كشي تركي دو تار كنار هم جفت بشن چكار بايد كرد. منظورم اينه كه هر دو تار كنار هم از روي زه پايين و از زير زه بالا رد بشن يا بر عكس.

  • moeini moeini گفت:

   سلام
   اگه بعد از اتمام چله کشی،متوجه شدین که دوتا تار کنار هم زیر هستند و یا برعکس دوتا تار کنار هم رو هستند،میتوانید برای رفع این مشکل،به اندازه عرض چله از نخ چله بردارید سپس با استفاده از سیخ،نخ را یکی درمیان از میان تارها عبور دهید تا شکل زیگزاگ به درستی در چله کشی درست شود.
   البته این کار دقت بسیار بالایی می خواهد.اگر مهارت کافی ندارین،بهتر است که دوباره چله کشی کنین.
   موفق باشید

   • خانم امینی گفت:

    سلام، ميشه يكي از تارها رو حذف كرد به طوري كه يكي از تارها رو بريده و دو سر اون رو زير دار محكم گره زد.

    • moeini moeini گفت:

     سلام
     بله میشه اما باید جای اون تار رو خالی نذارین.یعنی وقتی تاری که اشتباه چله کشی شده، قیچی کردین و دوسرش رو پایین دار محکم گره زدین،به جاش به اندازه هر چند تا تار که باز کردین،چله کشی کنین.

 9. خانم عابدینی گفت:

  سلام
  ایام فاطمیه تسلیت باد
  من هم امروز دانلود کردم و امیدوارم بتونم قالی بافی رو شروع کنم .
  ممنون از فیلمهای آموزشی تون.
  موفق باشید

  • moeini moeini گفت:

   درود بر شما
   فرا رسیدن ایام فاطمیه رو تسلیت میگم.سپاس از خریدتون.انشاءالله قالی های زیبایی با دستان هنرمند شما بافته میشه.
   پاینده باشید

 10. خانم سادات گفت:

  درود بر شما، دوست عزیز میشه لطفا مراحل پایانی جدا کردن فرش رو از روی چله و در حقیقت مراحل پایانی تابلو فرش رو در قالب فیلم آموزشی برای دانلود قرار بدید. سپاسگزارم

  • moeini moeini گفت:

   سلام
   ممنون از حضور گرمتون در وبسایت قالی بافی.طبق خواسته شما،فیلم آموزش نحوه قیچی کردن و پایین کشی قالی از روی دار رو آماده کردم و در بخش فیلم های آموزشی برای دانلود قرار دادم.
   امیدوارم براتون مفید واقع بشه.
   موفق باشید

 11. خانم جوینده گفت:

  سلام سال نومبارک،
  سایت خوبی طراحی کردید ممنون

  • moeini moeini گفت:

   سلام سال نو مبارک!
   ممنون از حضور گرمتون در وبسایت قالی بافی.
   سپاس از حسن توجه شما دوست عزیز سلامت باشی.
   انشاالله هر جا هستین دلتون شاد و لبتون خندون باشه.

 12. خانم جوینده گفت:

  عذرمیخوام درگاه پرداخت برای خریدفیلم چله کشی برای من نمیادلطفاراهنمایی کنید،باتشکر

  • moeini moeini گفت:

   سلام
   جهت خرید،روی دکمه خرید کلیک کنید.سپس دوتا مستطیل نمایش داده می شود که باید نام و نام خانوادگی همراه با آدرس پست الکترونیکی خود را وارد کنید.در ادامه روند خرید بدون هیچ مشکلی انجام می شود.اتحمالا مرورگری که استفاده می کنید،دکمه خرید را نمایش نمی دهد.لطفا نوع مرورگرتون رو عوض کنید و دوباره وبسایت رو باز کنید.البته بعید می دونم چون خودم با اکثر مرورگرها تست کردم بدون هیچ مشکلی خرید انجام میشه.به نظرم اون زمانی که شما قصد خرید داشتین،سرعت نت پایین اومده بوده و به درستی،وبسایت لود نشده که بتونین دکمه خرید رو مشاهده و خرید کنین.اگه چند دقیقه بعد دوباره سایت نگاه کنید،می بینید که به راحتی می شه خرید کرد.
   لطفا آدرس ایمیلتون رو بررسی کنین.برای شما لینک دانلود فیلم اموزش چله کشی ارسال کردم.
   موفق باشید.

 13. خانم سادات گفت:

  سلام من از شما فیلم چله کشی رو خریدم اما برام دانلود نمیشه خرید هم با موفقیت بوده نمیدونم چرا لطفا راهنمایی کنین فکر نمیکنم که سر کاری بوده باشه؟؟؟!!!!!!

  • moeini moeini گفت:

   سلام سال نو مبارک
   ممنون که از سایت قالی بافی خرید کردین.شما با موفقیت مراحل خرید رو انجام دادین و لینک دانلود به آدرس ایمیلتون هم ارسال شده.
   خدمتتون عرض شود که هیچ چیزی در سایت قالی بافی سرکاری نیست و کاربرها می تونن از سایت فیلم آموزشی خرید کنن دانلود و مشاهده کنن.ما هم هر زمان سوالی داشتین،برای پاسخ گویی در خدمتیم.
   احتمالا سرعت دانلود اینترنت شما در زمان خرید،کمی پایین بوده و باعث شده که نتونین همون لحظه دانلود کنین.همچنین لینک دانلود به آدرس ایمیل شما هم ارسال میشه و شما تا سه روز مهلت دانلود دارین.در کامپیوتر فیلم های اموزشی به راحتی با هر پخش کننده ای اجرا می شوند و نیازی به برنامه خاصی نیست.اگر در موبایلتان خواستین فیلم رو تماشا کنین،معمولا با mx playerپخش می شود.در هر صورت من برای شما دوباره لینک دانلود فیلم اموزش چله کشی رو به ادرس ایمیلتون ارسال می کنم.لطفا ایمیل خودتون رو بررسی کنین.
   امیدوارم که مفید واقع بشه.
   موفق باشید

 14. خانم سجادی گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید
  میشه توضیح بدید پگور میشه فیلم چله کشی تابلو فرش را دانلود کرد

  • moeini moeini گفت:

   سلام
   شما چه بخواهین تابلو فرش ببافین چه بخواهین قالیچه ببافین،نحوه چله کشی برای تابلو فرش و قالیچه یکسان هستش.همون طور که در سایت مشاهده می کنید،دکمه خرید وجود داره.روی دکمه خرید کلیک کنید و اطلاعات کارت بانکیتون رو وارد کنین.سپس لینک دانلود برای شما نشان داده میشه و به راحتی میتونین فیلم آموزش چله کشی رو دانلود و مشاهده کنین.

 15. خانم نقی لو گفت:

  با عرض سلام
  من یه نقشه سنتی دارم ۵۳۰گره هست هر ده گره۱٫۲ سانته یعنی عرض اون ۵۳ تا خونه ی ده تاییه ممنون میشم اگه تعداد تار مورد نیاز اونابرای چله کشی ترکی و شیرازه ایی که لازم داره و طرز محاسبه را بیان کنید. با سپاس بیکران.

  • moeini moeini گفت:

   سلام
   ۵۳رو ضربدر ۱۰میکنید میشه۵۳۰تا گره.بعدش ۵۳۰رو ضربدر ۲میکنید میشه ۱۰۶۰تار.برای شیرازه هم معمولا ۶الی ۸تار در سمت چپ و راست نظر میگیرن.معمولا ۸تار سمت چپ و ۸تار سمت راست برای شیرازه کافی است.بابراین درکل ۱۰۶۰را با ۱۶جمع میکنید میشود ۱۰۷۶عدد تار باید چله کشی کنین.

