چند نکته کاربردی و کلیدی در بافت فرش و تابلو فرش دست باف

قصد داریم نکاتی بسیار کلیدی و کاربردی را برایتان بازگو کنیم که اگر این نکات در بافت فرش اجرا کنید میتوان گفت که فرش بدون عیب و نقص را بافته اید.

عمل کردن به این نکات در بافت فرش بسیار مهم است زیرا در کیفیت فرش تاثیر به سزایی دارد .

بدیهی است در صورت عمل نکردن به این نکات فرش میتواند دچار عیب شود و ارزش فرش را بسیار پایین بیاورد .

۱- پایه و اساس در بافت فرش
اول : دار قالی باید سالم و بدون نقص باشد.
دوم : چله کشی باید به صورت یکدست و تمیز انجام شده باشد.
اگر کیفیت موارد بالا ، برایتان قابل قبول یا دلچسب نبود ، تا زمان حل مشکل ، به هیچ عنوان بافت را آغاز نکنید .
برای بافندگان تازه کار و کم تجربه ، چله کشی کاری سخت و دشوار است همچنین ، با توجه به حساسیت فوق العاده چله کشی در حاصل کار ، بهتر است کار چله کشی را به افراد با تجربه بسپارید.
۲- پود نازک :
پس از اینکه دار خود را انتخاب نموده و چله کشی آن به اتمام رسید و شروع بع بافت کردید ، مهمترین عامل موفقیت در انجام یک بافت خوب ، این است که بافنده در کشیدن پود نازک ، به اندازه کافی ، مهارت داشته باشد . بنابراین ، لطفا تا قبل از حصول اطمینان ، و تمرین کافی ، در این مورد به هیچ وجه ، بافت را آغاز نکنید زیرا :
بیشتر از هرچیز در بافت فرش طریقه انجام صحیح کشیدن پود نازک است
۳- کنترل دقیق ارتفاع فرش :
بطور معمولا هر بیست رج یکبار ( بستگی به انتخاب بافنده ) ارتفاع بافت را متناسب با رجشمار محاسبه کرده کافی است ارتفاع فرش را برابر با آن بطور مرتب و از همان ابتدا تنظیم کنید. تا از مشکلاتی که در اثر عدم کنترل ابعاد ممکن است بوجود آید پیشگیری کنید.
با این حال توجه کنید که :
اگر بافت شما پایین زدگی داشت : ( مشکل کار شما میتواند یکی از موارد زیر باشد)
– چله ها را بیش از حد استاندارد ( بوسیله پیچهای سردار ) سفت کرده اید .
– دفه را بیش از حد و خیلی محکم می کوبید .
-پود کلفت وپود نازک را به صورت مرتب در هر رج ، استفاده نمی کنید .
– تراکم چله ها ، کم است ( چله ها بازتر از حد استاندارد کشیده شده است . عرض کارتان بیش از اندازه خواسته شده می باشد .)
اگر بافت شما بالا زدگی داشت : (مشکل کار شما میتواند یکی از موارد زیر باشد)
– چله ها شل است ( می توانید بصورت یکنواخت ، آنرا از طریق پیچهای سردار سفت نمایید).
– دفه را آرام و کمتر از حد استاندارد می کوبید .
– تراکم چله ها زیاد است ( عرض کار کمتر از اندازه خواسته شده می باشد .)
– پود نازک را خیلی سفت و خشک می کشید .( در این صورت هر چقدر هم دفه بزنید رج بعدی پایین تر نخواهد رفت .)
و یک نکته خیلی مهم دیگر ، در ارتباط با {کنترل ابعاد و اندازه فرش}
متاسفانه ، اکثر بافندگان عادت به اندازه گیری مرتب بافت ندارند و گاهی تا نیمه های فرش ، حتی یک بار هم ، آن را اندازه نمی گیرند و بالفرض ، اگر در وسط کار متوجه شوند که بافتشان ( مثلا ) پنج سانت کوتاه شده است ، سعی می کنند در نیمه دوم ، آن پنج سانت را هم جبران کنند . ( یعنی نیمه دوم را آنقدر بلند و با فاصله می بافند که پنج سانت هم بیشتر از اندازه استاندارد باشد !!) و اینجاست که اشتباهی بزرگتر از اشتباه اول را مرتکب می شوند !! چون در این صورت ، تمام فرش ( هم نیمه اول و هم نیمه دوم ) از نظر اندازه و ابعاد ، خراب شده است . بنابراین : اگر مقداری از فرش را ( بدون اندازه گیری دقیق و مرتب ) بافتید و بعدا متوجه شوید فرش بالا زدگی یا پایین زدگی دارد ، لطفا باقیمانده فرش را مطابق اندازه های استاندارد جدول ببافید ! ( و به قسمتی که دچار مشکل شده است ، کاری نداشته باشید !!! )
همواره از گره های استاندارد با طول سه سانتیمتر (هر دو لای نخ با هم سه سانت !!) استفاده کنید چون در غیر این صورت با مشکل کسری نخ مواجه خواهید شد .
متاسفانه ، اکثر بافندگان عادت به اندازه گیری مرتب بافت ندارند و گاهی تا نیمه های فرش ، حتی یک بار هم ، آن را اندازه نمی گیرند و بالفرض ، اگر در وسط کار متوجه شوند که بافتشان ( مثلا ) پنج سانت کوتاه شده است ، سعی می کنند در نیمه دوم ، آن پنج سانت را هم جبران کنند . ( یعنی نیمه دوم را آنقدر بلند و با فاصله می بافند که پنج سانت هم بیشتر از اندازه استاندارد باشد !!) و اینجاست که اشتباهی بزرگتر از اشتباه اول را مرتکب می شوند !!
بسیاری از عیوب و مشکلات بوجود آمده در طول بافت ، بوسیله رفوگری و … قابل رفع هستند اما متاسفانه گاهی برای تامین نخهای کسری ( بخصوص اگر تعداد آنها زیاد باشد یا در قسمتهای حساس نقشه باشند ) هیچ کاری نمی توان انجام داد ! تا جایی کا ممکن است نا چار شوید تا بافت خود را نیمه کاره رها کنید بنابراین لطفا این توصیه را کاملا جدی بگیرید !!
اکثر بافندگان وقتی با این پرسش مواجه می شوند که : < آیا=”” طول=”” گره=”” هایتان=”” بلند=”” نیست=”” ؟=””>> فورا جواب می دهند که : خیر !! اتفاقا خیلی هم کوتاه است ! اما اگر چند گره از روی بافت را با قلاب شکافته و با خط کش اندازه بگیرید می بینید که طول هر گره ۵/۳ یا ۴ سانتیمتر ( و بیشتر از مقدار نخ داده شده ) است … بنابراین تا قبل از اندازگیری دقیق در این مورد قضاوت نکنید !!
بعد از بافت هر رج باید گره ها را (بوسیله دو انگشت دست ) سر کشی نمائید . تا گره ها بصورت کاملا صاف و کشیده در ساختمان فرش قرار بگیرند ،همچنین می توانید با استفاده از دفه ، گره ها را شانه کنید شانه زدن بافت بوسیله دفه برای فرشهائی که بعدا برجسته کاری می شوند یک کار ضروری و لازم است
۴- نا همواری و سر کجی امتداد رج:
گاهی اتفاق می افتد که پس از بافت مقداری از فرش ، امتداد رجها ، بتدریج از حالت کاملا صاف و افقی بودن خارج شده و ناهموار می شوند گاهی حتی بافت ، دچار سر کجی شدید می شود ( بطوریکه یک سمت بافت بالاتر و سمت دیگر پایین تر قرار می گیرد . )
دلایل بوجود آمدن اشکال ( ناهمواری یا سر کجی )
این مشکل ، دو دلیل عمده دارد که هر دو مربوط به انجام ناصحیح چله کشی است .
-یکنواخت نبودن کشش چله ها در عرض کار :
در قسمتهایی که چله ها سفت تر است ، رجها در اثر دفه زدن ، به سادگی پایین می روند ولی در قسمتهایی که چله ها شل است ، هر چقدر هم دفه بزنید رجها پایین نمی روند ، بنابراین در امتداد رج ، پستی و بلندی ایجاد می شود .
-عدم تراکم یکنواخت تارهای چله در عرض کار :
در قسمتهائی که تعداد چله بیشتری ریخته شده ، طبیعتا ارتفاع فرش بدلیل فشردگی و تراکم بیشتر ، بالا می زند و بالعکس.

166 پاسخ
 1. خانم نظری
  خانم نظری گفته:

  باسلام -خیلی دوست دارم بافت قالی یا گلیم را یاد بگیرم راهنمایی می فرمائید کجا می تونم این آموزش را ببینم . متشکرم

  پاسخ
  • moeini
   moeini گفته:

   سلام
   ممنون از حضور گرمتون در وب سایت قالی بافی!خوشحالم که با علاقه می خواهین هنر زیبای قالی بافی رو یاد بگیرین.ان شاءالله من هم کمکتون می کنم تا با سرانگشتان هنرمندتون،خالق زیبایی ها باشین.
   در وب سایتم،بخش فیلم های آموزشی،پکیج کامل آموزش قالی بافی قرار دادم.همچنین در زمینه گلیم بافی هم پکیج کامل آموش بافت گلیم،قرار دادم.می تونید با خرید پکیج کامل آموزشی،آمادگی لازم جهت شروع بافت قالی و گلیم رو به دست بیارین و با تمام مراحل بافت قالی و گلیم آشنا بشین.همچنین پس از خرید پکیج آموزشی،من پشتیبان شما خواهم بود.کتاب آموزش قالی بافی و بافت گلیم همراه با انواع نقشه های شطرنجی بافت قالی و همچنین نرم افزار اندروید آموزش بافت قالی در اختیارتون قرار میدم.لینک های دانلود رو به آدرس ایمیلتون ارسال می کنم هر سوالی هم در زمینه بافت قالی داشته باشین برای راهنمایی و پاسخ گویی درخدمت هستم.
   رضایت شما هدف ماست هدف ما اعتماد شماست.

   پاسخ
   • خانم مریم معین
    خانم مریم معین گفته:

    سلام من تازگی بافتن یه تابلو فرشو شروع کردم و با وجود اینکه پود ضخیمو درست میزنم و توی پود نازکم خ دقت میکنم ولی بعضی قسمتای پودنازکم روی رج نمیخوابه و فاصله داره هرچقدرم نخو شل نگه میدارم فایده نداره به نظرتون مشکل از کجاست؟ ممکنه پودهای قبلی اشتباه زده شده و روی پود جدید تاثیر بزاره؟

    پاسخ
    • moeini
     moeini گفته:

     سلام بر شما
     نخ پود نازک رو باید با نوک دفه آهسته به صورت دونه دونه به سمت پایین روی گره ها هدایت کنید. اگه با نوک دفه این کار رو انجام بدین، به راحتی می تونید نخ پود نازک رو در بین تارها خوب جای بدین. اگه خوب پود نکوبین، باعث می شه سطح کارتون دچار بالازدگی و پایین زدگی بشه.

     پاسخ
 2. خانم خیزران
  خانم خیزران گفته:

  با سلام .لطفا اسم استاد یا کلاسی که بشه حضوری هنر قالی بافی رو از ابتدا و پایه فرا گرفت معرفی نمایی.ممنون

  پاسخ
  • moeini
   moeini گفته:

   سلام
   برای یادگیری هنر زیبای قالی بافی،می تونید به مراکز فنی حرفه ای شهر یا استانتون مراجعه کنید.
   ممنون از حضور گرمتون در وب سایت قالی بافی!خوشحالم که با علاقه میخواهین هنر زیبای فرش بافی رو یاد بگیرین.ان شاءالله من هم کمکتون میکنم تا با سرانگشتان هنرمندتون فرشی زیبا ببافین و از دیدنش لذت ببرین.
   در وب سایتم بخش فیلم های آموزشی،پکیج قالی بافی که شامل فیلم های آموزش تمامی مراحل برای بافت قالی هستش و شما با تماشای این فیلم ها می تونین در کوتاهترین زمان،همه چیزهایی که یک بافنده باید بدونه رو یاد بگیرین و به راحتی کار بافندگی رو شروع کنین بدون اینکه به کلاس های وقت گیر و پرهزینه برین.
   در ضمن پس از خرید پکیج آموزشی،همواره پشتیبان شما خواهم بود و برای پاسخ گویی و راهنمایی درخدمتم.کتاب و طرح و نرم افزار اندروید قالی بافی هم دراختیارتون قرار میدم به آدرس ایمیلتون ارسال میکنم.
   رضایت شما هدف ماست.
   جهت دانلود پکیج کامل فیلم های آموزش قالی بافی،روی لینک زیر کلیک کنید.
   http://qalibafi.ir/%d9%81%d8%b1%d9%88%d8%b4-%d9%88%db%8c%da%98%d9%87-%d9%be%da%a9%db%8c%d8%ac-%da%a9%d8%a7%d9%85%d9%84-%d8%a2%d9%85%d9%88%d8%b2%d8%b4-%d9%82%d8%a7%d9%84%db%8c-%d8%a8%d8%a7%d9%81%db%8c/
   موفق باشید

   پاسخ
 3. خانم دشتی
  خانم دشتی گفته:

  سلام من تابلو شاعر جوان دارم میبافم به علت نازک و کلفت بودن نخ بالا زدگی و پایین زدگی داره راهنمایی بفرمایید چکاری انجام دهم خوبه

  پاسخ
 4. خانم دشتی
  خانم دشتی گفته:

  منم مد نظرم کارگاه بزنم موندم از کجا شروع کنم هزینه چقد باشه بهتر و سایره میتونید کمک کنید ممنون میشم راهنمایب بفرمایید

  پاسخ
  • moeini
   moeini گفته:

   سلام
   جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه کسب درآمد از طریق بافت قالی،روی لینک زیر کلیک کنید.
   qalibafi.ir/%da%a9%d8%b3%d8%a8-%d8%af%d8%b1%d8%a2%d9%85%d8%af-%d8%a8%d8%a7-%d9%82%d8%a7%d9%84%db%8c-%d8%a8%d8%a7%d9%81%db%8c/
   پس از مطالعه مطالبی که نوشتم،باز هم سوالی داشتین بفرمایید بپرسین برای راهنمایی در خدمتم.
   موفق باشید

   پاسخ
   • خانم وحیدی
    خانم وحیدی گفته:

    قیمت کتاب اموزش قالی بافی خانم نیرومند را بفرمایید و این که می توانید در ارتباط با اموزش بافت تابلو فرش ، کاابی را معرفی کنید. ممنون می شوم از محبت شما .

    پاسخ
    • moeini
     moeini گفته:

     قیمت کتاب قالی بافی خانم نیرومند چاپ سال 93، 10 هزار تومان می باشد که برای هنرآموزان باف قالی و تابلوفرش،بسیار جامع هستش و همچنین کتاب مرجع برای آزمون های فنی حرفه ای می باشد.

     پاسخ
 5. خانم شهبازی
  خانم شهبازی گفته:

  سلام ممنون ازراهنمایی شما سوالی داشتم اگه درحین بافت وردکردن پودکلفت پودازروی گره هاف ردشده ومابعدمتوجه بشیم آیامیشه درستش کرد توروخداراهنمایی کنید خیلی نگرانم

  پاسخ
  • moeini
   moeini گفته:

   سلام بر شما بزرگوار
   وقتی یک رج رو بافتین تموم شد، ابتدا پود ضخیم رو با کمک سیخ از زیره زیگزاگ و از لای تارها عبور میدین.برای اینکه کارتون با دقت و بدون ایراد انجام بشه، بهتره از قلاب هم کمک بگیرین به این صورت که یکی درمیون تارهایی که چند میلی جلوتر هستن رو به روی سیخ هدایت کنید و اروم اروم سیخ رو به سمت دیگه دار هدایت کنید تا سیخ به زیر همه تارهای انتخابی بره. بعدش به قسمت سوراخ سیخ، نخ پود رو گره می زنید و سیخ رو می کشید بیرون. به این صورت نخ پود ضخیم به کمک سیخ در بین تارها کشیده می شه.
   سپس پود نازک رو در لابه لای چله ها روی پود ضخیم عبور میدین که رد کردن این پود به صورت برعکس پود ضخیم انجام می شه. خیلی راحت می تونید سیخ رو از جایی که نخ هاف عبور کرده، رد کنید و نخ پود نازک رو به سمت دیگه دارتون هدایت کنید. به این ترتیب کارتون بدون هیچ مشکلی انجام می شه.
   اگه منظورتون این هستش که اشتباهی پود ضخیم رو مثل پود نازک رد کردین، این ایراد خیلی بزرگیه و چاره ای جز شکافتن و دوباره پود کشیدن نداره. اما اگه رج های زیادی بافتین و کارتون برای فروش نیست مال خودتون می خواهین نگه دارین، عیبی نداره. از پشت کارتون کمی سفیدی نخ و خط معلوم میشه زیبایی و کیفیت کمی کاسته می شه اما در ظاهر اگه خودتون توجه نکنید ، زیاد معلوم نمیشه . نگران نباشید و به کار بافتتون ادامه بدین ان شاءالله با سرانگشتان هنرمندتون فرشی زیبا می بافین.
   در کل همیشه بعد از انجام هر مرحله از کارتون حتما بررسی کنید. به عنوان مثال وقتی پود کشیدین حتما بعدش بررسی کنید که اشتباه از بین تارها رد نکرده باشین یا دوتا تار رو یا دوتا تار کنار هم زیر نباشن. اگه ایرادی داشت دوباره باز کنید و عبور بدین. اگه بعد از بافتن چند رج متوجه شدین در رج پایین پود رو اشتباه کشیدین، می تونید فقط چند گره که زیرش پود اشتباه شده رو بشکافین و نخ پود رو قیچی کنید و یه تیکه کوچیک نخ پود بردارین فقط همون قسمت درست بین تارها قرار بدین. بعد دفه بکوبین و روش چند تا گره بببافین و دوباره ادامه کارتون رو از سر بگیرین.
   امیدوارم توضیحاتم براتون مفید واقع شده باشه.
   باز هم سوالی داشتین، برای راهنمایی در خدمتم.
   موفق باشید

   پاسخ
 6. مریم خانم
  مریم خانم گفته:

  سلام. من یک تابلوفرش دارم و نصفه کاره مونده و نمیتونم تمومش کنم. جایی هست که برای من این کار رو انجام بدن و کامل کنن برام؟

  پاسخ
  • moeini
   moeini گفته:

   سلام بر شما
   در مراکز خرید و فروش فرش هر استان، این امکان وجود داره که فرش نیمه کاره رو ازتون بخرن و خودشون ببافن.
   پیشنهاد می کنم به مراکز فنی حرفه ای منطقه خودتون مراجعه کنید و از مربی هایی که در زمینه بافت فرش هستن، آدرس مکان خرید و فروش فرش و یا شخص بافنده ای که سراغ دارن رو بهتون معرفی کنن.
   موفق باشید

   پاسخ
 7. معصومه خانم
  معصومه خانم گفته:

  سلام وخسته نباشید به شما وهمکاران محترمتون خانم معینی من مایل به حرید برخی ازآموزشهاتون هستم ولی بدلایلی اینترنتی نمی تونم خرید کنم می تونم بطریق پستی سی دی شو خرید کنم اگرامکانش هست لطفا توضیح شو به ایمیلم بفرستیدچون درسایت هرچی می گزدم نه سوالمو ونه جواب شمارو نمی تونم پیداکنم بازم ازراهنمای هاتون ممنون

  پاسخ
  • moeini
   moeini گفته:

   درود بر شما
   ممنون که با وب سایت قالی بافی ارتباط برقرا نمودین.
   پاسخ سوال شما رو به ادرس ایمیلتون ارسال کردیم.
   لطفا آدرس ایمیلتون رو بررسی کنید.
   موفق باشید

   پاسخ
 8. الناز خانم
  الناز خانم گفته:

  سلام من فیلم آموزشی پود زدن رو خریداری کردم ولی هنوز متوجه اشکالم نشدم موضوع اینه دار من چوب کوجی داره من برای زدن پود کلفت باید یه جاهایی هاف رو بالا ببرم و با فشار برتارهارد کنم و یه جاهایی هاف رو پایین بیارم یعنی محل تارهای زیر و روز من یکنواخت نیست همین مشکل برای پود نازکمم هم پیش میاد چیکارکنم

  پاسخ
  • moeini
   moeini گفته:

   سلام بر شما
   ممنون که از وب سایت قالی بافی خرید انجام دادین.
   احتمالا میزان شلی و سفتی تارهای چله شما یک نواخت نیست و یا اینکه زیر و رو بودن تارها به درستی رعایت نشده و یا فاصله بین تارها یک دست نیست. پیشنهاد می کنم چوب کوجی رو باز کنید و با استفاده از سیخ همون طور که در فیلم آموزشی مشاهده فرمودین، پود رد کنید. چرا که در زمانهای قدیم معمولا برای جدا کردن تارهای رو از زیر، از چوب کوجی استفاده می کردند ولی در حال حاضر امروزه بجای چوب کوجی، از سیخ پود کشی استفاده میشه که کار رو هم راحت تر می کنه.