 16. خانم ایوبی گفت:

  سلام من فیلم را خریدداری کردم اما با فرمت HTML دانلود میشود و نمیتوانم آنرا باز کنم. چکار کنم؟؟؟؟

  • moeini moeini گفت:

   سلام
   از خرید شما سپاسگزارم.گاهی اوقات به علت پایین اومدن سرعت نت و طولانی شدن روند دانلود،فایل آموزشی آسیب میبینه و با فرمت صحیح دانلود نمی شه.
   به خاطر همین،لینک دانلود به آدرس ایمیل شما هم ارسال می شه تا اگر نتونستین همون لحظه دانلود کنین،بعدا بتونین با مراجعه به آدرس ایمیلتون روی لینک دانلود کلیک کرده و شروع به دانلود کنین.
   من برای شما دوباره لینک دانلود آموزش چله کشی رو به آدرس ایمیلتون ارسال کردم.لطفا ایمیلتون رو بررسی کنین.
   توجه کنین که لینک ارسال شده، فقط ۳ روز مهلت دانلود داره.
   امیدوارم فیلم های آموزشی براتون مفید واقع بشه.
   موفق باشید.

 17. خانم نقی لو گفت:

  درود فراوان بر شما سپاس از راهنماییتان
  لطفا در مورد اندازه دار(ترکی) مورد نیاز برای نقشه ۵۳۰ گره همچنین موقع چله کشی فاصله سر دار تا زیر دار چقدر باید باشه(تعداد خانه های طول۳۵۰تا).

  • moeini moeini گفت:

   سلام ممنون از حضور گرمتون در وبسایت قالی بافی!
   همون طور که قبلا براتون محاسبه کردم،تعداد تارهایی که باید چله کشی کنین،۱۰۷۶ عدد به دست اومد.
   حالا نحوه محاسبه این که ۱۰۷۶ تار چند سانتی متر میشود،به این صورت است که هر ۷ سانتی متر، شامل ۸۰ تار می باشد بنابر این ۱۰۷۶ تار می شود حدودا ۹۵ سانتی متر.
   محاسبه ارتفاع بافت هم به این صورت است که هر ۷ سانتی متر شامل ۴۰ رج می باشد.بنابر این اگر تعداد مربع های کوچک ۳۵۰ عدد باشد،در این صورت ارتفاع فرش می شود تقریبا ۶۲ سانتی متر می شود.پس به طور کلی شما باید یک دار به ابعاد ۱۱۰در ۹۰سانتی متر تهیه کنید تا فرشی به ابعاد ۹۵ در ۶۲ را در آن بتوانید ببافین.
   موفق باشید

 18. آقای افتخاري گفت:

  سلام ببخشيد من۲ بار دانلود كردم ولي باز هم نتونستم ببينم الان هم مي خوام چله كشي كنم لطفا كمكم كنيد

  • moeini moeini گفت:

   سلام
   سپاس از خریدتون.شما با موفیت مراحل خرید رو به پایان رسوندین و لینک دانلود به ایمیلتون ارسال شده.
   اگه در کامپیوتر می خواهین فیلم رو تماشا کنید،بهتره پخش کننده kmplayer داشته باشین.اگه در موبایل می خواهین فیلم رو تماشا کنید،بهتره،پخش کننده qqplayerداشته باشین.ولی به طور کلی هر پخش کننده ای که روی سیستمتون نصب داشته باشین،فیلم ها به راحتی پخش میشن.
   من برای شما به آدرس ایمیلتون دوباره لینک دانلود آموزش چله کشی رو ارسال کردم.لطفا آدرس ایمیلتون رو بررسی کنید.
   موفق باشید.

 19. خانم آزرم گفت:

  سلام ممنون گلم بابت فیلم های آموزشیتون خیلی عالی و کامل توضیح دادین.اگه مشکلی داشتم باید ببخشید مجبورم با عرض شرمندگی مزاحمتون بشم.بازم ممنونم. راستی گلم طرح های شطرنجی رو دیشب فرستادم براتون امیدوارم که به کار بیان. موفق و در پناه خدا باشید.

  • moeini moeini گفت:

   سلام
   خوشحالم که فیلم های آموزشی براتون مفید واقع شده.در زمینه قالی بافی هر سوالی داشتین،بپرسین،برای پاسخ گویی در خدمتم.هر کمکی از دستم بربیاد،دریغ نمی کنم.
   بابت طرح ها ازتون ممنونم اما هنوز از طرف شما ایمیلی که حاوی طرح باشه،دریافت نکردم.اگه امکان داره دوباره به آدرس ایمیلم ارسال کنید.
   بی نهایت از لطفتون سپاسگزارم.

 20. خانم امینی گفت:

  سلام، من يك دوره آموزش تابلو فرش رفتم. بهمون گفتن براي چله كشي به اندازه طول در پايين نقشه ۴ سانت و در بالاي نقشه ۶ سانت اضافه كنيم بعد چله كشي انجام بديم من همين كار رو كردم و اندازه طولي تابلوي من ۲ سانت بيشتر از نقشه هست. به نظر شما اين روش درسته؟ اگر درست نيست ممكنه روش صحيح رو بگين؟ ممنونم

  • moeini moeini گفت:

   سلام
   مدرسی که به شما آموزش دادن،منظورشون این بوده که وقتی می خواهین چله کشی کنید،باید حواستون باشه در پایان عرض چله روی سر دار، ۵ سانتی متر بیشتر از زیر دار باشه.علتش هم این هستش که بعد از اتمام بافت،بالای فرشتون حالت کیسه ای جمع نمی شه.
   طول و عرض تابلوفرشی که می بافین چند سانت بزرگتر از نقشه باشه،به نوع نخ و ضخامت نخ چله و بافت و نیز رج شمار چله کشی بستگی داره.اگه با نخ خامه(نخی که از پشم گوسفند ساخته شده)بخواهین فرش ببافین،در این صورت نخ چله ضخیم باید استفاده بشه همچنین تارهای چله با فواصل زیاد از هم قرار می گیرن و در نهایت عرض چله و بافتتون هم بزرگ می شه.به عنوان مثال اگه ۶۰۰تا تار برای بافت با نخ خامه،با رج شمار ۳۵ چله کشی کنید،عرض چله حدودا ۹۰ سانتی متر می شه ولی اگه برای بافت با نخ مرینوس(نوعی نخ ابریشمی)با رج شمار ۳۵ چله کشی کنید،عرض چله حدودا ۶۰سانتی متر می شه.
   هر چه قدر رج شمار فرش بالاتر باشه،اندازه عرض چله کشی کمتر می شه.رج شمار یعنی تعداد تارهایی که در هر ۷ سانتی متر جای می گیره.
   روش صحیح برای شروع چله کشی به این صورت هستش که برای به دست آوردن تعداد تارها در عرض،باید تعداد خونه های کوچک رو ضربدر ۲ بکنید.چون هر خونه کوچک معادل یک گره در بافت هستش.چون هر گره نیاز به دو تار داره بنابراین تعداد مربع های کوچک رو ضربدر ۲ می کنیم.
   به عنوان مثال اگه تعداد مربع های عرض،۳۷۰خونه باشه، پس ۳۷۰ رو ضربدر۲ می کنیم می شه ۷۴۰تار.
   اگه خواستین با رج شمار ۴۰ و نخ مرینوس ببافین،باید هر ۷ سانتی متر شامل ۸۰ تار باشه.بنابر این ۷ رو ضربدر۷۴۰ می کنیم بعد تقسیم بر۸۰ می کنیم که می شه تقریبا۶۵ سانتی متر.بعد ۶۵ رو تقسیم بر۷ می کنیم می شه تقریبا۹ .یعنی عرض دارتون رو باید به ۹ قسمت ۷ سانتی متری تقسیم کنید که هر ۷ سانتی متر شامل ۸۰ تار هستش.۹ تا ۸۰ تایی می شود ۷۲۰تار.شما باید تقریبا ۲سانتی متر هم ۲۰تار چله کشی کنید.تا در کل ۷۴۰تار بشود.
   چند تار برای شیرازه هم باید مد نظر داشته باشید.معمولا هرطرف ۸تار کافی هستش.که در کل می شود ۱۶٫پس باید ۷۴۰ رو با ۱۶ جمع کنید که در کل می شود ۷۵۶تار باید چله کشی کنید.
   در طول قالی هم هر ۷ سانتی متر شامل ۴۰رج هستش.به عنوان مثال اگه طول نقشه ۵۱۰خونه باشه، دیگه خودتون حساب کنید هر ۷ سانت می شه ۴۰رج.۵۱۰ رج چند سانت می شه.من حساب کردم حدودا ۹۰سانتی متر می شه.
   در جمع بندی کلی خدمتتون عرض شود که هر چه قدر نخی که می خواهین ببافین،ریز باشه،اندازه تابلوفرشتون،نزدیک به اندازه نقشه می شه.به عبارت دیگه اگه با نخ ابریشمی و مرینوس تابلوفرش ببافین،در نهایت اندازه تابلوفرش،حدودا ۱۰ الی ۱۵ سانتی متر بزرگتر از نقشه می شه.ولی به طور کلی نحوه صحیح و دقیق محاسبه اندازه بافت،همون طور که در بالا توضیح دادم هستش.
   امیدوارم مطالبی که براتون نوشتم،مفید واقع شده باشه.
   موفق باشید