   پاسخ
 9. ایلیات
  ایلیات گفته:

  سلام،خسته نباشید.ميخواستم بپرسم در نقشه کامپیوتری اگر اندازه بافت ازمقدار سانتی که درنقشه زده 1سانت کمتر شده باشه(چله ابریشم 50و رجشمار 48است وپود ضخیم 16لا) ، مشکل کار کجاست وچطور میشه حل کرد، ممنون

  پاسخ
  • moeini
   moeini گفته:

   سلام بر شما بزرگوار
   اگه اندازه فرش، یک الی دو سانتی متر نسبت به اندازه نقشه، کوچکتر یا بزرگتر باشه ، ایرادی نداره. علت پایین زدگی کار شما ، میتونه این باشه که موقع کوبیدن دفه، کمی محکم دفه کوبیدین. اگه پود نازک خوب دفه کوبیده بشه، به طور یقین هیچ مشکل خاصی هم پیش نمیاد. به طور کلی کار شما هم خوبه و ایرادی نداره.
   موفق باشید.

   پاسخ
 10. سما خانم
  سما خانم گفته:

  با سلام و احترام
  اگر بلندی چله آنقدری باشد که بتوانیم فرش دیگری غیر از فرش اول را نیز بر روی همان چله ببافیم چگونه انجامش دهیم
  با تشکر

  پاسخ
  • moeini
   moeini گفته:

   سلام بر شما بزرگوار
   میتونید چوب تسمه رو دربیارین سپس فرشی که بافتین رو بچرخونید ببرین پشت دار. بعد دوباره چوب تسمه رو در بین تارها فرو کنید و فرش دوم رو ببافین. برای فرو کردن چوب تسمه ، از نخ و چوب هاف کمک بگیرین. به این صورت که تار اول بررسی کنید می بینید روی چوب هاف هستش پس شما باید تار دوم رو انتخاب کنید تا تار اول از پایین زیره چوب تسمه قرار بگیره. به این ترتیب یکی در میون تارها رو انتخاب کنید و نخی از زیرش رد کنید. این نخ، میشه نخ تسمه و به راست رو ها گره می زنید. حالا از مسیر نخ تسمه، سیخ رو فرو کنید بچرخونید تا برجسته بشه. سپس به راحتی چوب تسمه رو در بین تارها فرو کنید. اگه پیچ سره دار رو بچرخونید کمی تارها شل باشن، می تونید راحت تر این کار رو انجام بدین.
   در صورت نیاز می تونید روی لینک زیر کلیک بفرمایید. فیلم آموزشی هستش که کاملا مرحله به مرحله توضیح داده شده چطور فرش بافته شده رو به پشت دار بچرخونید .
   http://qalibafi.ir/%D8%AF%D8%A7%D9%86%D9%84%D9%88%D8%AF-%D9%81%DB%8C%D9%84%D9%85-%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4-%DA%86%D8%B1%D8%AE%D8%A7%D9%86%D8%AF%D9%86-%D9%82%D8%A7%D9%84%DB%8C-%D8%A8%D8%A7%D9%81%D8%AA%D9%87-%D8%B4/

   همچنین میتونید روی لینک زیر هم کلیک بفرمایید. تصویری از داری می باشد که چند فرش روش بافته شده.

   http://qalibafi.ir/wp-content/uploads/chand-farsh1.jpg

   موفق باشید

   پاسخ
 11. پریسا خانم
  پریسا خانم گفته:

  سلام
  تابلو فرشم چند رجی هست که بالازدگی داره.همه مسایلی که گفتید رو دقت کردم.ولی درست نمیشه.10رجش از 1.5سانت بیشتر میشه.خواهشا کمکم کنید

  پاسخ
  • moeini
   moeini گفته:

   سلام بر شما
   راه کارهایی که قبلا براتون توضیح دادم رو چندین رج انجام بدین.به این صورت که محکم تر دفه بکوبین، دو رج در میان، سعی کنید با تک لا کردن نخ و دولا کشیدن پود ضخیم، کم کم حالت بالازدگی رو رفع کنید. هر چقدر مقدار بالازدگی بیشتر باشه، باید رج های بیشتری این کارها رو انجام بدین. حتما شلی و سفتی تارها رو هم بررسی کنید یکسان باشن.
   نکته خیلی مهم اینکه چند رج پشت هم مثلا با نخ تک لا نبافین چون بعدا که طرح رو نگاه کنید ، اون قسمت که با نخ نازک بافته شده، به چشم میاد. بهتره درهم چند رج درمیان کارهایی که گفتم رو تکرار کنید. ان شاءالله که مشکل حل میشه نگران نباشید.
   موفق باشید

   پاسخ
 12. فاطمه خانم
  فاطمه خانم گفته:

  سلام من به تازگی شروع به بافتن فرش خرسک کردم ولی با توجه به اینکه باید یک راه درمیان پود زیر بدم راه فرش عوض میشه و پشت کار روی هم نمیخوابه میشه کمکم کنید و بگید باید چی کار کنم.

  پاسخ
  • moeini
   moeini گفته:

   درود بر شما
   اگه منظورتون این هستش که یک بار پود ضخیم می کشید و یک بار هم برخلاف پود ضخیم، پود نازک می کشید، پشت کارتون روی هم نمی خوابه علتش این هستش که نخ پود نازکتون کلفت هستش. پیشنهاد می کنم از نخ دوک برای کشیدن پود نازک استفاده کنید. همچنین نحوه دفه کوبین پود نازک هم خیلی مهم هستش . به این صورت که باید نخ رو شل کنید کم کم نخ رو حالت دونه دونه بین تارها حالت زیگ زاگ جای بدین. اگه نخ پود نازک رو سفت بکشین و دفه بکوبین، رجهای فرشتون روی هم نمی خوابه و پود ضخیم کشیدن هم سخت می شه.
   موفق باشید

   پاسخ
   • فاطمه خانم
    فاطمه خانم گفته:

    سلام موقعی که شروع به بافتن کردم به من گفتن فرش خرسک پود نازک نداره فقط پود ضخیم داره که باید یک راه با بالا کشیدن کوجی و راه بعد همان پود ضخیم رو بدون کوجی مانند پود نازک بدم.آیا این درسته؟

    پاسخ
     • moeini
      moeini گفته:

      در فرش خرسک ، نیازی به پود. نازک نیست. اگه پود نازک خواستین بکشین، حتما از نخ نازک مثل نخ دوک استفاده کنید.
      موفق باشید

    • moeini
     moeini گفته:

     سلام
     همون طور که قبلا اشاره کردم، نخی که از مسیر پود نازک عبور میدین، خیلی ضخیمه. درواقع شما دارین با همون نخی که پود کلفت میکشین؛ با همون پود نازک هم میکشین. این کار اشتباهه و باعث میشه رجها روی هم نخوابه کارتون بالازده بشه خط خط پشت کارتون دیده بشه.
     اگه میخواهید پود نازک بکشین، حتما از نخ دوک استفاده کنید. و نحوه دفه کوبیدن هم مهمه. اینکه شل باشه و کم کم به صورت زیگزاگ بین. تارها جای بگیره.

     پاسخ
 13. بیتا خانم
  بیتا خانم گفته:

  با عرض سلام و تشکر از سایت بسیار خوبتون
  من شنیدم برای گرفتن مدرک قالیبافی باید حتما از یک آموزشگاه رسمی معرفی بشیم در حالیکه من نیازی به گذروندن این دوره ندارم و از مادرم قالیبافی رو یاد گرفتم میشه راهنمایی کنید.
  ضمنا آیا با مدرک قالیبافی میشه وام گرفت و بیمه تامین اجتماعی شد و مراحلش چیه ؟

  پاسخ
  • moeini
   moeini گفته:

   سلام بر شما
   ممنون از حسن توجهتون.
   برای گرفتن مدرک قالی بافی، رو راه وجود داره. یکی اینکه برین در مراکز فنی حرفه ای ثبتنام کنید دوره آموزشی 3 ماهه رو بگذرونید سپس امتحان می گیرن و مدرک می گیرین. راه دوم این هستش که برین سایت سازمان فنی حرفه ای ثبتنام کنید کتاب بخرین و روز مشخص شده ای آزمون بدین. قبول که شدین، سه ماه بعد مدرک قالی بافیتون رو از موسسه فنی حرفه ای استان محل زندگیتون تحویل می گیرین.
   شما که قالی بافی بلد هستین، کافی هستش در سایت سازمان فنی حرفه ای ثبتنام کنید فقط آزمون بدهید تا مدرک بگیرین. به آدرس زیر مراجعه کنید
   http://portaltvto.com/
   ثبتنام آزمون ادواری تفاهم نامه های صنایع دستی قالی بافی، از 4دی ماه شروع شده و تا 14 دی ماه فرصت دارین. لطفا هر چه سریعتر برای ثبتنام اقدام بفرمایید در سایت ثبتنام کنید.
   در غیر این صورت می مونه دوره های بعدی 3 الی 4 ماه بعد دوباره باید در سایت فنی حرفه ای ثبتنام کنید. از هر چند روز ، به سایت نگاهی کنید تا وقت ثبتنام شدنی بدونین چه موقع هستش.
   با مدرک قالی بافی میشه هم وام گرفت و هم خودتون رو بیمه کنید. بیمه قالی بافی خیلی خوب هستش یک سوم بیمه رو دولت می ده.
   باز اگه کمکی از دستم بربیاد ، درخدمت هستم.
   موفق باشید

   پاسخ
 14. tara
  tara گفته:

  سلام خسته نباشید ممنون ازاینکه با حوصله به سئوالات پاسخ میدین
  من یه تابلو فرش بافتم باتوجه به اینکه در زدن پود نازک خیلی دقت کردم، وفرشم اندازش درسته وپایین زدگی هم نداره ودفه را متناسب کوبیدم
  ولی فرشم نرم نیست وحالت خشک وسفت داره دلیلش چی میتونه باشه ؟ممنون از راهنماییتون .