   • خانم امینی گفت:

    نقشه هايي كه من استفاده مي كنم عددي هست و نخ ها هم نخ مرينوس. من نقشه هام رو از شركتي خاص ميخرم كه خودش با توجه به نقشه اي كه انتخاب مي كنم نخ چله و القاج رو مي فرسته. مربي من گفت كه ۴ سانت به پايين دار و ۶ سانت به بالاي دار اضافه كنم يعني اگه نقشه ۷۶*۵۸ باشه من ۴ سانت به ۷۶ اضافه كنم براي پايين دار و در اون محدوده چله كشي كنم و ۶ سانت به اون اضافه كنم براي بالاي دار. و اين طوري دو سانت از دو طرف براي شيرازه استفاده شد و دو سانت ديگه به نقشه اضافه شد. نقشه اي كه بايد ۷۶ سانت ميشد. ۷۸ سانتي شده. ميخوام بدونم اين ايرادي داره يا نه و من براي بقيه تابلوهام از همين روش استفاده كنم. ممنون از جوابهاتون.

    • moeini moeini گفت:

     مربی شما این طور گفته پس ایرادی نداره.چون فرد باتجربه ای هستن و متناسب با ضخامت نخ های شما،این طور تخمین زدن.اما برای هر تابلوفرشی نباید از این روش استفاده کرد چون همون طور که قبلا گفتم،طول و عرض قسمتی که چله کشی می کنید،به ضخامت و نوع نخ بستگی داره و باید محاسبه صورت بگیره.
     موفق باشید

 21. خانم سیدی گفت:

  سلام میشه بگید بعد از چله کشی تارهای چلم رو با چی شماره گذاری کنم منظورم اینه که با چی رنگ کنم(ماژیک یا…) که به خامه ها و دستام نماله موقع بافت و ثابت باشه و موقع شور پخش نشه و تابلوم خراب نشه؟؟ بعضیا برچسب میزنن به نظر من برچسب خیلی سخته و احتمال اشتباه زیاده مخصوصا برای طرحهایی بالای ۲۰۰ گره .لطفا راهنمایی کنید تشکر.

  • moeini moeini گفت:

   سلام
   ولادت حضرت معصومه ( س) و روز دختر رو به شما بانوی گرامی تبریک میگم!
   تارها رو با ماژیک رنگ کنید.یک روز بذارین بمونه خشک بشه بعد شروع به بافت کنین.ماژیک هیچ مشکلی ایجاد نمیکنه و برای علامت گذاری خوبه.
   موفق باشید

   • خانم سیدی گفت:

    سلام خسته نباشید منم تبریک میگم ولادت خانوم حضرت معصومه ( س)مربی من میگفت موقع شور رنگ ماژیک با رنگای تابلو فرش میماله و تابلو خراب میشه نظر شما چیه؟؟ نوع خاصی ۸از ماژیک هست یا با هر ماژیکی فرق نداره؟؟ بازم ممنون از سایته مفیدتون

    • moeini moeini گفت:

     سلام ؛ممنون از تبریکتون!
     قبل از انجام عملیات شستشو باید از ثبات رنگ فرش اطمینان داشته باشین.چون در صورت عدم ثبات رنگ فرش،شستشو باعث درهم شدن همه رنگ های فرش میشه.بنابراین توصیه میکنم شستشوی فرشها رو به کارگاههای مجهز شستشو بسپرین تا قبل از شستشو،رنگ فرش رو ثابت کنن.
     در مورد رنگ آمیزی و علامت گذاری تارهای چله،خدمتتون عرض شود که میتونید از ماژیک استفاده کنید.از اون ماژیک هایی که روی تخته وایت برد مینویسی و پاک نمیشه فقط الکل پاک میکنه از اون ماژیک ها استفاده کنید.اول تست کنید.روی یک نخ با ماژیک رنگ آمیزی کنید دو روز بعد همراه چند نخ سفید بشورین اگه رنگش دراومد و نخ های دیگه رنگی شدن،پس از ماژیک استفاده نکنید.میتونید از مداد شمعی به جای ماژیک استفاده کنید.اما به نظرم از همه چی بهتر همون ماژیکه چون با گذر زمان خشک میشه و اصلا رنگش درنمیاد.
     موفق باشید

 22. خانم سیدی گفت:

  سلام خانم معینی عزیز ممنون که وقت میزارین و جواب میدین .
  میخواستم بدونم آیا ارزش فرش یا تابلو فرشی که شیرازه منفصل داره از متصل کمتره یا فرقی نداره؟؟

  • moeini moeini گفت:

   سلام
   خواهش می کنم.انجام وطیفه ست.
   نوع شیرازه،منفصل باشه یا متصل،هیچ تاثیری روی ارزش فرش نداره.فرقی نداره از هر نوع که خواستین شیرازه استفاده کنید.

 23. خانم عزت خواهی گفت:

  با سلام.میخواستم بپرسم برای چله کشی ابریشمی با نخ چله۹لا رجشمارش چقدر میشه؟و چند سانت میشه؟ممنون

  • moeini moeini گفت:

   سلام
   نخ چله ۹لا،خیلی خیلی نازک هستش.اگه می خواهین برای اولین بار،تابلوفرش ببافین،اصلا نخ چله ۹ لا توصییه نمی کنم چون بسیار نازکه و چشم آسیب می بینه.برای شروع بافت تابلوفرش،خوبه که از نخ چله ۱۲ لا استفاده کنید.برای تابلوهای بعدیتون می تونید از نخ چله ۹ لا و طرح های ظریف به کار ببرین.چون هم تجربه کسب کردین و هم چشمتون آسیب نمیبینه.
   معمولا با نخ چله ۹لا،تابلوفرشهایی با رج شمار ۴۵ یا ۵۰ بافته می شه.چون نخ چله ۹ لا،بسیار نازکه،بنابراین اندازه تابلوفرشی هم که بافته می شه،تقریبا هم اندازه نقشه هستش.حدودا ۵ یا ۶ سانتی متر،اندازه تابلوفرش،از نقشه بزرگتر می شه.