  پاسخ
  • moeini
   moeini گفته:

   سلام
   ممنون از حسن توجهتون.
   فرشی که خوب دفه کوبیده شده باشه، کاملا سفت هستش. بنابراین فرش شما هم ایرادی نداره و خوبه. اگه ارتفاع پرزها بلند تر یاشه، فرش نرم و اصطلاحا گوشتی میشه.
   تابلوفرشها ضخامتشون بعد از پرداخت، در حد موکت میشه. ولی دست که می کشی بسیار نرم و لطیف هستش. نگران نباشید کارتون خوبه.
   موفق باشید

   پاسخ
 15. مریم خانم
  مریم خانم گفته:

  سلام
  خانم معینی من ۱۰۰ رج از قالیم را بافتم و الان کناره های فرش در حال لوله شدن است یعنی کناره ها برمیگرده عقب ممنون میشم راهنمایی کنین

  پاسخ
  • moeini
   moeini گفته:

   سلام بر شما بزرگوار
   علت لول شدن و حالت جمع شدگی در کناره های فرشتون این هستش که محکم دفه میکوبین و چون نخ پود تاب داره،در کتاره های فرش، با شدت ضربه های دفه، باعث لول شدن کناره های فرش میشه.
   در بافت تابلو فرش ها معمولا نخ پود رو به میله های کنار دار گره میزنن تا محکم کشیده بشه و مشکل جمع شدگی ایجاد نشه.
   اگه نوع شیرازه متصل دور تارهای شیرازه نخ میپیچین، راه حل این هستش که اولا کناره ها رو اهسته تر دفه بکوبین بعد روی شیرازه هایی که بافین و حالت جمع شدگی دارن، نوار باریک چرمی بردارین با سوزن و نخ بدوزین به دور شیرازه فرشتون. این نوار باریک دور شیرازه باعث میشه کناره های فرشتون دیگه نچرخه و بهتر شه.
   همچنین بعد از پایین کشی از روی دار، میتونید کناره های فرش رو با اتوی داغ، صاف کنید و تا حدودی مشکل جمع شدگی رفع میشه.
   امیدوارم توضیحاتم براتون مفید واقع شده باشه.
   موفق باشید

   پاسخ
 16. خانم مالکی
  خانم مالکی گفته:

  سلام،من تازه رج دوم قاليم هستم كه بين رج اول دوم پود ضخيمم فاصله انداخته يعني يك خط سفيد هست اين اشكال داره؟؟چيكارش كنم؟
  اولين تجربه قالي بافيم هستش

  پاسخ
 17. ناهید خانم
  ناهید خانم گفته:

  سلام خسته نباشید من خودم چله کشی رو انجام دادم چون اولین باره که این کارو انجام دادم میخواستم بدونم سفتی نخ چله چقدر باید باشه که موقع بافت کارم خراب نشه

  پاسخ
  • moeini
   moeini گفته:

   سلام بر شما بزرگوار
   پیچ سره دار رو بچرخونید تارهای چله سفت بشن طوری که وقتی انگشت روی تارها میکشین، صدای تار (نوازندگی)بده.

   پاسخ
 18. مرضیه خانم
  مرضیه خانم گفته:

  سلام. تابلو فرش من به اندازه دو سه رج از خطی که برای کنترل ارتفاع کشیدم بالازگی پیدا می کنه. چند با از سردار پیچ ها رو سفت کردم و دیگه جایی برای سفت شدن نداره. پود کلفت رو هم چند لا نازک تر می زنم (۱۰ رج اول ۱۴ لا میزدم رای ده رج دوم که دیدم کارم بالازدگی داره ۹ لا می زنم) ولی بی فایده است. پود نازک رو خوب می زنم چون در پود نازک زدم مهارت دارم. رجشمار کارم ۵۰ و چله پنبه هستش. نخهای خامه هم دو لا هستن.
  لطفا راهنمایی بفمایی که چکار می تنم بکنم.

  پاسخ
  • moeini
   moeini گفته:

   سلام بر شما بزرگوار
   تارهای چله اگه بیش از حد سفت باشه، کارتون نسبت به اندازه دقیق کمی بالا زدگی پیدا میکنه. پیچ سره دار رو کمی بچرخونید تا تارها مقداری شل بشن. دقت کنید فقط مقدار کمی شل کنید.
   موفق باشید

   پاسخ
 19. زهرا خانم
  زهرا خانم گفته:

  سلام خسته نباشید ببخشید اگه چند گره نزده باشیم و بعدا متوجه بشیم مشکلی پیش میاد؟قابل حله این مشکل؟

  پاسخ
  • moeini
   moeini گفته:

   سلام بر شما بزرگوار
   وقتی یک رج رو می بافید تموم میشه بعدش باید پود بکشین. وقتی می خواهید پود بکشین، قطعا متوجه می شین چند تا رو گره نزدین. اون وقت می تونید به راحتی تارهای جا مونده رو گره بزنید تا جاش خالی نباشه. البته اگه متوجه نشدین بافت رو همین جوری ادامه دادین رفته دیگه نمی شه کاری کرد. اگه قصد فروش داشته باشین، از پشت فرش، شخص ماهر متوجه می شه ولی در کل معلوم نمی شه حالا چند تا تار رو جا انداختین. به شرطی که زیاد نباشه.

   پاسخ
 20. مینا خانم
  مینا خانم گفته:

  سلام
  من یک کار تمام ابریشم برداشتم…چله ها هم ابریشم هستن
  پشت کارم یه خط های خیلی نازک افتاده…سفید نیست که بگم پود کلفته…نمیدونم دلیلش چیه؟
  وهمچنین مقدار سفتی چله های ابریشم باید چطور باشه؟
  اگه بخایم مدت زمان یه سال روی دار قالی باشه مشکلی پیش نمیاد…؟
  من خیلی استرس کارمو دارم
  ممنون میشم اگه راهنماییم کنید
  با تشکر

  پاسخ
  • moeini
   moeini گفته:

   سلام
   خط هایی که پشت فرشتون دیده می شه، مربوط به پود نازک هستش. اگه پود نازک خوب دفه کوبیده نشه، باعث می شه پشت کارتون مقداری زیباییش کاسته بشه. بخاطر همین همیشه توصیه می شه که رنگ نخ پود نازک، هم رنگ زمینه طرحتون باشه.
   سفتی نخ های چله باید به قدری باشه که وقتی انگشتتون رو روی تارها می کشین، کاملا سفتی حس بشه و صدای گیتار(نوازندگی) بده البته نه خیلی واضح مثل گیتار.
   نخ چله ابرشمی خیلی با دوام هستش تا سالیان درازی دوام میاره بخاطر همین استحکامش هست که گرونه. اما نخ چله از جنس پنبه دوامش کمی کمتره در حد 25 سال طاقت میاره. ولی نگهداری هم مهم هستش. نباید تارهای چله در معرض نور مستقیم خورشید باشن و همچنین محیط مرطوب و گردو خاکی هم باعث کاهش دوام تارهای چله می شه.
   اصلا نگران نباشید با آرامش کارتون رو انجام بدین. ان شاءالله با سرانگشتان هنرمندتون فرشی زیبا می بافید
   موفق باشید

   پاسخ
  • moeini
   moeini گفته:

   سلام
   بستگی به رجشمار فرش داره. به عنوان مثال اگه فرش رجشمار 50باشه،تقریبا 2هزار رج باید به اندازه 3متر ارتفاع فرش بافته بشه.

   پاسخ
 21. آقای عظیمی پور
  آقای عظیمی پور گفته:

  سلام خدا قوت و تشکر ویژه آیا در زمان بافت هاف پایین باشد یا بالا همچنین موقع زدن پود کلفت و نازک وضیعیت هاف چگونه باشد؟ ممنون

  پاسخ
  • moeini
   moeini گفته:

   درود بر شما
   در چله کشی ترکی، چوب هاف در بالا قرار دارد. در هنگام کشیدن پود ضخیم و نازک، وضعیت چوب هاف تغییری نمی کند چون از سیخ پود کشی استفاده می شود. در گذشته چون چله کشی فارسی انجام می دادن و سیخ پود کشی نداشتن، دو عدد چوب هاف استفاده می کردن تا با پایین کشیدن،‌فاصله ای بین تارها ایجاد شه نخ پود رو بین تارها رد کنن.

   پاسخ
 22. moradian
  moradian گفته:

  سلام من در حال بافت تابلو فرشم ولی متاسفانه به اندازه 20 تا گره انتهای فرشم کمی پائین زدگی داره ، من این مشکلو در حین بافت به جای یه بار گره زدن دو بار گره رو هم زدم که با بقیه بافتم هم سطح بشه ، سوالم اینه اگه کارم اشتباهه بشکافم چون هنوز پود نزدم روش …. ممنونم از سایت مفیدتون

  پاسخ
  • moeini
   moeini گفته:

   سلام
   ممنون از حضور گرمتون در وب سایت قالی بافی!
   برای رفع پایین زدگی،میتونید اون قسمت که پایین زده هستش،نخ پود چند لا بکشین یا نخی باهاش میبافید رو چند لا ضخیم تر کنید البته نکته مهم اینه که این کار رو پشت سرهم انجام ندین تا خودشو نشون نده. یعنی یک رج اگه با نخ ضخیم بافتین،چند رج،معمولی ببافید بعد دوباره یک رج مثلا پود رو چند لا رد کنید بعد دوباره چند رج بعد نخ رو ضخیم کنید ببافید. به این ترتیب پایین زدگی تا حدودی کنترل میشه بدون اینکه زیبایی فرشتون بهم بخوره.
   کارتون درسته فقط هر از گاهی انجام بدین.
   موفق باشید

   پاسخ
 23. سهیلا خانم
  سهیلا خانم گفته:

  سلام خسته نباشید . من فرشم در ۸۰ رج ابتدایی یک سانت پایین زده ولی ظاهر نقشه بنظرم بهم نخورده، الان همینطوری باید ادامه بدم بنظرتون یا پود ضخیمم رو عوض کنم ؟
  اگر پود ضخیمم رو عض کنم و کلفت ترش رو بگیرم ، آیا پشت فرش مشخص میشه؟ جزء عیوب فرش محسوب میشه؟

  پاسخ
  • moeini
   moeini گفته:

   سلام بر شما بزرگوار
   با عرض پوزش از تاخیر در پاسخ دهی.
   پایین زدگی در فرش، علتهای مختلفی دارد. اول به خاطر زياد کوبيدن مي باشد . دوم ، به دليل زياد سفت بودن چله ها : که مي توانيد با شل کردن چله ها با کمک پيچهاي سر دار اين مشکل را رفع کنيد . سوم ، به خاطر تراکم کم چله ها اين مشکل پيش مي آيد که بايد سعي کنيد چله ها را مرتب کنيد که البته کار سختي است و بهتر است همان ابتدا و قبل از شروع بافت اينکار را انجام دهيد . چهارم، بخاطر عدم تناسب ضخامت نخ پود با نخ های بافت.
   پیشنهاد می کنم، کمی آهسته تر دفه بکوبید و شل و سفتی تارها رو کمی کنترل کنید بعد از بافت 7 سانتی متر، اگه دیدین باز هم کارتون پایین زدگی داره، حتما نخ پود رو عوض کنید یک شماره ضخیم تر تهیه کنید. اگه پود رو خوب دفه نکوبین، پشت فرش خط خط دیده می شه. بنابراین اگه نخ پود از ضخامت مناسبی برخوردار باشه، محکم دفه می کوبین و کارتون دچار پایین زدگی نمی شه و پشت فرشتون هم راه راهی دیده نمی نمیشه.
   امیدوارم توضیحاتم براتون مفید واقع شده باشه
   موفق باشید

   پاسخ
 24. سحر خانم
  سحر خانم گفته:

  سلام.من شروع به بافتن تابلو فرش کردم الان رج چهاردهم هستم،تقریبا از رج پنجم یک سمت کار شروع به جیر شدن کرده،من سعی کردم پود نازک را شلتر بدم تا برطرف بشه،ولی هنوز چین خوردگی دیده میشه.میشه راهنماییم کنید؟میتونم کاری کنم برطرف بشه؟

  پاسخ
  • moeini
   moeini گفته:

   سلام
   شل و سفت بودن تارهای چله رو بررسی کنید. تارها همه یک دست باید سفت باشن.
   دقیق متوجه نشدم جیر شده یعنی چطور

   پاسخ
 25. محمدزاده
  محمدزاده گفته:

  سلام
  قبل از بیان سوالم ازتون تشکر میکنم به خاطر این وب سایت عالی که برای افراد تازه کاری مثل من خیلی مفید و به درد بخور هست و همچین تشکر میکنم از این حوصله و دقت شما در پاسخگویی و همچنین پاسخگویی بی منت شما.
  و اما سوالم این هست که من قبلا کنار دست خواهرم بافت تابلو فرش رو یاد گرفتم ولی سالهاست که دیگه کار نکردم و همه چی رو تجربی یاد گرفتم و اصطلاح ها و اسم هایی که برای اجزای کار بوده رو نمیدونم و الان رفتم یک تابلو کوچیک که اسمش دوستم داشته باش هست رو گرفتم که دوباره شروع کنم ولی یکم ریز کاریها فراموشم شده و به همین خاطر میترسم که شروع کنم!
  مثلا اینکه اون لوله یا شلنگ از بین تارها رد میکردیم چی بود؟ من چله کشی رو دادم بیرون انجام دادن و اون شلنگ رو نداره الان!؟!؟
  و سوال دیگه اینکه توی پاسخ های بالا نوشته بودین برای گره ترکی موقع پود زدن نیازی نیست که چوب بالا و پایین کنیم؟؟؟! من يادمه اون شلنگ رو میدادیم پایین پود ضخیم بعد میدادیم بالا پود نازک و بعد روش بافت!؟! آیا درست يادمه بی زحمت یک توضیحی بدین!
  قبلا از پاسخگویی خوب و با حوصله تون ممنونم

  پاسخ
  • moeini
   moeini گفته:

   درود بر شما
   ممنون از حسن توجهتون
   بهتره پکیج آموزش قالی بافی که ۱۸هزار تومان هستش رو از سایت قالی بافی خرید بفرمایید. تا همه چیز رو خوب یاد بگیرین. با نوشتن نمیشه زیاد توضیح داد.
   الان برای شما چله کشی ترکی انجام شده. قبلا فارسی بوده که چوب هاف رو میکشیدین پایین. متاسفانه چوب هاف رو براتون بین تارها جای ندادن. بهتره بدین خودشون براتون بذارن چون وظیفه اونهاست که چله کشی کردن.

   پاسخ
 26. محمدزاده
  محمدزاده گفته:

  سلام
  خیلی ممنون که پاسخ دادین.
  برای این چله کشی که الان برای من انجام دادن فقط یک چوب پشت کار هست ولی بین چله ها هیچی نیست!!!
  باید بذارم؟؟ توی جزوه ای که فرمودین هست چه طور بذارم؟ چون نمیتونم ببرم جابه جا کردنش برام مشکل هست.
  بی زحمت لینک خرید جزوه رو هم اگه ممکنه بذارید!
  ممنون!

  پاسخ
 27. بی ریا
  بی ریا گفته:

  سلام خسته نباشید.ممنون از اطلاعات خوبتون.ببخشیدمن تابلوفرش میبافم بعداز صد رج فهمیدم که چوب هاف برای یه دونه از نخ هام اشتباه ردکردم ولی توبافت هیچ چیزی معلوم نیست.یعنی نه نخ جلو اومده نه چیزی حالاباید چیکارکنم به بافت ادامه بدم؟

  پاسخ
  • moeini
   moeini گفته:

   درود بر شما بزرگوار
   نه نیازی نیست کاری انجام بدین چون اصلا تو کار مشخص نمیشه. همون طور به کارتون ادامه بدین مشکلی پیش نمیاد.
   موفق باشید

   پاسخ
 28. زینب خانم
  زینب خانم گفته:

  سلام خسته نباشید من دارم یک تابلو فرش میبافم و رج ۱۹ هستم الان فهمیدم که یک جایی رو اشتباه کردم و یکی از تارهام بیرون زده واسه ی همین توی تعداد به مشکل خوردم آیا میشه کاریش کرد؟

  پاسخ
   • فرح خانم
    فرح خانم گفته:

    ضمن سلام و تشكر
    ميخواستم بدونم ايا بعداز بافت درهر رج بايد نخ پود كلفت رو به دور دسته هاى دار از هر طرف بست؟

    پاسخ
    • moeini
     moeini گفته:

     درود بر شما
     هر رج نباید نخ پود رو قیچی کنید. اندازه ۵الی ۶رج،نخ پود بردارین بعد از هر رج،دوره راست روهای دار بپیچین. به رج ۵ام یا ۶ام که رسیدین،نخ پود که تموم شد،به راست روها گره میزنید دوباره نخ پود جدید برمیدارین به راست رو گره میزنید از بین تارها رد میکنید … به این ترتیب

     پاسخ
 29. بهار
  بهار گفته:

  سلام خانم معینی عزیز
  من در حال بافت یک تابلو فرش گل با رجشمار ۴۵ هستم.سی رج اول رو خیلی کوتاه بافتم یعنی طول خامه بعد از باز شدن و اندازه گیری دو و نیم سانت بود.ده رج بعدی رو بلندتر بافتم و الان بعد از چهل رج پرزها خیلی نا مرتب و با ارتفاع متفاوت هستند. قسمت پایین فرش پرزها خیلی کوتاهند. نگرانم موقع پرداخت مشکل ایجاد بشه. اگه با کوتاه و بلند بافتن رجها فرش دچار برجستگی بشه برای پرداختش مشکل ایجاد میکنه؟ ممنون میشم جواب بدید

  پاسخ
  • moeini
   moeini گفته:

   درود بر شما بزرگوار
   طول گره هاتون رو بلند نگیرین چون موقعی که پرداخت میکنن،سطح فرش صاف اندازه کوتاهترین گره درمیاد.سطح فرشتون موج داشته باشه، موقع پرداخت هیچ مشکلی پیش نمیاد فقط گره هایی که بلند قیچی کردین،هدر میشن اسراف میشه. همون کوتاه ۲ونیم سانتی خوبه ادامه بدین

   پاسخ
 30. اریا
  اریا گفته:

  سلام و تشکر از جوابگوییتون.من در حال بافت تابلو فرش هستم رجشمار ۴۶ الان ۲۰ رج بافتم وقتی اندازه میگیرم یه طرف کارم۳ سانته اما سمت دیگه کارم ۳/۵ سانته و در کل اون طرف که بالاتره با چشم هم که نگاه میکنم دیده میشه که بالا رفته و در همون قسمت بالا رفته از سمت روی کار یه گودی کمی ایجاد شده با توجه به اینکه تازه کارم نمیتونم مشکل رو پیدا کنم میشه لطفا راهنماییم کنید چون از نظر روحی خیلی به هم ریختم و نمیدونم باید کارمو ادامه بدم یا متوقفش کنم

  پاسخ
  • moeini
   moeini گفته:

   درود بر شما بزرگوار
   به چند دليل فرش در هنگام بافت بالا مي زند :
   -به دليل چله کشي شل ،که براي اين مشکل مي توانيد از پيچهاي سردار استفاده کنيد و کارتان را سفت کنيد .
   – به خاطر کم کوبيدن ، که براي فهميدن اين مساله مي توانيد در پشت فرش علامت گذاشته و۰ا رج ببافيد ،اگر ۵/۱ سانت بود (در رجشمار ۴۶)يعني اندازه کوبيدن شما خوب است و اگر بالا زده بود يعني علت بالا زدگي فرش شما کم کوبيدن است .
   -به خاطر تراکم زياد چله ها مي باشد که بايد سعي کنيد چله ها را مرتب کنيدکه معمولاً بعد از شرو ع بافت اين کار خيلي سخت است و بهتر است همان ابتدا بعد از چله کشي ، چله ها را مرتب کنيد تا بعداً دچار مشکل نشويد.
   -به خاطر اينکه عرض فرش از آنچه که بايد باشد کمتر چله کشي شود که اگر بافت انجام شده باشد هيچ راهي براي درست کردن آن نيست و
   در آخر به خاطر سفت زدن پود نازک فرش بالا ميزند ، که بايد تمرين کنيد تا پود نازک را شل تر بزنيد تا مشکلتان بر طرف شود .

   پاسخ
   • آریا
    آریا گفته:

    سلام ممنون از توجه شما در پاسخگویی ببخشید میخواستم بدونم الان که این مشکل در تابلو فرشم ایجاد شده چه جوری میتونم درستش کنم میشه در قسمت گودی دوبار پود نازک رد کنم؟ یا میشه قسمت بالا زده توی یه رج نبافم یا نخها رو نازک کنم ببافم؟ ممنون میشم اگه راهکاری لطف کنید

    پاسخ
    • moeini
     moeini گفته:

     درود بر شما
     اصلا پود نازک رو سفت نکشین و دوبار هم رد نکنید،چون از پشت کارتون ردش معلوم میشه و از همه مهمتر اینکه باعث میشه رجها روی هم نخوابن حالت شکستگی ایجاد شه. بهتره پود ضخیم رو قسمت گودی ها دولایه بکشین و نختون رو چند لا کنید ضخیم شه،در قسمت گودی ها گره بزنید تا سطح کار کمی بالا بیاد. جاهایی که بالاست،نخ تون رو تک لا کنید تا نازک شه گره بزنید. چند رج درمیون از اینکارها انجام بدین تا سطح کارتون یک دست صاف بشه

     پاسخ
     • فرح خانم
      فرح خانم گفته:

      سلام و خسته نباشيد، ميشه لطف كنيد درمورد سرعت كار در بافتن توضيح بديد؟ يعني ما بايد مثلا در يك تابلو فرش ٣٠٠گره در عرض چند رج در روز ميشه و بايد بافت؟ خيلي متشكرم

     • moeini
      moeini گفته:

      سلام بر شما
      سرعت بافت،قانون نداره مونده به فرز بودن خودتون. معمولا یه بافنده حرفه ای میتونه ۳۰۰گره رو تقریبا در نیم ساعت ببافه.