 24. خانم عزت خواهی گفت:

  نخ چله شماره۳۹ هست,هر۵۰گره چند سانت میشه؟

  • moeini moeini گفت:

   نخ چله شماره ۳۹ نداریم.
   نخ های چله شامل ۴ شماره هستن که عبارت اند از:نخ چله ۹لا،نخ چله ۱۲ لا،نخ چله ۱۵ لا،نخ چله ۱۸لا
   نخ چله ۹ لا،برای بافت طرح های کددار و ظریف توسط بافنده باتجربه مناسبه.
   نخ چله ۱۲ لا،برای بافت تابلوفرش ابریشمی توسط افراد مبتدی مناسبه.
   نخ چله ۱۵لا،برای بافت تابلوفرش هایی با نخ های نساجی توسط افراد مبتدی مناسبه.
   نخ چله ۱۸لا،برای بافت فرش زیرانداز با نخ خامه مناسب هستش.
   هر وقت خواستین بدونین با نخ چله ای که دارین،چه رجشماری می شه بافت،کافی هستش یه چیز لوله ای شکل بردارین به عنوان مثال خودکار.بعد نخ چله ای که دارین رو به دور خودکار اندازه ۷ سانتی متر کنار هم بپیچین.بعد تعداد حلقه ها رو بشمارین که در ۷ سانتی متر چند تا شده.به عنوان مثال اگه در ۷ سانتی متر ،۹۰ بار نخ رو پیچیده بودین،پس معلوم می شه که رج شمار ۴۵ هستش.پس موقع چله کشی روی دار هم باید هر ۷ سانتی متر،۹۰ تار چله کشی کنید.
   هر گره نیاز به ۲ تارداره.بنابراین به عنوان مثال برای ۵۰ گره،باید ۱۰۰تار چله کشی کنید.
   امیدوارم مطالبی که براتون نوشتم،مفید واقع شده باشه.
   موفق باشید

 25. خانم مهروان گفت:

  ممنون از سایت خوبتون.من هیچ از قالی بافی نمیدونم ولی علاقه دارم یاد بگیرم.من میتونم با توضیحاتون یاد بگیرم؟فعلا که هیچی متوجه نشدم

  • moeini moeini گفت:

   سلام
   ممنون از حضور گرمتون در وب سایت قالی بافی.ان شاءالله منم کمکتون میکنم تا با سرانگشتان هنرمندتون فرشی زیبا ببافین و از دیدنش لذت ببرین.
   در وب سایتم بخش فیلم های آموزشی،پکیج قالی بافی شامل تمامی مراحل برای بافت قالی هستش و شما با تماشای این فیلم ها می تونین در کوتاهترین زمان،همه چیزهایی که یک بافنده باید بدونه رو یاد بگیرین و به راحتی کار بافندگی رو شروع کنین.
   در ضمن پس از خرید پکیج آموزشی،همواره پشتیبان شما خواهم بود و برای پاسخ گویی و راهنمایی درخدمتم.کتاب و طرح و نرم افزار اندروید قالی بافی هم دراختیارتون قرار میدم.
   رضایت شما هدف ماست.

 26. خانم مهروان گفت:

  خیلی ممنون از شما بابت زحماتتون.من پکیج کامل رو ازتون خریداری کردم ان شاءالله بتونم یاد بگیرم با این پکیج.
  بهم گفتین کتاب و نرم افزارهای اندرویدم در اختیارم قرار میدین میشه کمکم کنین.خیلی خیلی ازتون ممنونم.
  ببخشید فکر کنم از الان که استارت زدم با سوالاتم خستتون کنم.ممنونم

  • moeini moeini گفت:

   سلام
   ممنون که از سایت قالی بافی خرید کردین.ان شاءالله با تلاش و پشتکار،می تونین به خواسته هاتون جامه عمل بپوشونین.من هم کمکی از دستم بربیاد دریغ نمی کنم.باز هم سوالی داشتین بفرمایید بپرسین. برای راهنمایی و پاسخ گویی در خدمت هستم.
   لینک دانلود کتاب آموزش قالی بافی و نرم افزار اندروید همراه با فیلم های آموزشی رو به آدرس ایمیلتون ارسال کردم.لطفا آدرس ایمیلتون رو بررسی کنید.
   امیدوارم براتون مفید واقع بشه.
   موفق باشید

 27. خانم کریمی گفت:

  سلام. ممنون بابت فیلم آموزشی. یه سوال دارم ممنون میشم زود جواب بدین.
  برای چله کشی دار گردان باید اندازه ی نصف ارتفاع تابلوفرش چله کشی کنم دیگه؟

  • moeini moeini گفت:

   سلام
   خوشحالم.که فیلم آموزشی براتون مفید واقع شده.بله همون طور که اشاره کردین نصف ارتفاع تابلوفرش کافی هستش.اما ارتفاع چله کشی از نصف به اندازه ۲۰سانت هم بیشتر باید باشه چون گلیم و زنجیره ابتدا و انتهای فرش هم هست و همچنین به دلیل وجود چوب هاف،نمیشه تا انتهای چله بافت.هر چه قدر ارتفاع بافت به چوب هاف نزدیکتر میشه،بافتن سختر میشه چون فاصله تارها کم میشه و پودکشی سخت میشه.بنابراین نسبت به ارتفاع فرشی که میبافین،۲۰الی۲۵سانت باید طول چله بیشتر باشه.
   موفق باشید

 28. مرضیه خانم گفت:

  با سلام و تشکر از زحمات شما
  من چندتا سوال از خدمتتون داشتم اگر لطف کنید راهنمایی کنید ممنون میشم.
  ۱)چند رج اول تابلو فرش من از نظر اندازه ی پرز یکسان نیست مثلا رج اول ۷-۸ سانتی متر و رج دوم ۲ونیم سانت است. آیا در پرداخت مشکلی پیش می آید؟ اندازه پرزها چند سانت باید باشد و حتی برای برجسته سازی؟؟
  ۲)چند رج اول پشت فرش من خط های سفید از پود ضخیم هست برای رفع این مشکل برای رجهای بعدی باید چکار کرد؟
  ۳)پود ضخیم و نازک را باید از لای کناره ها عبور داد یا از پشت آن عبور داد؟؟

  • moeini moeini گفت:

   سلام بر شما
   بابت تاخیر در پاسخ دهی عذر می خوام.
   خدمتتون عرض شود که برای اینکه فرشتون رو برجسته پرداخت کنن، اندازه طول پرزها، ۲ الی ۲ ونیم سانتی متر باشه کافیه. برای پرداخت معمولی که صاف هستش، طول پرزها نیم سانتی متر هم باشه کافیه. البته بستگی داره تابلوفرش می بافید یا فرش زیر پایی. تابلوفرش ها معمولا بعد از پرداخت، مثل موکت نازک می شن. این ایراد نیست و همه تابلوفرش ها به همین ضخامت هستن. اما فرش زیرپایی باید کمی ضخیم باشه. موقع بافت، طول پرزها رو ۱ونیم در نظر بگیرین، موقع پرداخت، ضخامت مناسبی برای فرش زیرپایی می شه.
   به هرحال موقع پرداخت فرش، همه جا یک دست و صاف می شه. بنابراین سعی کنید طول پرزها رو زیاد نگیرین چون اسراف می شه و همچنین هزینه نخ بیهوده مصرف میشه.
   کار شما برای پرداخت معمولی و برجسته مشکلی نداره فقط کمی در استفاده از نخ، اسراف شده چون رجهای ابتدایی رو خیلی بلند گرفتین کوتاه می شن و دور ریخته می شه.
   درمورد سوال دومتون عرض شود که ممکنه موقع کوبیدن دفه، به اندازه کافی محکم نکوبیدین و نخ خوب در بین گره های زده شده جای نگرفته یا ضخامت نخ پود کلفتتون زیاده و متناسب با نخی که می بافید نیست. معمولا خط سفیدی که پشت کار دیده می شه، مربوط به پود نازک هستش. سعی کنید در نحوه کوبیدن پود نازک خیلی دقت کنید به این صورت که نخ رو حالت دونه دونه به روی گره ها هدایت کنید طوری که کاملا مثل زیگزاگ در بین تارها قرار بگیره تا پشت کارتون هم مثل جلوش تمیز باشه.
   در مورد سوال سومتون هم عرض شود که نخ های پود رو از بین تارها شیرازه هم باید عبور بدین.
   امیدوارم توضیحاتم براتون مفید واقع شده باشه.
   باز هم سوالی داشتین بفرمایید بپرسین برای راهنمای درخدمتم.
   موفق باشید

 29. مرضیه خانم گفت:

  ممنون از شما بابت پاسخگویی
  چند سوال دیگر داشتم ممنون میشم اگر پاسخ دهید
  ۱) چند تار تابلو فرش من در جاهای مختلف جلوتر از حد معمول آمده(تار رو اینگونه شده است).چگونه اینها را مانند دیگر تارها در یک ردیف قرار گیرند؟ دو سه رج اول اینجوری نبود و الان که رج ۶ هست این مشکل پیش آمده؟
  ۲)در صورتی که نخ کم آوردیم چگونه باید تهیه کرد باید از شرکت مربوطه سفارش داد؟
  ۳)استاد فرش ما چند رج اول را که بافت رج ۴ یا ۵ بود که بعد از پودکشی آن را به میله دستگاه قالی وصل کرد آیا به هنگام پایی کشی آن را باید از میله ی دستگاه برید و جدا کرد؟
  خدا خیرتان بدهد.