 31. مامان سارا
  مامان سارا گفته:

  سلام
  میشه در مورد شانه زدن بعد از بافت هر رج تابلو فرش توضیح بدید و اینکه الزامی هست یا نه. ممنون از شما

  پاسخ
  • moeini
   moeini گفته:

   درود بر شما بزرگوار
   شانه زدن الزامی نیست. مخصوصا برای تابلوفرش که اصلا شانه زدن نمیخواد. گره هایی که میزنید،کوتاه بگیرین بعد قیچی کاری هم در هر رج لازم نیست،آخر سر فرش رو که از دار پایین آوردین،میدین شخص پرداخت کننده،سطح فرشتون رو صاف و یکدست میکنه.

   پاسخ
 32. مهناز
  مهناز گفته:

  سلام استاد
  من فرشمو ور کشی کردم تاسفانه پیچ بالای دارم خراب شد با کلی مشکلات دادم برام تعمیرش کردن دار مو ولی الان که چند رج فرشمو بافتم پشت فرشمو که نگاه میکنم میبینم فرشم از پشت گج کج شده از جلوم سمت راستش بالا زدگی پیدا کرده چیکار کنم؟؟؟؟استاد پشت فرشمو چیکار کنم اخر کارم گه تموم شد میشه گلیمم و بشکافم بالا و پایین رفتگیا رو با بافت اضافه درست کنم اینم بگم نقشم کامپیوتریه.
  استاذ تو رو خدا راهنماییم کنید.

  پاسخ
  • moeini
   moeini گفته:

   سلام بر شما بزرگوار
   یکی از علتهای بالا و پایین زدگی،میتونه شل و سفت بودن تارها باشه. اگه تاری شل هستش،بالای دار،زیره تار یه چیزی بذارین نخ رو بکشه سفت بشه همه تارها یکدست باید سفت باشن.
   در نهایت وقتی فرش رو میدین پرداخت کنن،به شخص رفوگر میدین فرش رو براتون میزان میکنه موج ایجاد شده رو رفع میکنه فرش صاف میشه.
   میتونید گلیم کارتون رو بشکافین انتهای طرحتون،چند رج ساده بافی انجام بدین تا بالاوپایین زدگی ها رو یکدست دربیارین ولی ساده بافی باید ابتدای کار هم بافته شده باشه،اگه ابتدای کارتون چند رج ساده بافی نداشتین پس انتهای کارتون هم نبافین. همون میدین رفوگر فرش درست میکنه فرش صاف میشه تا حدودی.

   پاسخ
 33. مهناز
  مهناز گفته:

  استاد اخه نقشم کامپیوتری بود!!برای کامپیوتریم ساده بافی لازمه؟؟؟
  استاد من وقتی فرشمو ورکشی کردم قسمت پایین فرشم صاف بود تا زمانی که چوب داشت اما بعد مدتی که دارم خراب شد کج شد .پس راهی نداره ابتدای فرشمو درست کنم حتما ببرم پیش رفوگر؟؟

  پاسخ
  • moeini
   moeini گفته:

   فرقی نمیکنه نقشه کامپیوتری باشه یا شطرنجی. معمولا دوره فرش هم در طول و هم در عرض،چند رجی یه رنگ که متناسب با رنگ زمینه هستش میبافن بهش میگن لوار فرش یعنی کادری باریک که دوره فرش،یکرنگ بافته شده به عنوان حاشیه کار. اگه اول فرشتون ساده بافی انجام ندادین،پس دیگه نمیشه آخرش انجام بدین.
   شخصی که کارش رفوگر فرش هست،میتونه مشکل ایجاد شده در فرشتون رو رفع کنه.

   پاسخ
 34. فریبا
  فریبا گفته:

  باسلام .تابلو فرشی که دارم میبافم بالازدگی پیدا کرده رج 17هستم از هردو طرف اندازه گیری کردم 3/5سانت است رجشمارش 48است .اگه نخ چهارلا را دو کنم و همچنین پود ضخیم که 24لا است 12لا کنم وهر سه رج بااین شرایط به بافم مشکل حل خواهدشد.

  پاسخ
  • moeini
   moeini گفته:

   سلام
   الان ۱۷رج بافتین،ارتفاع کارتون باید تقریبا ۲ونیم سانتی باشه یک سانت بالازدگی داره. بهتره نخ پودتون رو عوض کنید ۱۲لا استفاده کنید و کمی هم محکم دفه بکوبین کمی ببافین بازم مجدد ارتفاع رو بررسی کنید.

   پاسخ
 35. محمد جواد
  محمد جواد گفته:

  سلام، وقت بخیر
  من ی قالی آموزشی رو دارم میبافم و هرکاری میکنم رد پود نازک از پشت قالی به وضوح مشخصه،نمیدونم شاید ایراد از چله کشی باشه
  لطفاً کمکم کنید
  خیلی خیلی ممنون میشم

  پاسخ
 36. مرادی
  مرادی گفته:

  سلام. من درحال بافتن یک تابلو فرش هستم و تازه کارم. به علت خوب دفه نزدن و خوب عبور ندادن پود نازک بین رج های فرش فاصله افتاده. و فرش اون حالت مستقریه خودشو ازدست داده و به اصطلاح شل است. چه کار باید بکنم؟ اصلا راهی هست که بشه درستش کرد؟

  پاسخ
  • moeini
   moeini گفته:

   سلام
   پود نازک رو اگه سفت بکشین و خوب دفه نکوبین؛ بین رجهایی که بافتین؛ فاصله می افته اصطلاحا میگن شکستگی ایجاد میشه. سطح کارتون هم بالازده می شه موج می افته کلا حیف میشه. پود نازک رو اگه بلد نیستین خوب دفه بکوبین؛ بهتره اصلا پود نازک نکشین همون پود ضخیم بکشین کافیه. تا اینجا خراب کردین چاره ای نداره بهتره یا پود نازک نکشین یا درست دفه بکوبین پود نازک رو از طریق فیلم زیر یاد بگیرین.
   https://qalibafi.ir/%d8%af%d8%a7%d9%86%d9%84%d9%88%d8%af-%d9%81%db%8c%d9%84%d9%85-%d8%a2%d9%85%d9%88%d8%b2%d8%b4-%d9%be%d9%88%d8%af-%d8%b2%d8%af%d9%86/
   اگه سطح کارتون موج ایجاد شده؛ جاهایی که فرو رفته هستش؛ نختون رو چند لا کنید ببافین و جاهایی که بالازده هستش؛ نختون رو تک لا کنید نازک شه ببافین. از هر چند رج این کارو انجام بدین کم کم موج سطح کارتون کنترل می شه.
   موفق باشید

   پاسخ
 37. زینب
  زینب گفته:

  سلام وقت بخیر.من درحال بافتن تابلو فرش هستم و مشکلی که دارم اینه که دوانتهای کار مقداری بالاتر رفته.میشه من رو راهنمایی کنید

  پاسخ
  • moeini
   moeini گفته:

   سلام ممنون
   مقداری دفه رو محکم بکوبین و شل و سفت بودن تارها رو هم بررسی کنید یکدست سفت باشن. اگه تارهای کناری نسبت به تارهای وسط، شلتر باشن،بالازدگی و موج ایجاد میشه

   پاسخ
 38. مریم
  مریم گفته:

  سلام. من 23 رج از تابلوئم را بافته‌ام و متاسفانه یک توقفی پیش اومد در ادامه. حالا که مجددا بافت رو آغاز کردم، پود نازک را نمیتونم بکوبم. مشکل از کجا میتونه باشه؟

  پاسخ
  • moeini
   moeini گفته:

   درود بر شما
   پود نازک باید با نوک دفه کوبیده بشه طوری که حالت زیگزاگی در بین تارها جای بگیره. نخ پود نازک باید کاملا شل باشه تا در بین تارها بیاد جا بگیره. با انگشتتون از هر ۲سانتی، یه مقدار نخ از لای تارها بکشین بیرون آویزونی بشه که وقتی دفه میکوبین،نخ آزاد باشه راحت بیاد پایین لای تارها حالت زیگزاگی قرار بگیره

   پاسخ
 39. سما
  سما گفته:

  سلام خسته نباشید،
  من به قالی بافی علاقه دارم و میخام شروع کنم،
  میخواستم بدونم درامدش چقدر هست، ینی مثلا یه فرش 3 متری رو حدودا چن ماهه میشه بافت و هزینش رو که کم کنیم چقدر سود داره؟
  و اینکه چه نوع فرشی سوداوری بیشتری داره،؟
  و چون بیشتر علاقم به ابریشمیه ممنون میشم بگین بافت ابریشمی چقد زمانبر هست و درامدش چگونه است،
  البته گفتم که هم علاقه دارم و هم دید اقتصادی،
  خیلی ممنون،

  پاسخ
  • moeini
   moeini گفته:

   درود بر شما
   الان دستمزد بافنده ها رو گره ای میدن. به عنوان مثال گره ای ۳تومان. اگه ابریشمی باشه،گره ای ۶تومان. البته هر جا قیمتها کمی بالا پایین هستش، تقریبی گفتم ۳تومان الی ۶تومان. فرش ابریشمی نمیشه تنهایی بافت باید چند نفری ببافین تا بتونید در تاریخ مقرر تحویل بدین. اگه علاقه مند هستین که فرش بافی رو یاد بگیرین،ما پکیج جامع آموزشی داریم همراه نخ و نقشه جنس مرینوس و تعدادی ابریشم که سایز کوچک ببافین یاد بگیرین بعد اگه خواستین دستمزدی کار میکنید. دستتون فرز باشه و روی کارتون وقت بذارین،صد در صد فرش بافی هم یه شغل درآمدزایی هستش. نخ و نقشه و دار بهتون میدن میبافید دستمزد میگیرین.

   پاسخ
   • سما
    سما گفته:

    ممنون جواب دادین، نمیخوام دستمزدی کار کنم منظورم اینه که مصالح و همه چیزشو خودم بخرم بعد از بافت بفروشم،
    میخواستم بدونم با این شرایط ادم تنهایی وقت بزاره توی روز چقد میتونه ببافه حالا معمولی یا ابریشمی،
    یا قیمت فرش 3 متری چند هست، اگه ابریشم باشه چجوریه،
    پکیج رو که گفتید هم راهنمایی کنید چجوری بگیرم

    پاسخ
 40. سیفی
  سیفی گفته:

  سلام خسته نباشی من در حال بافت تابلو کوچک هستم ک با نقشه سنتی هست تو نقشم ۲۵ تا مربع بزرگ هست خواستم بدونم برای بافت منم باید رو چله ها ۲۵ مربع بزرگ جدا کنم یا تا اخر چله هارو ببافم ؟بعد برای شیرازه زدن ها چقدر جا بزارم من شیرازه زدن رو یادم رفته ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ
  • moeini
   moeini گفته:

   سلام بر شما
   در نقشه های شطرنجی،هر مربع بزرگ،شامل ۱۰تا مربع کوچک هستش. هر مربع کوچک هم نشان دهنده یک گره در فرش هستش. بنابراین از یه سمت به صورت ردیفی به نقشه نگاه میکنید مثلا سمت راست ۴تا مربع کوچک قرمز هست ۲تا مربع کوچک آبی و … میایید روی دارتون که چله کشی کردین،همون طور از نقشه خوانی کردین،میبافین. یعنی از سمت راست با نخ قرمز،۴تا گره میزنید. با نخ آبی،۲تا گره میزنید. بهمین ترتیب ادامه میدین تا یک ردیف کامل بافته بشه.
   سمت چپ و راست،چند تا تار برای شیرازه درنظر بگیرین.۴تا تار هر طرف باشه کافیه چون فرشتون کوچیکه.
   فیلم آموزش شیرازه بافی از طریق لینک زیر مشاهده بفرمایید
   https://qalibafi.ir/%d8%af%d8%a7%d9%86%d9%84%d9%88%d8%af-%d9%81%db%8c%d9%84%d9%85-%d8%a2%d9%85%d9%88%d8%b1%d8%b4-%d8%b4%db%8c%d8%b1%d8%a7%d8%b2%d9%87-%d8%a8%d8%a7%d9%81%db%8c/
   موفق باشید

   پاسخ
 41. درسا
  درسا گفته:

  سلام وقتتون بخیر
  ممنون از راهنمایی های عالیتون
  من نصف یه رج و بعلت پایین بودن نخ که دو لا هست چهار لا کردم و بافتم و مابقی رو ادامه دادم و چند رج بالا رفتم
  الان اون رج که چهار لا بافته شده کاملا مشخصه در اخر که کار تموم میشه و تابلو پرداخت میشه این مشکل حل میشه ؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  پاسخ
   • moeini
    moeini گفته:

    سلام عزیزم نگران نباشید به رفوگر فرش، میدین درست میکنن ان شاءالله. رفوگر های حرفه ای بلدن مشکلات فرش رو به خوبی رفع کنن.

    پاسخ
  • moeini
   moeini گفته:

   سلام وقت شما هم بخیر
   باید موقع بافت، از هر چند رج، یه بار اون کارو انجام میدادین یعنی نختون رو چند لا میکردین تا زیاد تو چشم نباشه. وقتی طرح پرداخت میشه،کاملا مشخص میشه اون قسمت طرح، با سایر جاها تفاوت داره مخصوصا دست کشیدنی خیلی معلومه. ولی نگران نباشید افرادی که شغلشون رفوگری فرش هستش، میتونن یه کارهایی انجام بدن که بهتر بشه. از این به بعد، برای کنترل ارتفاع سطح کارتون،حواستون باشه پشت سر هم با نخ چند لا نبافید بلکه از هر چند رج، نختون رو کلفت کنید تا به مرور، ارتفاع کارتون کنترل بشه صاف بالا بیاد.

   پاسخ
 42. Farokhi
  Farokhi گفته:

  سلام.وقت بخیر
  آخرهای کار تابلو فرشمه.نخ های چله رو با پیچ های بالا دار شل کردم. کنار های کارم شل شده اما وسط خیلی سفته.چجوری وسط و کنار رو به یک اندازه شل کنم؟

  پاسخ
  • moeini
   moeini گفته:

   سلام
   تارهای وسط کارتون سفت هستن، دیگه نمیشه کاری کرد چون موقع چله کشی سفت کشیده شده. موقع چله کشی باید یکدست همه تارها سفت کشیده میشد. اینکه تارهای وسط،نسبت به کناری ها سفتره،نمیشه کاری کرد. پیچ سره دار رو بچرخونید تارهای کناری هم مثل تارهای وسط سفت باشن یکدست.

   پاسخ
    • moeini
     moeini گفته:

     پیچ سره دار رو بچرخونید تارها کلا کمی شل بشن. بعد اشاره کردین تارهای کناری کمی شلتر از تارهای وسط هستش، میتونید از چیز لوله ای شکل مثل ماژیک یا خودکار استفاده کنید. به این صورت که در میله بالای دارتون زیره تارهای کناری فرو کنید تا به اندازه تارهای وسطی سفت بشن.

     پاسخ
 43. رضوانه
  رضوانه گفته:

  سلام من یه تابلو فرش دارم میبافم . معلمی که بهم یاد داده گفته که باید هر رج که تموم شد اونو قیچی کنید تا پرزاش کمتر شه . حالا من تا رنج ۵۰ همین کارو کردم ولی اندازه نخ ها کوتاه بلند شده. میخواستم بدونم وقتی فرشو پرداخت کنیم حدودا باید ارتفاعش چقد باشه؟

  پاسخ
  • moeini
   moeini گفته:

   سلام
   بهتره گره ها رو کوتاه بزنید تا نخ هدر نشه. لازم نیست هر رج، قیچی کاری کنید. آخر سر میدین شخص پرداخت کننده، کاملا صاف درمیارن. الان کوتاه بلند شده، ایرادی نداره ولی دیگه قیچی نزنید فقط کوتاه گره بزنید. طول هر گره در حد ۱سانتی باشه کافیه.

   پاسخ
 44. رضوانه
  رضوانه گفته:

  سلام ممنونم از سایت خوبتون. میخواستم بپرسم وقتی پود نازکو میکشیم باید از دو طرف رهاش کنیم یا کار دیگه ای باید انجام بدیم؟

  پاسخ
  • moeini
   moeini گفته:

   درود بر شما بزرگوار
   ممنون از حسن توجهتون
   اگه در هر رج، بعد از پود ضخیم، پود نازک میکشین، بهتره که نخ پود نازک، پیوسته باشه. به این صورت که نخ دوک کوچک رو از لای تارها رد کنید دفه بکوبین. اگه نوع شیرازه، منفصل هستش، نخهای پود رو به میله کناری دارتون میپیچین ولی اگه نوع شیرازه، متصل هستش، نخ های پود رو از لای تارهای شیرازه رد میکنید و شیرازه بافی انجام میدین یعنی یک دور نخ شیرازه رو به دوره تارهای شیرازه میپیچین.

   پاسخ
 45. سما
  سما گفته:

  سلام ممنون از راهنمایی هاتون
  ببخشید من اولین کار قالی بافی هست که انجام میدم ی تابلو فرش هست.الان از پشت دار متوجه شدم که متاسفانه پود کلفت رو بد رد کردم و از پشت مشخص شده حدود ۱۴ تا تار پراکنده در رج های مختلف هست .میشه درستش کرد؟

  پاسخ
  • moeini
   moeini گفته:

   درود بر شما بزرگوار
   وقتی فرش رو از دار پایین آوردین،میدین شخصی که شغلش رفوگری فرش هستش،براتون نخ های پود پشت فرش رو درست میکنه. از این به بعد،درست انجام بدین تا بعدا براتون هزینه رفوگری زیاد نشه

   پاسخ
 46. فریبا
  فریبا گفته:

  باسلام.تابلوفرشم دارای بالازدگی است.پیچ سردارراسفت کردم.پودنازک روهم شل میزنم طوریکه با ناخن براحتی بالا می‌آید نمیدانم اشکال کارم کجاست مربی ام قبلاً گفته بود که اگر بالازدگی داشتید میتوانید چند رج راپودنازک نزنید باوجود اینکار بازهم بالازدگی دارم ولی کمتر ازقبل .نمی دانم چکار کنم .ضمنا اینکار سوم هست که میبافم

  پاسخ
  • moeini
   moeini گفته:

   درود بر شما
   برای کنترل ارتفاع فرشتون، کمی محکمتر دفه بکوبین. موقع بافت فرش،باید رجشمار فرش با ضخامت نخ چله و نخ بافت،تناسب داشته باشه. به عنوان مثال اگه رجشمار ۵۰ چله کشی شده باشه بعد با نخ ضخیم ببافید،کارتون دچار بالازدگی میشه چون رجشمار ۵۰ مناسب بافت با نخ ضخیم نیست.

   پاسخ
 47. احمدی
  احمدی گفته:

  سلام خسته نباشید.بعداز بافت حدود 60 رج تارهای چله دارن از هم فاصله میگیرند .به نظر شماعلت چیه و چیکار باید کرد .ممنون

  پاسخ
 48. آرشیدا
  آرشیدا گفته:

  سلام من فرشم 200 رج دیگه مونده اما ازعرض تقریبه 7میلی مترکم شده چی کارکنم آیا این عیب بزرگی است

  پاسخ
 49. زینب
  زینب گفته:

  سلام وقت بخیر
  من یه تابلو فرش ۵۵۰ رج دارم می بافم الان رج ۴۰۰ هستم میخوام ببافم جا برای گره زدن کم میاد باید چه کار کنم.