  • moeini moeini گفت:

   درود بر شما
   جلو آمدن تارها ممکنه به علت کلفت بودن نخی که با ان می بافید باشد. و نیز ممکنه فاصله بین تارها کم بوده و باعث ایجاد چنین مشکلی شده. حتما از نخی استفاده کنید که متناسب با ضخامت چله ها باشه.
   اگه از شرکت خرید کردین، خیلی کم پیش میاد که نخ تموم شه چون به اندازه کافی نخ میدهن. مگر اینکه پرزها رو خیلی بیش از حد بلند بگیرین و نخ زود تموم شه. بله از طریق شرکت می تونید دوباره سفارش همون رنگ نخ رو بدین.
   برای چرخوندن فرش روی دار، باید ابتدا با استفاده از قیچی، نخ های پود رو که به میله های کناری گره زدین رو ببرین تا فرش آزاد شه بتونید بچرخونید. بعد از چرخوندن فرش، مجددا برای رجهای بعدی، نخ های پود رو به میله ها ی دار گره می زنید. در نهایت موقع پایین کشی فرش از روی دار، نخ های پود برای رجهای جدیدی که بافتین رو هم از میله ها قیچی می کنید سپس وقتی میدین که شخص ماهری پرداخت کنه، ایشون با نخ و سوزن، نخ ها رو مثل شیرازه میدوزه و محکم می کنه.
   موفق باشید

 30. مرضیه خانم گفت:

  با سلام
  چند سوال از خدمتون داشتن هنوز پاسخ ندادین البته می دانم تزافیک کارهای روزهای قبل از سال جدید است، اما اگر لطف کنید پاسخ دهید ممنون میشوم.
  انشالله سال پر از خیر و برکت و شادی داشته باشید.

  • moeini moeini گفت:

   سلام بر شما بزرگوار
   ما هم برای شما سالی سرشار از خیر و خوشی ارزومندیم.
   همون روز که در قسمت پاسخ به سوالات متداول قالی بافی سوال پرسیده بودین، پاسخ سوالهاتون رو نوشتیم.
   مجددا برای شما اینجا قرار دادم.درود بر شما
   خواهش می کنم انجام وظیفه ست. برای راهنمایی و پاسخ گویی درخدمتم.
   درمورد سوال اولتون عرض شود که ممکنه نخ پود ضخیم یا پود نازک رو وقتی از لابه لای تارها عبور میدادین، اشتباهی دوتا رو یا دوتا زیر تار کنار هم رد کردین و باعث ایجاد اختلال در ترتیب شماره تارها شده. اگه تازه متوجه شدین که دوتا تار رو یا دوتا تار کنار هم زیر قرار گرفته، پیشنهاد می کنم چند گره رو بشکافید نخ پود زیرش رو که اشتباه کشیده رو با قیچی ببرین و دوباره فقط اون تیکه رو با مقداری نخ کوتاه، پود بکشین. سپس چند تا گره رو مجدد روش ببافین و ادامه کارتون رو انجام بدین. نحوه کوبیدن پود نازک خیلی اهمیت داره. اگه خوب نکوبید کارتون دچار بالا و پایین زدگی میشه. باید موقع کوبیدن پود نازک، با نوک دفه، نخ پود رو حالت دونه دونه کم کم پایین بکشین تا حالت زیگزاگ بین تارها جای بگیره.
   پیشنهاد می کنم روی لینک زیر کلیک کنید. حاوی فیلم آموزش پود کشی ضخیم و نازک هستش. کاملا واضح مرحله به مرحله توضیح دادم که چطور صحیح عمل پود کشی رو انجام بدین.

   http://qalibafi.ir/%D8%AF%D8%A7%D9%86%D9%84%D9%88%D8%AF-%D9%81%DB%8C%D9%84%D9%85-%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4-%D9%BE%D9%88%D8%AF-%D8%B2%D8%AF%D9%86/

   امیدوارم براتون مفید واقع بشه.
   درمورد سوال دومتون عرض شود که برای شیرازه پیچی کنار کارتون، معمولا از نخ خامه(نخی که از پشم گوسفند ساخته شده) یا نخ مرینوس استفاده می کنن. یعنی با همون نخی که می بافید، مقداری نخ به شکل توپ کوچیک کنار کارتون آویزون می کنید بعد از هر رج بافتن، یک یا دو روز به دور تارهای شیرازه می پیچید. اگه سطح شیرازه تون با رجی که می بافید، کوتاهتره، می تونید چند دور بپیچید تا کمی ارتفاعش بالا بیاد اما سعی کنید زیاد ضخیم نشه و زیبایی بهم نخوره. به این صورت عمل کنید که بعد از هر رج به صورت یک نواخت، دو دور بپیچید تا کم کم ارتفاع شیرازه بالا بیاد.
   در مورد سوال اخرتون عرض شود که عوامل مختلفی باعث بالا زدگی می شن. باید از همون اول که احساس کردین داره کارتون موج دار میشه، کنترل کنید تا بیشتر نشه و مشکل ایجاد نشه. اول تارهاتون رو بررسی کنید اگه تارها ی وسط کارتون نسبت به کناره ها، شل باشن باعث بالا زدگی میشه. اگه چندتا تار شل بودن، می تونید یه میله لوله ای شکل بردارین مثل خودکار و مثل چوب هاف در بین تار ها در بالای دارتون قرار بدین تا تارها کشیده بشه و سفت بشه. موقع کوبیدن دفه هم دقت کنید هر جا حس کردین بالازده شده، کمی محکمتر بکوبین تا یک سطح بشه. تراکم تارهای چله هم تاثیر در بالازدگی داره. اگه فاصله تارها خیلی فشرده هستش، کمی فاصله بدین. البته اگه چند رج بافته باشین، دیگه زیاد فاصله دادن به تارها فایده نداره. فقط باید در کوبین پود نازک و کوبین دفه خیلی دقت کنید تا بالازدگی کنترل بشه.
   موفق باشید

 31. مرضیه خانم گفت:

  با سلام و سپاس از لطف بیکران شما بابت راهنمایی های مشفقانه تان
  چند سورال دیگر دارم:
  ۱) در هنگام چله کشی توسط استاد، یکی از تارهای چله دچار گره شد و باز نشد، استاد مربوطه هم هرچه تلاش کرد نتوانست باز کند، برای بافت و گره زدن این تار چگونه انجام بدهم؟؟؟؟ گرهی که ایجاد شده در تار را پشت آن بیندازم یا لابلای باقت قرار دهم. اینکار را چگونه انجام دهم؟؟؟
  ۲) شانه یا سرکش کردن را چه موقع باید انجام داد؟ بعد از بافت رج یا قبل از پودکشی ضخیم یا قبل از پودکشی نازک یا بعد از هر دو پودکشی؟؟؟؟؟؟
  ۳) نحوه ی زدن گره فارسی چگونه است؟؟؟؟؟؟
  ۴) آیا پود نازک را باید کناره پیچ کرد؟
  ۵) آیا پود نازک را باید به اندازه ی عرض کار برداریم یعنی اینکه همان مقدار مورد نیاز را از قرقره جدا کنیم و پودکشی کنیم در اینصورت در دو طرف کناره ها که بیرون ده را باید ثیچی کنیم؟ یا باید با قرقره به صورت سرتاسری پودکشی کنیم، یعنی بدون قیچی کردن نخ؟؟؟
  ۶) اگر موقع پودکشی ضخیم، پودکم آوریم و بعد سر آن دهیم دو سری که بیرون هست را خودمان قیچی کنیم یا در پرداخت خودشان پرداخت می کنند؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  سپاس بیکران از شما. خداوند خیرتان دهد.انشالله