  پاسخ
 50. مائده
  مائده گفته:

  سلام من گره های تابلو فرشمو خیلی کوتاه زدم میشه گفت طول هر گره کمتر از ۱ سانته. ایا مشکلی پیش میاد بعد از پرداخت یا همینجوری خوبه ادامه بدم؟

  پاسخ
 51. سارا
  سارا گفته:

  سلام،، ممنونم از سایت خوب و پاسخگویی با حوصله
  من تابلوی شاعر جوان با رجشمار ۵۰ رو دارم میبافم، همیشه وقتی اندازه میگرفتم از یک سمت تابلو فرش این کار رو میکردم، الان رج ۱۴۷ ام متوجه شدم که وسط و یک سمت دیگه تابلوفرش تا ۱ و نیم سانت بالاتر از سمت دیگه است.. طوریم بود که به چشم نمیومد چون سطح فرش صافه ولی درواقع یک سمت بالا گرفته و یک سمت نه،، پود نازک رو از ابتدا خیلی خوب میزدم و اصلا مشکلی توی پود زدن ندارم و اینکه دفتین رو هم محکم میزدم همیشه، الان موندم چکار کنم… خیلی فکرم درگیره دوروزه اصلا نمیتونم ببافمش، همش نگرانم که چکارش کنم اخه، چون تو کار خودم مشکلی نیست میترسم حتی اگ چند رج یکی با نخ یک لا بزنم و جبران شه دوباره بالا بگیره، ممنون میشم بهم بگین الان این بالا و پایین گرفتگی نا متوازنش رو چکار کنم و چجوری حل کنم و از کجا مطمئن شم بازم بالا نمیگیره،،، ممنونم

  پاسخ
  • moeini
   moeini گفته:

   درود بر شما بزرگوار
   با شدت ضربات دفه، کنترل کنید تا ارتفاع کارتون به مرور یک اندازه بشه. جای نگرانی نیست. در حد 1 سانتی اگه اختلاف سطح باشه، میتونید قسمتهایی که پایین تره، آهسته دف بکوبین و قسمتهای بالاتر ، محکمتر دف بکوبین. درست می شه.

   پاسخ
 52. سمیرا
  سمیرا گفته:

  سلام من به تازگی تابلویی رو شروع کردم چون اولین بار بود چیزی بلد نبودم از اول متوجه شدم که تخته ای که ابتدای کار هست کج هست و هر بار که به اون شخصیکه اموطش داد و چله کشی کرد گفتم ،فرموندن شما دو طرف ارتفاع فرش رو اندازه بگیر مشکلی نداره الان که تقریبا فرش داره تموم میشه من نگرانم این فرش حالت متوازی الاضلاع بشه درسته در هر دو طرف اندازه اش یکسان هست ولی خب فرش کج شروع شده و کج بالا میره !راهی داره درست بشه؟

  پاسخ
  • moeini
   moeini گفته:

   سلام وقت بخیر
   اگه دو طرف فرشتون اندازه گرفتین،یه اندازه بود پس دیگه جای نگرانی نیست. وقتی فرش از دار پایین بیارین هم صاف هستش

   پاسخ
   • سمیرا
    سمیرا گفته:

    خیلی ممنون بخاطر پاسختون چون از یه نفر دیگه پرسیدم گفتن هیچ راهی نداره و اون فرش خراب شده.اندازه که میگیرم دو طرف و وسطش هم اندازه اس ولی کلا کج دیده میشع مخصوصا از وقتی که فرش رو برگردوندم بیشتر به چشم میاد وخیلی نگران بودم.

    از همان روز اول که چله کشی شد و شروع کردم این حالت متمایل رو داشت ولی نرتب اندازه میگرفتم که درست بود .
    الان خیلی میترسم گوشه هاش زاویه دار بشه

    پاسخ
    • moeini
     moeini گفته:

     خواهش میکنم
     خیالتون راحت مشکلی پیش نمیاد. به کارتون ادامه بدین و اندازه گیری یادتون نره

     پاسخ
 53. زینب سیدمحمودی
  زینب سیدمحمودی گفته:

  سلام روز خوش میگم چقد باید فاصله باسه تو تابلو فرش که فرش رو بچرخونیم؟
  کارتابلو من 170 در330گره هست و الان نصف طرح تقریبا نصف دارشده وبخاطرکروناکلاسها تشکیل نیست که ببرم بچرخونه مشکلی نیست ؟
  یکی دیگه اینگه پود ضخیم رد میکنم به سختی میره و فاصله تار زیر و رو کم شده

  پاسخ
 54. زهره سادات
  زهره سادات گفته:

  سلام من دارم یه تابلو فرش میبافم الان که به نصفه فرش رسیدم متوجه شدم ازعرض یک سانت کم شده لطفا راهنمایی بکنید که چطور این مشکل رو رفع کنم. نگرانم در ادامه کار عرض فرش از اینی که هست کمتربشه.در ضمن شیرازه فرشم منفصل هستش. مربیم گفته هررج از دو طرف به دار ببندش .آیا این کار درسته؟ممنون میشم پاسخ بدین

  پاسخ
 55. منیر
  منیر گفته:

  سلام من تابلو فرش پاسور باز رو می بافم رج ۱۵ هستم اما متوجه شدم در رج پنجم ۶ تا گره رو یه رنگ اشتباه بافتم می خوام بدونم ایا درست میشه یا نه ؟و اینکه موقع پرداخت بد دیده میشه ؟

  پاسخ
  • moeini
   moeini گفته:

   سلام
   اگر اشتباهتون در قسمت چهره هستش، موقع پرداخت میدین شخص رفو گر براتون درست میکنه. اگر بعد از پرداخت، اشتباهی به پشم نمی اومد، نیازی به رفع ایراد نیست

   پاسخ
 56. منیر
  منیر گفته:

  ممنونم فقط یه سوال من اندازه بافت در رفت وبرگشت حدود ۲ سانت هست ایا به صورت برجسته پرداخت میشه یانه؟ومیشه ازنخ یه تابلو ،دوتا تابلو فرش در بیارم با اندازه ۲ سانت .

  پاسخ
  • moeini
   moeini گفته:

   بله پرداخت برجسته میشه ولی ۲تا فرش نمیشه بافت مگر اینکه نخ براتون اندازه ۲تا فرش داده باشن

   پاسخ
 57. عزیزی
  عزیزی گفته:

  سلام.
  من دارم یه تابلوفرش سبدگل با رج شمار 47 می بافم.با عرض 570 گره.. 85 سانت.. حتی دادم خود شرکت با دستگاه چله کشی انجام داد ودار رو فرستاد.. اما 83 سانت درآوردن عرضشو و وقتی حساب کتاب میکنم در واقع رجشمارش میشه 48.. بااین توضیحات و این که دار من دوطرفه س.. تابلوفرش بعدی که باید در ادامه ش ببافم رو با چه رجشمارهایی میتونم ببافم؟ چون رجشمار 47 و 48 خیلی طرح های کمی هست و به ویژه که باید عرض و طولش به کار من بخوره.. همچنین می خوام مینیاتور ببافم و چون اکثرا طرحاش عمودی هس باید نقشه چرخیده استفاده کنم..
  سوال دیگه م هم اینه که طرح دوم رو که بخام شروع کنم حداقل چفدر باید با اولی فاصله داشته باشه.. و این فاصله چطور باید پر بشه؟ با گلیم بافی؟

  پاسخ
  • moeini
   moeini گفته:

   سلام
   رجشمار ۴۶،۴۷ و ۴۸ باهم فرقی نداره. میتونید پشت دارتون یکی از این رجشمارها ببافید. و در فرش دست بافت، یکی دو سانتی فرش بزرگ یا کوچک بشه،ایرادی نیست. برای ایجاد فاصله بین فرش اول و دوم، از یه چیزی با عرض زیاد استفاده کنید. به عنوان مثال از نجاری چوب بخرین که عرضش حداقل ۱۰سانتی بشه.

   پاسخ
 58. آرشیدا
  آرشیدا گفته:

  سلام من فرشم رجشمار50 است ونخ پودکلفت بهم 26لا که مال رجشمار46 فرش قبلیم بوددادنداحساس می کنم رجهابه سختی روهم می شینند ممکنه از پودکلفت باشه وبرای رجشمار50 پودکلفت چندلااست لطفاراهنمایی کنید

  پاسخ
 59. علی
  علی گفته:

  سلام روزتون بخیر
  بافت یک فرش 6 متری حدودا چقدر تموم میشه و حدودا چقدر فروش میره؟
  اگر لطف کنید توضیح بدید که ذهنیتی راجع به این شغل برام ایجاد بشه.
  متشکرم

  پاسخ
  • moeini
   moeini گفته:

   درود بر شما
   بستگی داره فرش ریز بافت باشه یا درشت بافت. فرش درشت بافت باشه، تقریبا 4الی 5ماه کامل میشه. ریز بافت باشه، 9ماهه کامل میشه. قیمت فروش هم تقریبا 3برابر هزینه ای که کردین میشه اگر خریدار باشه

   پاسخ
 60. Elham
  Elham گفته:

  سلام وقت بخیر
  موقع چله کشی دار من از یک طرف به اندازه 30 تار چله اضافه تر کشیده شده است و من پود ضخیم ونازک را از زیر همه ی انها در هر رج رد کردم و کناره فرش محسوب کردم و الان 20 رج بافته ام . میخوام بدونم این ایراد در رفورگری رفع می شود ؟
  و همچنین اضافه پود های کلفت که از بین تار ها رد میکنیم جزء ریشه فرش حساب میشه یا نه ؟

  پاسخ
  • moeini
   moeini گفته:

   درود بر شما
   ایرادی نیست. موقع پرداخت فرش،میگین کناره های فرشتون،شیرازه هم میبافن اصلا نخی کناره ها آویزون نمیمونه. فقط ریشه در بالا و پایین فرش هستش

   پاسخ
 61. ستاره
  ستاره گفته:

  سلام روزتون بخیر ببخشید من یه تابلو فرش نیمه کاره دارم اگه بخوام همینجوری بفروشمش باید کجا برم؟

  پاسخ
  • moeini
   moeini گفته:

   سلام
   مرکز خرید و فروش فرش و صنایع دستی شهرتون مراجعه بفرمایید یا تبریز و تهران ببرین برای فروش. یا در فضای مجازی عکسش رو برای فروش بذارین

   پاسخ
 62. حمیرا
  حمیرا گفته:

  سلام خسته نباشین راست من یک نقشه شطرنجی تصویر گرفتم ک عرض 12تا 100میخاستم محاسبه شو بدونم ک با چی رجی میشه بافت و اینکه یکی دوستان گفتن نمیشه اصلا بافت میشه راهنماییم کنید لطفا

  پاسخ
 63. حیدری
  حیدری گفته:

  ببخشید یه سوال داشتم. اگه کلا پود نازک از قالی بافی حذف بشه چه مشکلی برای اون قالی پیش میاد؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  پاسخ
  • moeini
   moeini گفته:

   درود بر شما
   پود نازک، استحکام فرش رو بالا میبره. اگه پود نازک نکشین، رجهایی که بافتین، از هم فاصله میگیرن و فرش به راحتی شکافته میشه. چون مسیر پود ضخیم و نازک مخالف همدیگه ست، مثل یه قفل روی رجی که بافته شده، عمل میکنه.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


سه × 4 =