 32. مرضیه خانم گفت:

  با سلام و سپاس فراوان از شما
  ببخشید من دائم مزاحم شما میشم.
  چند سوال داشتم ممنون میشم پاسخ دهید.
  ۱) وسط رجی که بافته ام کمی پاین تر شده است و همطراز با دو طرف رج نیست با توجه به این نکته که همین قسمت پایین رج، تارهایش سفت است اگر بخواهم پیچ های دار را شل کنم دو طرف رج که شل هم هست، شل تر می شود. حالا برای اینکه وسط رج که پایین تر شده، همطراز رج گردد چکار باید کرد؟؟؟؟؟؟
  ۲) سمت راست چند رجی که بافته ام بر طبق اندازه استاندارد نقشه عددی نیست یعنی اینکه باید ۹/۲ باشد،۵/۲ است و سمتا چپ آن تا حددی به عدد به جز دو سه میلی درست تر است مثلاً۷/۲٫ حالا باید چکار کرد که سمت راست رجهها هم مانند سمت چپ آن درست گردد با توجه به این نکته که من زیاد می کوبم حال اگر این قسمت را کم بکوبم، آیا پود ضخیم در پشت فرش پیدا می شود؟؟؟
  ۳) پود ضخیم من در جاهایی در پشت فرش پیدا شده به صدرت رگه رگه یا یک خط ممتد. آیا این مشکل همان سفیدک زدن است؟؟؟ برای رفع سفیدی پشت قالی چکار باید کرد؟؟؟؟ آیا در هنگام فروش، این عامل تأثیرگذار است؟؟
  ۴) چه زمانی باید شانه یا سرکشی کرد؟؟ آیا بعد از بافت رج؟؟؟ یا بعد از پودکشی ضخیم؟؟؟ یا بعد از پودکشی نازک؟؟؟؟ یا قیل از شروع بافت رج جدید؟؟؟؟؟
  ۵) چند تا از پرزها، هنگام شانه کردن بعد از پودکش نازک، از لابه لای رجها درآمده یعنی سر شانه به آنها گیر کرده و آنها را کنده و بیرون آورده و رجهای قبلی بافته شده است که دیگر نمی توان شکافت و آن را درست کرد و بافت؟
  خداوند خیرتان دهد. انشالله

  • moeini moeini گفت:

   سلام بر شما
   خواهش می کنم. انجام وظیفه ست. خوشحالم با علاقه به هنر زیبای قالی بافی می پردازید و سوالاتتون رو میپرسید.
   ۱- اگه پیج سره دار رو بچرخونید، همه تارها شل یا سفت میشن. بخاطر همین اگه می خواهید چند تا تار مشخصی رو سفت کنید، به این صورت عمل کنید که یه شی لوله ای شکل مثلا خودکار یا هر چیزی که به نظرتون مناسب میشه و طولش به اندازه تارهایی که میخواهید زیرش قرار بدین هستش، بردارین و مثل چوب هاف که بالای دار در بین تارها قرار دادین، همون طور در بین تارها در زیر چوب هاف قرار بدین. به این ترتیب این تارها هم کمی کشیده تر میشن و مثل سایر تارها سفت می شن.
   ۲-عوامل مختلفی باعث پایین زدگی مشه. اول به خاطر زياد کوبيدن هستش. بنابراین آهسته تر دفه بکوبید. دوم به دليل زياد سفت بودن چله ها که مي تونيد با چرخوندن پیچ سره دار، اين مشکل رو رفع کنيد . سوم ، به خاطر تراکم کم چله ها اين مشکل پيش مياد که بايد سعي کنيد چله ها رو مرتب کنيد که البته کار سختيه و بهتره همون ابتدا و قبل از شروع بافت اينکار رو انجام میدادید.اگه چندین رج بافتین، دیگه امکان پذیر نیست . همچنین می تونید در بخشی که پایین زدگی پیش اومده، دوبار پود کلفت بکشید و پود نازک رو کمی سفت بکشید تا کمی بالا بیاد، قسمتی که پایین تر هستش،با نخ چند لا ببافین تا کلفت شه و بالا بیاد. قسمتی که بالا هستش، با نخ تک لا ببافین تا نازک شه و کمی پایین تر بیاد. البته این کارها رو دو یا سه رج انجام بدین نه بیشتر.
   به طور کلی همیشه سعی کنید وقتی حس کردین کارتون کمی داره موج دار می شه، حتما با کارهایی که اشاره کردم، کنترل کنید تا بیشتر نشه و زیبایی کارتون لطمه نبینه.
   ۳-علت اینکه پود ضخیم در پشت فرشتون دیده میشه،ممکنه نمره نخ پود ضخیم نسبت به رجشمار و نخی که می بافید، ضخیم تر هستش و یا آهسته دفه کوبیدین نخ پود ضخیم خوب بین تارها جای نگرفته.
   اگه نمره نخ پود ضخیمتون متناسب بافتتون هستش، معمولا نخ پود نازک هستش که در پشت کار مثل رگه های سفیدی دیده میشه. اگه نخ پود نازک رو سفت بکشین، کارتون هم بالازده می شه و هم پشت کار خط هایی دیده میشه و از کیفیت و استحکام فرش کاسته می شه. بهتره رنگی که برای نخ پود نازک استفاده می کنید، هم رنگ زمینه فرشتون باشه تا پشت کارتون هم تمیزتر باشه. مثلا اگه طرحی که می بافید، زمینه مشکی داره، از نخ دوک مشکی برای کشیدن پود نازک استفاده کنید. موقع دفه کوبیدن نخ پود نازک هم خیلی دقت کنید تا دونه دونه به پایین هدایت کنید کاملا در بین تارها جای بگیره. دفه زدن پود نازک از اهمیت خیلی زیادی برخورداره. حتما از طریق فیلم های آموزشی بررسی کنید صحیح بکوبین تا مشکل به وجود اومدن خط هایی پشت کارتون و بالا و پایین زدگی برطرف شه.
   موقع فروش فرش، صحیح کوبیدن پود نازک از اهمیت خیلی بالایی برخورداره.
   ۴-اگه خودتون می خواهید سرکشی کنید، بعد از اینکه یک رج بافتین پود کشیدین،قبل از شروع رج جید، میتونید این کار رو انجام بدین.
   ۵- بهتره خودتون با شانه پرزها رو شانه نزنید چون همون طور که اشاره کردین به علت ناشی بودن، گره هایی گیر کرده و شکافته شده. لازم نیست حتما کارتون رو شونه بزنید بلکه با انگشتهای دست هم می تونید نخ هایی که بافتین رو کمی مرتب کنید صاف بشن. بعدا که فرش رو میدین شخص ماهری پرداخت کنه، همه پرزها رو اون شخص، با مهارت صاف و یک دست قیچی کاری می کنه و طرحی که بافتین زیبا مشخص می شه.
   اگه در رجهای پایین کارتون چند گره شکافته شده، بررسی کنید ببینید آیا خیلی در کارتون جای خالیش مشخصه یا نه. اگه یکی دو رج پاینتر هستش، می تونید فقط همون قسمت که گره کنده شده، در رجهای بالا گره رو بشکافین و نخ های پود رو پاره کنید دوباره لای زیرش رو هم همون طور بشکافین بعد که رسیدین به اون قسمت که گره نداره، گره بزنید، روش به اندازه همون چند گره، نخ کوچیکی بکشید تا نقش پود بشه مجددا چند گره که از رج های بالا شکافتین رو ببافین و نخ کوتاهی روش بکشین که همون پود ضخیم و نازک هستش. به این ترتیب می شه اصلاح کرد اما اگه زیاد معلوم نیست گره ای شکافته شده، بهتره اصلا دست نزنید و بافت رو ادامه بدین اما اگه در رج های پایینتری هستش بهتره بازم دست نزنید. در نهایت فرش رو بدین شخصی که کار مرمت فرش رو انجام میده، براتون ماهرانه اصلاح می کنن.
   امیدوارم توضیحاتم براتون مفید واقع شده باشه.
   موفق باشید

 33. مرضیه خانم گفت:

  با سلام و خداقوت و قدردانی از زحمات شما و تشکر از راهنمایی های ارزشمندتان
  چند تا سوال داشتم ممنون میشم راهنماییم کنین.
  ۱) میشه نحوه ی پایی کشی فرش را توضیح دهید؟ کناره هایی که مثلاً چند رج به میله های کناری دار وصل شده هنگام پودکشی که کناره ها یا همان شیرازه ها تو نیاید را چگونه باید جدا کرد؟ آیا باید ببریم(قیچی کنیم) بعد از پایی کشی این نخ ها را چکار کنیم آیا باید دوباره آنها را به میله وصل کرد؟
  ۲) آیا باید پودکشی نازک را که انجام می دهیم و با دفه دندانه دندانه پایین میکشیم و دفه می زنیم آیا باید بعد از اینکه تا آخر پودکشی نازک کردیم را یک بار دیگر دفه بزنیم؟؟؟ یا دیگر نیازی به دفه زدن مجدد روی پود نازک نیست؟؟؟؟؟
  ۳) چگونه باید دفه بزنیم؟ محکم یا متوسط؟ آخه می دونین من محکم دفه می زنم چون احساس می کنم باید پودها لابلای گره ها و رج بافته شده جای گیرد؟ آیا این روش درست است یا نه؟؟؟ اگر که آهسته دفه بزنیم آیا پود ضخیم در پشت فرش پیدا می شود یا نه؟؟؟؟
  ۴) کناره سمت راست فرش من ۵ تار و سمت چپ ۴ تار است؟ آیا این مورد اشکال دارد؟؟ (بعد از چله کشی توسط استاد مربوطه یک تار اضافه چله کشی شده بود که استاد آن را به عنوان کناره(شیرازه) به کار برد).
  ۵) میشه نحوه ی بریدن و جدا کردن فرش را از دستگاه توضیح دهید؟؟
  خداوند خیر دنیا و آخرت را به شما بدهد. واقعا ممنون و سپاسگذارم.

  • moeini moeini گفت:

   سلام
   خواهش میکنم انجام وظیفه ست. ممنون از دعای خیرتون.
   ۱-در وب سایت فیلم آموزشی در مورد نحوه پایین کشی قالی از روی دار موجود می باشد. در حال حاضر، اختلالاتی در زمینه درگاه پرداخت پارسپال مشکلی پیش اومده. ان شاءالله به زودی مشکل رفع می شه. پودها رو که به میله های دار گره می زنید ، موقع پایین کشی قیچی می کنید بعد موقع پرداخت فرش، این نخ ها توسط شخص پرداخت کننده، دوخته می شه و شبیه شیرازه فرش می شه.
   ۲-نخیر لازم نیست مجددا پود نازک رو بکوبین.
   ۳-نیاز نیست خیلی محکم دفه بکوبید چون فرش دچار پایین زدگی میشه. در حد متوسط بکوبین کافیه. ضخامت پود ضخیم اگه مناسب باشه، پشت فرش هیچ خطی معلوم نمیشه . اگر خطهای سفیدی پشت فرش دیده بشه، برای پود نازک هستش که خوب کوبیده نشده.
   ۴-یه دونه تعداد تار شیرازه کم یا زیاد باشه، مشکلی نداره.
   در صورتی که تمایل به خرید فیلم های آموزشی داشتین، لطفا از طریق ایمیل سایت قالی بافی qalibafi@gmail.com به ما اطلاع دهید تا شماره کارت براتون بفرستیم و پس از پرداخت وجه، فیلم آموزشی مورد نظر رو به آدرس ایمیلتون می فرستیم.
   موفق باشید

 34. مرضیه خانم گفت:

  با سلام و سپاس بیکران از لطف شما
  دو تا سوال داشتم:
  ۱) آیا می شود در جاهایی که کمی نسبت به قسمت دیگر رج بالازدگی دارد، یک لا از پود ضخیم را به کار برد و پودکشی کنیم تا همسطح قسمت دیگر رج گردد؟؟؟؟
  ۲) می شود نام چند مکان معتبر برای پرداخت فرش و همچنین چند تا آدرس برای فروش تابلو فرش در تهران را ذکر کنید؟؟ همچنین اینکه آیا می دانید نمایشگاه تابلوفرش در تهران برگزار می گردد یا نه؟؟؟

  • moeini moeini گفت:

   درود بر شما
   ۱- بله می تونید برای اصلاح پایین زدگی بخشی از کارتون، بجای یک بار، دوبار پود ضخیم بکشین تا اون قسمت بالا بیاد و یا اینکه نختون رو چند لا کنید تا ضخیم شه و اون قسمت پایین افتاده، ببافین تا با سایر قسمت ها یک سطح بشه.
   ۲-من ساکن تهران نیستم متاسفانه اطلاعی از مراکز قالی بافی تهران ندارم. اما می تونید روی لینک زیر کلیک کنید و استان تهران رو انتخاب کنید و دفترچه راهنمای ثبتنام در دوره های فنی حرفه ای استان تهران رو دانلود کنید. در صفحه های آخر فایل pdf به طور دقیق، ادرس مراکز فنی حرفه ای و همچنین کارگاههای قالی بافی نوشته شده. می تونید حضورا مراجعه کنید یا تماس بگیرین تا راهنماییون کنن.
   http://portaltvto.com/daftarche/files
   امیدوارم براتون مفید واقع بشه
   موفق باشید

 35. اکرم خانم گفت:

  درچله کشی ترکی تارهای چله را چقدر باید کشید؟یااینکه درآخر برای محکم کردن چله ها باید پیچها را سفت کرد؟ آخه من دارم را با نخ ابریشم چله کشی کردم آنقدر محکم شد که سر دار به سمت پایین شکم داد .نمیدانم باید درحین چله کشی تارها را محکم بکشم یا در آخر باید با سفت کردن پیچها تارها را محکم کنم لطفا راهنمایی کنید واقعا در مانده شدم‌ در ضمن می توانم برای چله کشی مجدد از همین نخها استفاده کنم؟ با تشکر خیلی خیلی زیاد

  • moeini moeini گفت:

   سلام
   ممنون از حضور گرمتون در وب سایت قالی بافی
   موقع چله کشی، نخ چله رو هر چه قدر بکشین، کیفیت فرشی که می بافید بهتر می شه. بعد از اتمام چله کشی، به وسیله پیچ سره دار ، تارها رو سفت کنید به قدری که وقتی انگشتتون رو روش می کشین صدای تار نوازندگی میده. چون ضخامت میله های دارتون کافی نبوده، موقع سفت کردن چله ها، دارتون شکم داده و این باعث میشه که تارهای وسط چله تون شل تر از کناری ها باشه. برای اینکه تارها رو سفت کنید، می تونید یه چیز لوله ای شکل لاغر و کوتاه، به ضخامتی که نیاز دارین تارها سفت بشه، مثل چوب هاف دقیقا از همون جایی که چوب هاف عبور کرده، از زیره تارهایی که شل تر هستن، عبور بدین تا تارها سفت بشن.
   برای چله کشی مجدد هم می تونید باز هم از این نخ ها استفاده کنید ایرادی نداره.

 36. اکرم خانم گفت:

  باسلام و تشکرفراوان از راهنمایتون ،یه سوال دیگه داشتم از شما:گره های تابلو فرشم ۴۵۰در۸۰۰گره هست زیر دار رو به ۹ قسمت ۷سانتی (۴۵۰ گره با رجشمار۵۰)تقسیمبندی کردم ولی نمی دونم سر دار رو به ۹قسمت چند سانتی؟ باید تقسیم کنم؟ ممنون از پاسختون.

 37. اکرم خانم گفت:

  باسپاس فراوان ازشما،خانم معینی عزیز من لابه لای جوابها تون به دوستان خوندم که نوشته بودید که تقسیم بندی سر دار باید ۵سانت بیشتر از زیر دار باشه من الان گیج شدم، زیر دار رو ۹قسمت ۷سانتی کردم اما زیر دار رو چه کار کنم،(۴۵۰در۸۰۰گره)

  • moeini moeini گفت:

   ممنونم از سوال خوبتون.
   خدمتتون عرض شود که وقتی شروع میکنید به بافتن، هر چه قدر که ارتفاع کارتون میره بالا، کمی بالای فرش حالت کیسه جمع می شه. بخاطر همین بهتره که فاصله بین تارها در بالای دار کمی بیشتر از پایین باشه. لازم نیست دقیقا ۵ سانتی متر بیشتر باشه. حداکثر ۵ سانتی متر هستش. متناسب با ارتفاع فرشتون می تونید مقداری فاصله بین تارهای چله رو کمی بیشتر کنید. به عنوان مثال برای یک تابلوفرش کوچیک، در حد یک سانتی متر هم کافی هستش که فاصله بین تارها بیشتر از پایین دار باشه.

 38. عسل خانم گفت:

  باسلام مث کارتابلوفرش تبریزگرفتم,مشخصاتش اینه
  اندازه این مدل به سانت :

  ۷۰ سانت

  ۱۰۰ سانت

  رجشمار ۵۰

  تعداد گره در عرض :۵۰۰

  تعداد رج در طول :۷۰۰
  لطفاراهنماییم کنیدکه چندتارچله بزنم وارتفاع نخ چله یادارچقدرباشه؟

  • moeini moeini گفت:

   سلام بر شما بزرگوار
   رجشمار ۵۰، یعنی در هر ۷ سانتی متر، باید ۱۰۰عدد تار چله کشی انجام بدین. تعداد گره در عرض کار شما، ۵۰۰ عدد می باشد یعنی باید هزار تا تار چله کشی انجام بدین. طبق محاسبه ای که انجام دادم، عرض کار شما شد ۷۰ سانتی متر. بنابراین در عرض دارتون باید ۷۰ سانتی متر چله کشی انجام بدین طوری که هر ۷ سانتی متر، شامل ۱۰۰ تار باشه در کل میشه هزار عدد تار.
   در طول هم به این صورت هستش که هر ۷ سانتی متر، شامل ۵۰ رج خواهد بود.بنابراین ۷۰۰رج میشود ۱۴۰سانتی متر ارتفاع.
   دار شما حد اقل باید ۲۰ سانتی متر بزرگتر از اندازه تابلوفرشی که می بافید باشه. چون چله کشی ترکی ، دو طرفه انجام میگیره و کمی که فرش بافتین می تونید بچرخونید بنابراین طول دارتون ۸۰سانتی متر حد اقل باید باشه که دو طرفه میشه ۱۶۰ سانتی متر. عرض دار هم حداقل ۹۰ سانتی متر باید باشه.
   به طور کلی اگه فرشی که می خواهید ببافین، سایزش ۷۰ در۱۴۰ هستش، بنابراین باید دارتون حداقل ۹۰در۱۶۰ سانتی متری باشه.چون در عرض دار باید کمی جا باشه که دست بافنده راحت باشه و در طول هم تا اخرش نمیشه بافت چون هر چه قدر به چوب هاف نزدیکتر بشین، پود کشی خیلی سخت میشه و تارهای زیر و رو از هم فاصله نمیگیره که پود کشی انجام شه بنابراین باید دار یه کمی بزرگتر باشه.
   موفق باشید

 39. تسنیم خانم گفت:

  سلام من هرکاری میکنم موقع خرید فایل ارور میده

  • moeini moeini گفت:

   سلام بر شما
   ممنون که می خواهید از وب سایت قالی بافی خرید انجام بدهید.
   به طور موقت قسمت درگاه پرداخت سایت ، دیشب مشکلی پیدا کرده بود. بابت خطای پیش اومده عذر می خوام.
   الان مجددا بررسی کردیم، بدون هیچ مشکلی روال خرید انجام میشه.
   جهت دانلود فیلم آموزشی مورد نظر، می تونید روی دکمه خرید کلیک بفرمایید.
   با تشکر از حسن توجهتون.
   موفق باشید

 40. معصومه خانم گفت:

  خانم مهندس معینی سلام
  من نمی تونم سوالهایی که شماپرسیدم جوابشو بیداکنم

 41. خانم ملكي گفت:

  سلام خانوم معيني ميشه در مورد چله كشي راهنمايي كنيد
  تعداد گره عرضي ۳۰۰ رجشمار ۴۰
  من ۴ تا شيرازه در نظر ميگيرم
  ۳۰۴ تقسيم بر ۴۰ ميكنم ميشه ۷٫۶
  حالا به چند تا ۷ تايي تقسيم كنم

  • moeini moeini گفت:

   سلام بر شما بانوی بزرگوار
   اگه شما ۴عدد تار برای شیرازه سمت راست میگیرین، بنابراین ۴عدد هم باید برای سمت چپ بگیرین که میشه کلا ۸عدد تار برای شیرازه. اما به نظرم ۴عدد خیلی کمه. پیشنهاد میکنم ۸عدد تار سمت راست و ۸عدد تار سمت چپ برای شیرازه در نظر بگیرین که کلا میشه ۱۶عدد تار برای شیرازه.
   تعداد گره های عرضیتون ۳۰۰عدد هستش بنابراین ۳۰۰را ضربدر ۲میکنید چون برای هر گره به دو تار نیاز هستش که میشه ۶۰۰ عدد تار.
   بنابراین ۶۰۰را با ۱۶جمع میکنیم در کل باید ۶۱۶عدد تار چله کشی انجام بدین.
   رجشمار ۴۰یعنی در هر ۷سانتی متر، ۸۰عدد تار چله کشی انجام بدین. بنابراین ۶۱۶را ضربدر ۷میکنید سپس جواب را تقسیم بر ۸۰میکنید که تقریبا میشه ۵۴سانتی متر. یعنی عرض کار شما،۵۴سانتی متر هستش که باید ۷تا ۷سانتی متری و یه دونه ۵سانتی متری تقسیم بندی کنید در هر ۷سانت ، ۸۰عدد تار جای بدین.
   امیدوارم توضیحاتم براتون مفید واقع شده باشه
   موفق باشید

   • خانم ملكي گفت:

    ممنون خانم معيني عزيز
    من ي قالي بافتم خانمي ك ياد داده بود ب اين صورت بود
    ميخواستم طبق اين روش به چه صورت چله كشي كنم
    ۱۷۰ گره ،۲جفت واسه هر طرف شيرازه در نظر ميگيريم كلا ميشه ۱۷۴
    ۱۷۴تقسيم بر ۴۰ ميكنيم،ببينيم در ۱۷۴ گره چند تا ۴۰ تايي داريم
    ميشه ۴ تا ۴۰ تايي ميشه ۱۴ جفت هم ميماند
    پس ما بايد ۴ تا ۷ سانت داشته باشيم ۱۴ جفت را هم بين دو طرف تقسيم مي كنيم
    ۳٫۵-۷-۷-۷-۳٫۵
    ۷-۲۰-۴۰-۴۰-۴۰-۲۰-۷

    • moeini moeini گفت:

     درود بر شما بزرگوار
     بله با روشهای مختلفی شاید بشه. من هم براتون توضیح دادم و حساب کردم میتونید کار چله کشیتون رو شروع کنید.

 42. احمدی گفت:

  سلام ممنون از مطالب خوبتون.من طرز محاسبه رجشمارو میخواستم؟

  • moeini moeini گفت:

   درود بر شما بزرگوار
   رجشمار یعنی تعداد گره در هر ۷ سانتی متر. به عنوان مثال: رجشمار ۴۶ یعنی در هر ۷ سانتی متر، باید ۹۲ عدد تار چله کشی انجام بشه. چون هر گره، نیاز به دو عدد تار داره بنابراین در هر ۷ سانتی متر می تونید ۴۶ گره بزنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


پنج + = 9

تم وردپرس